Zaznacz stronę

Rury Spiro

Niestety w Polsce nie możemy poszczycić się właściwą jakością powietrza. Pomimo faktu, że świadomość Polaków na temat nowoczesnych i ekologicznych źródeł energii rośnie, zanim ilość zanieczyszczeń w powietrzu wyraźnie spadnie, musi upłynąć jeszcze sporo czasu. Właśnie z tego powodu wielu z nas decyduje się na dodatkową wentylację. To dobre rozwiązanie, ale musimy mieć świadomość, że dobry i wydajny rekuperator to nie wszystko, ponieważ w systemach wentylacyjnych liczą się wszystkie elementy, nawet tak niepozorne jak orurowanie. W tym kontekście warto przyjrzeć się rurom spiro. Co to jest i w jakich pomieszczeniach sprawdza się najlepiej?

Wentylacja mechaniczna a orurowanie

Przy instalowaniu systemu wentylacji w domu wpływ na jej sprawne działanie będzie miało wiele czynników. Oczywiście w tym aspekcie, jeśli zdecydujemy się na mechaniczną wentylację pomieszczeń z rekuperacją, największe znaczenie będzie miał rekuperator. Jest on niejako sercem całego systemu i jeśli jego moc będzie dobrana nieodpowiednio względem chociażby metrażu naszego domu, cała recyrkulacja powietrza może nie działać prawidłowo.

O ile to wydaje się raczej oczywiste, należy pamiętać, że każdy element wentylacji ma wpływ na to, czy dostatecznie dobrze spełnia ona swoje zadanie. Takim elementem są chociażby rury czy, innymi słowy, kanały wentylacyjne. To dzięki ich instalacji powietrze ma szanse zostać poprawnie rozprowadzone po całym domu poprzez system wentylacji. Do najczęściej wykorzystywanych rozwiązań w tej materii należą rury giętkie, tak zwane flexy, rury wykonane z PCV i rury spiro. Każdy z tych rodzajów rur ma swoje zastosowanie i są sytuacje, w których sprawdzają się one lepiej lub gorzej. Dzisiaj przyjrzymy się nieco szerzej rurom spiro – co to jest, jakie są rodzaje tych rur oraz w jakich okolicznościach warto jest się na nie zdecydować?

Rury spiro – budowa

Rury spiro to stalowe kanały wentylacyjne, stosowane zarówno w rozwiązaniach przemysłowych, jak i przydomowych. Wykonane są z taśmy stalowej, która może być ocynkowana, aluminiowa czy kwasoodporna. Osoby, które szczególnie cenią sobie estetykę, mogą się nawet zdecydować na ocynkowane rury spiro malowane proszkowo.

Najczęściej rury spiro są spotykane w średnicach od około 80 milimetrów do nawet 1600 milimetrów – mniejsze lub większe są stosowane bardzo rzadko. Warto nadmienić, że rury o średnicy większej niż 250 milimetrów zazwyczaj są przeplatane dodatkowym karbem, którego zadaniem jest zwiększenie odporności kanału na podciśnienie. To właśnie wytrzymałość stanowi największą zaletę tych kanałów wentylacyjnych.

Oznaczenia rur spiro – jak się w tym nie pogubić?

Kiedy szukamy odpowiednich materiałów do wykonania naszej przydomowej wentylacji, możemy napotkać sporo nieznanych nam wcześniej oznaczeń i symboli. Rury spiro nie są wyjątkiem w tym kontekście – ich średnicę, długość oraz inne właściwości jesteśmy w stanie wyczytać z ujednoliconego systemu oznaczeń. Jak je czytać?

Oznaczenie rury spiro może wyglądać choćby w ten sposób: SR – KWS – 160 – 2000. Jak czytać zapisane w ten sposób znaki? Pierwszy człon nazwy informuje nas o tym, że mamy do czynienia z rurą spiro, oznacza bowiem Stalowa Rura lub czasami Spiralna Rura. Drugi człon nazwy oznacza wykończenie materiału. OC oznacza blachę ocynkowaną, OC-RAL blachę ocynkowaną malowaną proszkowo, ALU to aluminium, natomiast przytoczone wcześniej KWS oznacza materiał kwasoodporny. 

Zostają jeszcze dwa oznaczenia numeryczne, ich rozszyfrowanie nie powinno jednak stanowić większych problemów. Pierwsza cyfra oznacza średnicę rury, druga natomiast informuje nas o jej długości.

Zalety stalowych kanałów wentylacyjnych 

Tak jak było zaznaczone wcześniej, nie ma idealnego produktu w jakiejkolwiek branży, żaden kanał wentylacyjny nie będzie więc perfekcyjny. Każda z metod recyrkulacji powietrza w domu posiada swoje wady i zalety, a rury spiro nie są w tym kontekście wyjątkiem. Zacznijmy od zalet tego rozwiązania.

Przede wszystkim rury stalowe cechują się największym poziomem wytrzymałości ze wszystkich kanałów wentylacyjnych. Ocynkowanie blachy zapewnia jej odpowiednią trwałość, nawet biorąc pod uwagę fakt, że będzie narażona na nieustanny przepływ powietrza i wilgoci.

Kolejna zaleta systemu spiro to jego cena. Spośród wszystkich kanałów występujących na rynku cena rur stalowych wypada nad wyraz korzystnie, jednak musimy pamiętać, że mowa jest tutaj o samych kosztach materiałów. Ze względu na konieczność dopasowywania i łączenia blach, czas oraz cena instalacji stalowych kanałów wentylacyjnych może być wyższa, niż w analogicznym wypadku montaż systemu opartego o materiał PCV. Rury spiro zajmują także powierzchniowo mniej miejsca niż inne systemy, ale musimy się liczyć z tym, że sama ich średnica jest na ogół wyższa niż rozwiązań alternatywnych, co skutkuje taką koniecznością jak chociażby niższe opuszczenie sufitu.

Wady rur spiro

Niestety rury spiro nie są pozbawione wad. Każdy, kto decyduje się na to rozwiązanie, powinien mieć świadomość, że wentylacja i powietrze przechodzące przez blaszane kanały będą głośniejsze niż w wypadku rozwiązań alternatywnych. Ten problem można jednak znacząco wyeliminować izolacją rur spiro dodatkową warstwą otuliny

Druga wada kanałów wykonanych z blachy była poniekąd poruszona na etapie wymiany zalet tego rozwiązania. Rury spiro mają zazwyczaj wyższą średnicę niż rury karbowane czy rury PCV. O ile sama instalacja zajmuje przeważnie nieco mniej miejsca, konieczne będzie uwzględnienie większej objętości jednego kawałka rury na etapie planowania instalacji wentylacji. Korzystając z usług fachowców, nie będzie większych problemów z montażem.

Dla kogo rury spiro będą najlepszym rozwiązaniem?

Zarówno rury spiro, jak i kanały wentylacji wykonane z różnych tworzyw mają swoje wady i zalety. Nie da stwierdzić jednoznacznie, który ze sposobów recyrkulacji powietrza będzie dla nas najbardziej odpowiednią opcją bez analizy różnych czynników. Warto jednak nadmienić, że rury spiro bardzo często są wykorzystywane w budynkach przemysłowych. Wiąże się to przede wszystkim z ich niewielką ceną oraz niezwykłą wytrzymałością. Dodatkowo rury wykonane z blachy nierdzewnej są właściwie niepalne, co stanowi ogromny plus dla kogoś, kto zamierza postawić na to rozwiązanie w budynku wykorzystywanym do celów przemysłowych – zapewnia to odpowiedni poziom bezpieczeństwa i przy okazji pozwala nam spełnić wyśrubowane normy.

Kolejny powód, dla którego rury spiro są zakładane w budynkach gospodarczych, nie wiąże się niestety z ich zaletami. Wentylacja oparta o kanały blaszane jest po prostu głośniejsza – o ile nie ma to aż tak dużego znaczenia na hali produkcyjnej, gdzie występowanie różnych głośnych dźwięków jest często spotykane, to w warunkach domowych możemy mieć z tym problem. Tak jak było nadmienione wcześniej, można ograniczyć hałas powietrza przepływającego przez blaszane kanały, ale wiąże się to z dodatkowymi nakładami pracy, co należy wziąć pod uwagę.

Jak widać, rury spiro mogą się okazać bardzo dobrym wyborem, jednak w niektórych sytuacjach lepiej sprawdzą się inne systemy. Kluczem jest mieć świadomość wad i zalet wszystkich rozwiązań oraz dostosowanie ich pod kątem naszych indywidualnych potrzeb i preferencji.