Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to świetny sposób na czyste i świeże powietrze przez cały rok. Taki stan osiągniemy bez potrzeby otwierania okien i wietrzenia naszego domu! Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to wiele lepsza i nowocześniejsza alternatywa dla wentylacji grawitacyjnej. Jej montowanie polega na rozprowadzeniu kanałów, które doprowadzają świeże powietrze, oraz kanał usuwające to zużyte na zewnątrz. Jej najważniejszą zaletą jest doprowadzenie świeżego powietrza do wnętrza, gdzie wcześniej oczyszczane jest przez filtry. Jednak to nie wszystko o tym świetnym systemie. Dzisiaj pod lupę bierzemy wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła i opisujemy wszystko, co warto o niej wiedzieć. Zachęcamy do czytania i życzymy miłej lektury.
Co to jest rekuperacja? Na czym polega?
Rekuperacja to inaczej właśnie wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Jej zadaniem jest dostarczenie do pomieszczeń odpowiedniej ilości świeżego powietrza i jednocześnie usuwania brudnego powietrza z pomieszczeń. Ogromną zaletą takiej wentylacji jest możliwość regulacji ilości powietrza w systemie, które ma być dostarczane do budynku, bez względu na aktualne warunki pogodowe. Dodatkowo, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, jak sama nazwa wskazuje – posiada opcje odzysku ciepła, a takie rozwiązanie pozwala na zmniejszenie rachunków związanych z ogrzewaniem budynku.
Sprawna wentylacja powinna działać nieprzerwanie w każdym pomieszczeniu budynku. Dzieje się tak, ponieważ potrzebna jest stała wymiana powietrza, która usuwa nadmierną wilgoć i zanieczyszczenia. Brak dobrze działającej wentylacji jest najczęstszym powodem gromadzenia się wilgoci, która prowadzi do powstawania grzybów i pleśni.
Zasada działania wentylacji mechanicznej z odpływem ciepła
Rekuperacja nie potrzebuje i nie posiada skomplikowanych systemów do funkcjonowania. Cały proces polega na tym, że świeże powietrze jest pobierane z zewnątrz przy użyciu specjalnych czerpni. Następnie, transportowane jest poprzez przewody wentylacyjne do urządzenia – rekuperatora. Jego zadaniem jest odzyskiwanie ciepła i filtrowanie powietrza. To tutaj powietrza przechodzi przez wymiennik, gdzie następuje wymiana cieplna z powietrzem wyciąganym z poszczególnych pomieszczeń. Powietrze, które zostało przefiltrowane przez rekuperator, wędruje dalej przy pomocy instalacji nawiewnych, które dostarczają je do pomieszczeń w budynkach.
Dlatego też, odpowiednio zaplanowana i zbudowana instalacja będzie doprowadzało świeże powietrze do każdego miejsca w domu. Robi to przy użyciu odpowiednich kratek wentylacyjnych. Dodatkowo, z pomieszczeń o większej ilości zanieczyszczonego powietrza, takich jak: łazienka czy garderoba, powietrze usuwane jest za pomocą specjalnych elementów wyciągowych. Zużyte gazy trafiają do rekuperatora przy użyciu przewodów wentylacyjnych. Te przekazują energię cieplną świeżemu powietrzu zaczerpniętemu z zewnątrz.
Czy inwestycja w rekuperacje się opłaca?
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to rozwiązanie powszechne, jednak cały czas zyskujące na popularności. Dzieje się tak, ponieważ rekuperacja to sposób na poprawę komfortu życia, zdrowia czy energooszczędności. Poniżej znajdziecie Państwo zalety wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Pozwoli to wam ocenić, czy inwestycja w takie rozwiązanie będzie dla was opłacalna.
Zalety wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła
- Pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu,
- dostarcza świeże i przefiltrowane powietrze,
- zapobiega gromadzeniu się wilgoci,
- funkcjonuje niezależnie od warunków pogodowych,
- eliminuje przeciągi,
- pomaga w walce z alergiami, dzięki filtrowaniu powietrzu,
- usuwa nieprzyjemne zapachy,
- wpływa na wyższą wartość budynku,
- ogranicza pyłki i kurz w domu,
- pozwala szybciej wysuszyć podłogi czy pranie,
- brak konieczności otwierania okna w celu przewietrzenia pomieszczenia.
Oczywiście, zalet rekuperacji jest o wiele więcej, my postanowiliśmy wypunktować te najważniejsze, które są najczęstszymi powodami inwestycji w to rozwiązanie.
Jak dbać o system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła?
Jak w przypadku każdej innej instalacji, czy przedmiotu, musimy o rekuperację dbać i ją odpowiednie eksploatować. Pozwoli nam to na cieszenie się systemem jak najdłużej. Konserwacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jednak nie jest skomplikowana. Jakie są podstawowe działania konserwacyjne?
- kontrolowanie działania całej instalacji,
- oczyszczanie wnętrza centrali wentylacyjnej i rekuperatora,
- wymiana oraz czyszczenie filtrów (raz na 3-6 miesięcy),
- czyszczenie elementów, tj.: czerpnia i wyrzutnia powietrza.
Specjaliści sugerują, aby raz na 8 lat wykonać inspekcję instalacji wentylacji mechanicznej z rekuperatorem. W trakcie takiego serwisu będzie sprawdzana czystość całego systemu. Wszystkie elementy systemu, podczas użytkowania, powinny być zadbane i regularnie czyszczone, aby zapobiec spadkowi wydajności rekuperacji.