Zaznacz stronę

5 sposobów na walkę ze smogiem w mieszkaniu

Klimatyzacja

Jakość powietrza, którym oddychamy, nie jest niestety najlepsza. Na wdychanie zanieczyszczeń szczególnie mocno narażeni jesteśmy zimą, kiedy pojawia się smog. Nie ochronią nas przed nim nawet nasze mieszkania, o ile nie skorzystamy z różnych metod oczyszczania powietrza. Z jakich rozwiązań warto więc skorzystać?

Czym jest smog?

Smog jest zjawiskiem atmosferycznym, które powstaje na skutek zmieszania się mgły, dymu i spalin. Jest to zanieczyszczenie powietrza, w skład którego wchodzą tlenki siarki, tlenki azotu, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne i pyły. Polska jest niestety jednym z krajów o najsilniejszym zanieczyszczeniu powietrza. A smog jest przecież niebezpieczny dla zdrowia.

Nikogo więc chyba nie dziwi, że należy unikać oddychania skażonym powietrzem, które do naszych mieszkań dostaje się niestety bardzo łatwo. Dość często uchylamy przecież okna lub montujemy nawiewniki okienne. Są one niezbędne do prawidłowego działania wentylacji grawitacyjnej, zwłaszcza zimą. Dzięki nim do mieszkań napływa chłodne, świeże powietrze z dworu, wypierając to zużyte. Niestety – pod pojęciem „świeżego” powietrza, niekoniecznie kryje się to czyste.

Oczyszczacze powietrza do mieszkania

Abyśmy mogli w naszych mieszkaniach oddychać wolnym od smogu powietrzem, powinniśmy zakupić urządzenie zwane oczyszczaczem powietrza. Posiada ono wbudowane wentylatory, które wymuszają ruch powietrza. Dzięki temu trafia ono do urządzenia, w którym przechodząc przez filtry, zostawia na nich zanieczyszczenia. Tak oczyszczone powietrze jest następnie wydmuchiwane do pomieszczenia.

Oczywiście to od jakości filtru zależy, jakie zanieczyszczenia zatrzyma. Jeśli chcemy, aby wyłapywał on niebezpieczne dla zdrowia pyły PM 2.5, musimy zainwestować w urządzenie z filtrami HEPA. Im wyższa ich klasa, tym lepiej. Jeśli chcemy natomiast, aby urządzenie wyłapywało substancje w stanie gazowym, niezbędny będzie filtr węglowy. Dobry oczyszczacz posiada oczywiście obydwa te filtry oraz dodatkowy filtr wstępny, który wyłapuje zanieczyszczenia wielkocząsteczkowe.

Wybierając oczyszczacz antysmogowy, musimy zwrócić uwagę na jeszcze jeden parametr (równie istotny, co jakość filtrów). Jest to objętość powietrza, jaką oczyszczacz jest w stanie przefiltrować. Zazwyczaj jedno urządzenie poradzi sobie z tylko jednym pomieszczeniem. Oczywiście im większa jego powierzchnia, tym bardziej wydajne urządzenie musimy zakupić. Tylko wtedy skutecznie pozbędziemy się z mieszkania zanieczyszczenia smogiem.

Nawiewniki antysmogowe

Jak już wspomnieliśmy – do poprawnego działania wentylacji grawitacyjnej, obecnej prawie w każdym mieszkaniu, niezbędny jest dopływ powietrza spoza budynku. Najczęściej gwarantują go wspomniane już nawiewniki, montowane w skrzydle okna, ramie, lub ścianie. Ich otwarcie powoduje napływ powietrza, niestety także tego, zanieczyszczonego.

Dlatego najlepiej sięgać po nowoczesne nawiewniki, które pozwalają na wyposażenie ich w filtry, zatrzymujące pyły i gazy (czyli odpowiednio filtry HEPA i węglowe). Dzięki nim do naszych mieszkań nie dostanie się smog lub też ilość przedostających się z dworu zanieczyszczeń będzie niższa, niż w przypadku nawiewników pozbawionych filtrów. To kolejny sposób na oddychanie czystym powietrzem w mieszkaniu. Pamiętajmy, że filtry należy regularnie wymieniać.

Antysmogowe siatki do okien

Smog do mieszkań dostaje się nie tylko nawiewnikami, ale także podczas otwierania okien. Jednak i na to jest sposób – montaż membran (siatek) antysmogowych. Można w nie wyposażyć zarówno okna pionowe, jak i połaciowe, często spotykane na ostatnich piętrach nowoczesnego budownictwa mieszkaniowego. Montować je należy głównie na tych oknach, które są najczęściej otwierane, dzięki czemu ochronimy się przed napływem smogu do mieszkania.

Siatka antysmogowa zbudowana jest z nanowłókien o drobnych oczkach. Zatrzymuje ona pył o wymiarze 2,5 µm, czyli ten najgroźniejszy dla zdrowia. Membrany mocowane są na aluminiowych stelażach i umieszczane na ościeżnicy okiennej, dzięki specjalnym zaczepom. Siatkę można zdjąć w dowolnym momencie. Ponieważ jest ona bardzo delikatna, często zabezpiecza ją jeszcze jedna siatka, z grubszych i bardziej odpornych na uszkodzenia włókien.

Rekuperacja w mieszkaniach

Rekuperacja jest nowoczesnym systemem wentylacji pomieszczeń, połączonym z odzyskiwaniem ciepła. Jest to system działający niezależnie od warunków pogodowych, który nie wymaga uchylania okien i montowania nawiewników. Ruch powietrza zapewniają bowiem wentylatory zasilane prądem. To dzięki nim spoza budynku pobierane jest powietrze, które kanałem wentylacyjnym przechodzi przez filtr, gdzie zostaje oczyszczone, skąd następnie trafia do wymiennika ciepła.

Rekuperatory stosowane są głównie w domach wolnostojących, jednak ich montaż możliwy jest także w mieszkaniach. Montuje się je wtedy na zewnątrz pomieszczenia a ich praca polega na działaniu wentylatorów rewersyjnych, które co kilka minut zmieniają kierunek przepływu powietrza. W jednym pomieszczeniu, potrzebne są dwa rekuperatory, pracujące w przeciwnych cyklach.

Obecność filtrów w systemie rekuperacji sprawia, że powietrze dostające się do mieszkania zostaje oczyszczone ze smogu oraz innych zanieczyszczeń, które znajdują się w powietrzu. System ten ma więc dwie zalety – ogrzewa powietrze oraz pozwala mieszkańcom oddychać rzeczywiście świeżym powietrzem. Jest to system bardzo wydajny, dużo lepszy niż wentylacja grawitacyjna.

Wykonywanie czynności wspomagających

Aby pozbyć się zanieczyszczeń z mieszkania, należy regularnie je sprzątać. Nie jest to jednak tak skuteczna metoda, jak zastosowanie mechanicznych systemów oczyszczania (choć oczywiście czynność ta wspomaga jakość powietrza i pracę urządzeń oczyszczających). Uzupełnieniem ochrony antysmogowej mogą być także nawilżacze powietrza lub jonizatory, dzięki którym staje się ono rześkie i przyjemne. Nasze mieszkania możemy dodatkowo wyposażyć w czujnik smogu, który poinformuje nas o poziomie zapylania. Jeśli okaże się ono za wysokie, warto sięgnąć po przedstawione wcześniej, profesjonalne rozwiązania.