Rekuperacja to ekologiczny i nowoczesny sposób na zagwarantowanie sobie w domu powietrza o najwyższej możliwej jakości. Na świecie nie ma jednak rozwiązań idealnych i do montażu rekuperacji niezbędne jest właściwe przygotowanie budynku. Czy da się to jakoś pominąć? Okazuje się, że tak i wyjściem może być tutaj rekuperator punktowy. Co warto o nim wiedzieć?
Dlaczego wentylacja grawitacyjna i nowoczesny budynek nie idą ze sobą w parze?
Rodzaj wentylacji, który można obecnie najłatwiej spotkać w Polsce i na świecie, to klasyczna wentylacja grawitacyjna. Coraz więcej osób jednak przy budowie domu decyduje się na wzięcie pod uwagę innego rozwiązania, czyli wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, nazywanej też rekuperacją. Dlaczego tak się dzieje?
Ze względu na to, że technologia wentylacyjna znacznie rozwinęła się w ostatnich latach, skorzystanie z rekuperacji jest obecnie tańsze i prostsze niż kiedykolwiek. Ten system pozwala nie tylko na zupełną kontrolę nad całym procesem wymiany powietrza, ale także na jego gruntowne oczyszczanie i wstępne podgrzewanie. To same plusy względem klasycznej wentylacji, jednak nie uprzedzajmy faktów.
Korzystając z wentylacji naturalnej, jesteśmy zdani na warunki atmosferyczne panujące za oknem. Jeśli przykładowo temperatura we wnętrzu domu i na zewnątrz będzie podobna, jej działanie będzie praktycznie żadne. Dodatkowo każde ponadprogramowe wietrzenie będzie się wiązało z wychładzaniem naszych pomieszczeń, więc nawet jeśli uda nam się wpuścić do domu takie powietrze, jakim chcielibyśmy oddychać, to przy okazji będziemy musieli więcej zapłacić za rachunki za ogrzewanie.
Rekuperacja działa zupełnie inaczej – powietrze jest sterowane za pomocą systemu nawiewów, wywiewów, wentylatorów i wiatraków, więc mamy nad nim kontrolę w każdej sytuacji. Dodatkowo, zanim zużyte powietrze będzie wymienione, to zebrane w nim ciepło posłuży do ogrzania nowego. W ten sposób korzyści z rekuperacji odczują nie tylko nasze płuca, ale także portfel.
Instalacja rekuperacji w domu – dlaczego może przysporzyć pewnych problemów?
Rekuperacja jest świetnym narzędziem dla każdej osoby, która chciałaby zadbać o warunki panujące w jej domu. Niestety, tak jak wspominaliśmy we wstępie, nawet rekuperacja nie jest pozbawiona wad i do największych z nich można zaliczyć dosyć skomplikowany proces instalacji i montażu.
Rekuperacja w optymalnych warunkach powinna zostać zaplanowana już na etapie wznoszenia budynku, co z całą pewnością będzie tańsze i mniej kłopotliwe niż stawianie jej w domu już stojącym. W dalszym ciągu jednak będzie się to wiązało z koniecznością rozplanowania kanałów wentylacyjnych, nawiewów, wywiewów… Odpowiedzią na ten problem może być rekuperator punktowy, nazywany również ściennym. Mówiąc najbardziej ogólnie to system wentylacyjny w pigułce, który docenią zwłaszcza te osoby, które nie mają czasu, lub środków na kosztowne remonty, jednak dalej chciałaby móc oddychać świeżym powietrzem.
Rekuperator punktowy – co to jest?
Rekuperator punktowy stanowi możliwość skorzystania z zalet tego systemu wentylacyjnego bez konieczności przeprowadzania długiego i kosztownego remontu. To urządzenie montuje się w ścianie danego pomieszczenia, gdzie może zapewnić przepływ pomieszczenia po jej dwóch stronach. Warto zauważyć, że pomimo bardzo kompaktowych rozmiarów, rekuperator punktowy będzie w stanie wykonać wszystkie te same czynności, co większa jednostka. Bez problemów przefiltruje powietrze i usunie z niego zanieczyszczenia, czy ogrzeje je jeszcze zanim to trafi do naszego domu.
Rekuperator punktowy – w jaki sposób powinno się go montować?
Rekuperator punktowy nie wymaga od nas skonstruowania całej siatki kanałów wentylacyjnych i jest zdecydowanie prostszy w użyciu oraz montażu od klasycznej, dużej wersji systemu wentylacji mechanicznej. W dalszym ciągu jednak warto pamiętać, że jego działanie z całą pewnością nie będzie tak wydajne, jak pełnowymiarowej jednostki.
Czy ta wada z miejsca skreśla pomysł na wykorzystanie rekuperatora punktowego w naszym domu? Absolutnie nie!
W przypadku, kiedy nasz dom jest dosyć duży, możemy skorzystać z kilku rekuperatorów punktowych. Najczęściej montuje się naprzeciwko siebie, by razem mogły wytworzyć odpowiedni przeciąg powietrza. Innym rozwiązaniem może być także wybór większego rekuperatora ściennego – chociaż te najprostsze mają raczej kompaktowe rozmiary, to istnieją także modele przeznaczone do większych pomieszczeń, takich jak klasy, czy biura. Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy skorzystali z nich w sytuacji, kiedy bardzo zależy nam na rekuperatorze punktowym.
Pamiętajmy także o tym, że nawet jeśli nasz system wentylacyjny nie będzie tak wydajny, jak największe jednostki, w dalszym ciągu będzie działał lepiej niż wentylacja grawitacyjna. W przeciwieństwie do niej nie będzie on wychładzał naszych pokoi oraz pomoże nam oddychać przefiltrowanym powietrzem o wysokiej jakości. Warto mieć to na uwadze, gdyż ma to znaczenie nie tylko dla naszego budynku, ale także dla zdrowia nas samych.