Każdy z nas chciałby zapewne, aby powietrze w jego domu było czyste oraz aby panował w nim dobry klimat. Lubimy przecież swobodnie oddychać rześkim i świeżym powietrzem. Niestety nie zawsze jest to możliwe. Na szczęście to, czy panujące w domu warunki są odpowiednie, możemy samodzielnie sprawdzić. Czym więc cechuje się dobry klimat w budynku?
Jak rozpoznać dobry klimat?
Klimat panujący w budynkach nie jest cechą widzialną czy mierzalną. Z tego powodu możemy jedynie obserwować skutki jego działania. Wpływa on bowiem zarówno na nas – na nasze samopoczucie i zdrowie, jak również na elementy wyposażenia naszych domów. I to właśnie te obserwacje pozwalają nam ocenić, jaki klimat panuje w naszych wnętrzach.
Warto więc zwrócić uwagę na kilka jego cech. Powiedzą nam one, czy stan naszego domowego klimatu wymaga pilnej interwencji czy też jest zadowalający.
Dobre samopoczucie to główny wyznacznik
Pierwszą cechą dobrego klimatu w pomieszczeniach, w których przebywamy, jest nasze samopoczucie. Niestety, jeśli jest ono złe, nie każdy z nas utożsami to ze złymi warunkami, jakie panują w naszym domu. Dość często traktujemy je bowiem jako normę, uważając „że już tak mamy”. Mało kogo też zastanawia, dlaczego w innych miejscach problemy te znikają. A o czym tutaj mowa?
Otóż wiele osób narzeka na zatkany nos, duszności, częste ziewanie, kichanie, suchość w nosie i w gardle czy nawet senność. Są to typowe objawy, które wskazuj na to, że klimat w danym pomieszczeniu nie jest najlepszy. I analogicznie – jeśli nie odczuwamy takich dolegliwości, znaczy to, że warunki te są odpowiednie. My sami jesteśmy więc najlepszym wyznacznikiem jakości klimatu w miejscach, w których przebywamy.
Odpowiednia wilgotność
Każdy z nas zna zapach „zaduchu”. Czyli ciepłego i wilgotnego powietrza, w którym czujemy lepkość naszej skóry. I zapewne każdy z nas miał też do czynienia z zaparowanymi szybami czy smugami wilgoci, spływającymi bo naszych meblach i oknach (zwłaszcza w kuchni). Są to niestety oznaki bardzo złych warunków wilgotnościowych, wynikających z braku skutecznej wentylacji.
Właściwa wilgotność powinna kształtować się pomiędzy 40% a 60%. Jest to najbardziej optymalny zakres, zdrowy i dla nas i dla wyposażenia domu. Jeśli więc nie obserwujemy we wnętrzach budynków powyższych objawów, znaczyć to może, że w naszym domu wilgotność jest odpowiednia. Pamiętajmy jednak, że jej wartości bardzo mocno współgrają z temperaturą pomieszczeń.
Właściwa temperatura
Oczywiście odpowiednią temperaturą jest ta, w której odczuwamy komfort cieplny. Jeśli w danych wnętrzu jest nam za gorąco – wpływa to na nas tak samo źle, jak sytuacja w której marzniemy. Złym połączeniem jest oczywiście wysoka temperatura i wilgotność, która wpływa na rozwój chorobotwórczych pleśni. Podobnie jest, gdy w domu panuje niska temperatura i duża wilgotność. W takich warunkach szybko bowiem będziemy się wychładzać.
Jeśli więc marzniemy, dobrym pomysłem jest ogrzać mieszkanie lub pomyśleć o zmianie wilgotności. Optymalna temperatura w sypialni powinna wynosić 18°C. W pozostałych pomieszczeniach może to być 20°C -22°C. Jeśli jednak w domu „nie łapią” nas infekcje, nie drapie nas nos i gardło, czujemy się dobrze i nie cierpimy na zawroty głowy – nie mamy się czym martwić. Temperatura i wilgotność są właściwe.
„Zapach” świeżego powietrza czyli sprawna wentylacja
Wszyscy wiemy, że powietrze samo w sobie nie pachnie. Zapachu nadają mu różne substancje, które się w nim znajdują. Wpływają na niego także różne domowe zanieczyszczenia oraz odory z dworu (nawet smog). Jeśli jednak w budynku nie odczuwamy żadnych nieprzyjemnych aromatów – także tych, które mają za zadanie je maskować, znaczy to, że wentylacja w budynku pracuje odpowiednio.
Nie musimy wtedy przejmować się tym, że wdychamy zanieczyszczenia, które powstają podczas gotowania, prania, sprzątania czy zwyczajnie – podczas używania domowych sprzętów. A dość często one same emitują groźne dla zdrowia zanieczyszczenia. Co więcej – przy sprawnej wentylacji mamy pewność, że w budynku nie ma nadmiaru CO2, który powoduje znużenie i zmęczenie.
Jak zadbać o dobry klimat w budynku?
Bardzo dobrym pomysłem jest wyposażenie naszych pomieszczeń w higrometr, termometr oraz ewentualnie w urządzenia do nawilżania lub osuszania powietrza. Dzięki nim będziemy mogli na bieżąco monitorować jakość powietrza i jego jakość. Warto też pomyśleć o sprawnej wentylacji mechanicznej, a najlepiej wyposażyć się w system rekuperacji. Dlaczego?
Otóż dostarcza ona do pomieszczeń przefiltrowane, wolne od zanieczyszczeń powietrze. Co więcej jest ono ogrzewane, zanim trafi do naszych wnętrz. Ponieważ działa na prąd, nie jest to system zależny od warunków pogodowych. Dzięki temu cały czas i na bieżąco prowadzi wymianę powietrza ze zużytego na nowe. W takich domach powietrze jest zawsze czyste, świeże a domowy klimat – optymalny.