Wentylacja to instalacja, która jest instalowana w każdym obiekcie budowlanym. Wymiana powietrza jest procesem, a więc podlega ona różnym zjawiskom, w tym także dźwiękowych. Niestety, niektóre wentylację mogą generować uciążliwy hałas, który skutecznie uprzykrza życie, wpływa na samopoczucie, powoduje bóle głowy i obniża koncentrację. Problem zbyt głośnej wentylacji dotyczy rekuperacji, czyli wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Jednak zdarza się, że tradycyjna, czyli grawitacyjna, również generuje nieznośne dźwięki. Jeśli problem hałaśliwej wentylacji dotyczy Ciebie, to nie musisz się martwić. Istnieją metody, które pozwalają na obniżenie ilości decybeli i zredukowanie hałasu do akceptowalnego poziomu. Jakie są źródła i przyczyny głośnej wentylacji? Jakie istnieją sposoby na jej wyciszenie? Czytaj dalej, a my odpowiemy na te nurtujące pytania.
Głośna wentylacja – przyczyny i źródła
Często słyszysz głosy słyszane z sąsiedniego mieszkania? Dokucza Ci hałaśliwie działająca wentylacja? To bardzo często problemy w wielu domach wyposażonych w wentylację grawitacyjną. Ruch powietrza niestety przenosi również wiele dźwięków. W przypadku wentylacji mechanicznej mamy do czynienia z szumem urządzeń wentylacyjnych, które pracują, aby mogła zachodzić odpowiednia cyrkulacja powietrza. Doskonale zdajemy sobie sprawę, jak ciągły hałas może być dokuczliwy. W końcu oczekujemy, że w zaciszu domowym doznamy ukojenia, odpoczynku i przede wszystkim wyciszenia.
Częstym problemem, w przypadku wentylacji mechanicznej, może okazać się źle zaprojektowana cały system. Ten, którego projekt został wykonany prawidłowo, nie powinien generować żadnego hałasu. Urządzenia powinny być umieszczone w taki sposób, aby dźwięki były jak najmniej uciążliwe dla użytkowników budynku.
Źródła sprawcze hałasu w wentylacji mechanicznej
Najczęstszymi źródłami powstawania hałasu w przypadku wentylacji mechanicznej to:
czynniki mechaniczne – związane są z pracą wentylatorów, a hałas wynika z braku wyważenia wirnika, niepoprawnej pracy łożysk, pracy silnika elektrycznego czy drgań mechanicznych,
czynniki aerodynamiczne – wywoływane są przez powietrze przepływające przez kanały wentylacyjne.
Hałas w przypadku wentylacji mechanicznej może również być generowany przez głośną pracę anemostatów. Wynikać może on z luźnego połączenia z rurami lub niewłaściwie dobranej średnicy rur i anemostatów dla wymaganych przepływów powietrza. Najprostszym sposobem uszczelnienia będzie użycie silikonu lub akrylu. Jeśli to nie przynosi rezultatów, to znak, że przekroje anemostatów są źle dobrane. Wówczas należy zmniejszyć obroty wentylatora lub zastosować specjalistyczne tłumiki akustyczne.
Głośna wentylacja – jak wyciszyć?
Aby nie martwić się o wyciszenie systemu wentylacyjnego, najlepiej zadbać o to, aby nie był on za głośny już na etapie projektowania. Dlatego warto, abyś sprawdził, jeszcze przed dokonaniem zakupu, zapewnienia producenta i zdecydował, który model centrali wentylacyjnej będzie najbardziej cichy. Warto zwrócić uwagę na parametr, który zwie się “moc akustyczna”. To właśnie on określa hałas, jaki przenika przez obudowę urządzenia do jego otoczenia.
W celu uniknięcia uciążliwego hałasu płynącego z wentylacji mechanicznej warto przemyśleć kwestię lokalizacji centrali. Powinna się znaleźć jak najdalej od pomieszczeń mieszkalnych lub użytkowych. Najczęstszymi miejscami, w których montuję się centralę są piwnica lub strych. Jeśli nie masz możliwości instalacji urządzenia w takim miejscu, to możesz wybrać mniej uczęszczane pomieszczenie, np.: spiżarnię lub pralnię. Warto również zastanowić się nad wyciszeniem sąsiadujących pomieszczeń za pomocą materiałów dźwiękochłonnych, ciężkich kotar lub masywnych dywanów. Nawet te najprostsze dodatki mogą zwiększyć chłonność akustyczną pomieszczeń.
Jeśli masz taką możliwość, to możesz zdecydować się na zbudowane centrali oraz wentylatorów. Jednak pamiętaj, aby pozostawić w obudowie odpowiedni otwór rewizyjny. Ta specjalna luka pozwala na późniejsze przeprowadzenie okresowej kontroli urządzeń, wymianę filtrów, a także naprawę w czasie awarii.