Rekuperacja to wentylacja mechaniczna, która pozwala na to, by w naszym domu zawsze mogło być jak najświeższe powietrze. Poprawne ustawienia rekuperatora zaowocują także odzyskiem ciepła z powietrza wywiewanego z budynku, dzięki czemu odczujemy także sporą oszczędność na ogrzewaniu. W jaki sposób ustawić rekuperację, by odczuć jej wszystkie pozytywne efekty? Odpowiadamy na to pytanie już za chwilę, więc zapraszamy do czytania!
Rekuperacja – dlaczego to dobry pomysł dla niemal każdego budynku?
Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, cieszy się ostatnio coraz większą popularnością. Trudno się temu dziwić, gdyż ten system wentylowania pomieszczeń łączy w sobie wiele zalet i dodatkowo sprawia, że nasz dom jest bardziej ekologicznym miejscem.
Jak działa rekuperacja? To bardzo proste – dzięki systemowi wentylatorów i kanałów wentylacyjnych, zużyte powietrze może zostać wywiane z naszego domu i zastąpione świeżym powietrzem, pobranym z zewnątrz. Byśmy mogli mieć pewność, że do naszych pokoi nie dostają się niechciane zanieczyszczenia, kurz, pył, czy smog, w rekuperatorach znajdziemy odpowiednie filtry, przez które przechodzi każda porcja powietrza zanim zostanie wypuszczona w naszym domu.
Dodatkową korzyścią wynikającą z posiadania rekuperacji jest także odzysk ciepła. Kanały powietrzne w rekuperatorze są skonstruowane tak, by pomiędzy zużytym i świeżym powietrzem mogła trwać wymiana energii cieplnej. Tym sposobem zanim zużyte powietrze z naszej kuchni czy salonu wydostanie się na zewnątrz, przepłynie tuż obok nowej porcji powietrza i odpowiednio ją ogrzeje.
Rekuperacja to dobry wybór dla praktycznie każdego domu. Jeśli tylko będzie odpowiednio uszczelniony i ocieplony, jego mieszkańcy bardzo szybko odczują pełną listę zalet, jakie daje rekuperacja – lepsze samopoczucie, ułatwione oddychanie, czy rzadkie przeziębienia. Żeby jednak wentylacja mechaniczna mogła pokazać swoje możliwości, nie możemy zapominać o tym, że kluczowe jest jej poprawne ustawienie. Jak to zrobić, by cieszyć się swobodnym oddychaniem o każdej porze roku?
Ustawienia rekuperatora a sposób jego eksploatacji
Na samym wstępie do tematu odpowiednich ustawień rekuperatora, czyli centralnego urządzenia całego systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, trzeba zauważyć, że wiele zależy od konkretnego przypadku. Mówimy tutaj nie tylko o kwestii modelu centrali wentylacyjnej, ale także o wszystkich niuansach instalacji obecnej w naszym domu. Zapewne minie trochę czasu zanim poznamy najlepszy tryb pracy rekuperatora w naszym wypadku, jednak warto nieco poeksperymentować i poszukać optymalnego rozwiązania.
O czym należy pamiętać, jeśli chodzi o ustawianie rekuperatora? Przede wszystkim o tym, że powinno się ono zmieniać, w zależności od pory roku. Większość rekuperatorów posiada odpowiednie czujniki, które pozwolą im automatycznie zmieniać tryb odzyskiwania cieplejszego powietrza w chłodne miesiące i na odwrót, jednak wciąż sporo będzie zależało od parametrów, jakie wprowadzimy do urządzenia. Podczas zimy zaleca się mniejszy stopień wentylacji dodatkowe nawilżanie powietrza, które zapobiegnie jego osuszeniu przez mrozy. W sezonie letnim natomiast można podkręcić moc wentylowania pokoi, jednak najlepiej będzie zrobić to w nocy – w ten sposób pozbędziemy się z domu nadmiaru wilgoci, nie skazując się przy okazji na upał w pomieszczeniach.
Biegi rekuperatora – czemu służą i jak je ustawić?
Kolejną rzeczą, na którą koniecznie trzeba zwrócić uwagę przy ustawianiu rekuperatora, są jego biegi. W większości urządzeń znajdziemy przynajmniej cztery możliwe przełożenia. Podobnie jak w wypadku samochodu – im większy bieg, tym praca rekuperacji może być bardziej dynamiczna.
Oczywiście nie da się odpowiedzieć na pytanie, który bieg będzie najlepszy, gdyż zależy to od konkretnej sytuacji. Przykładowo praca rekuperatora na pierwszym biegu jest mało odczuwalna i raczej nie poleca się jej w przypadku budynków zamieszkałych. Jednak jeśli nasz dom stoi przez jakiś czas nieużywany, będzie to najlepsza opcja, która pozwoli utrzymać jego ściany w jak najlepszej kondycji. Czwarty bieg rekuperatora, podobnie jak pierwszy, jest używany sytuacyjnie. To szybki sposób na pozbycie się z domu niechcianych zapachów, czy pyłów, jeśli nagromadzą się tam w dużej ilości.
Przy codziennym korzystaniu z wentylacji mechanicznej, najprawdopodobniej najlepiej sprawdzi się drugi, lub trzeci bieg. Będzie to dobry kompromis pomiędzy wydajną pracą układu wentylacyjnego a poborem energii elektrycznej.
Konserwacja rekuperatora – klucz do jego długiej żywotności
Przy korzystaniu z rekuperacji należy pamiętać, że chociaż jej ustawienia mogą mieć ogromny wpływ na pracę całego układu, optymalną jakość powietrza osiągniemy tylko wtedy, kiedy nasz system wentylacyjny będzie odpowiednio zadbany. Co to oznacza?
Przy systemach rekuperacyjnych należy dokonywać co jakiś czas podstawowych czynności konserwacyjnych, takich jak wymiana filtrów, czy mechaniczne czyszczenie elementów układu. Bez tego w naszych kanałach wentylacyjnych zaczną gromadzić się zabrudzenia, które skutecznie zredukują wydajność systemu. Warto zlecić wizytę kontrolną i przegląd rekuperatora przynajmniej raz do roku – tylko w taki sposób będziemy mogli być pewni, że nasza wentylacja działa tak, jak należy.