Jakość powietrza, jakim codziennie oddychamy jest nowym zagadnieniem, które coraz dokładniej zgłębiane jest nie tylko przez teoretyków. Coraz częściej ludzie świadomie zaczynają podejmować decyzje o inwestowaniu w technologie, które mają na celu zapewnienie im jak najwyższej jakości, czyste i zdrowe powietrze w domu.
Filtry elektrostatyczne – dlaczego należy z nich korzystać?
Standardową metodą oczyszczania powietrza, jakie zasysane jest do pomieszczeń w systemie wentylacji mechanicznej, jest filtracja z użyciem filtrów materiałowych o różnych stopniach przepuszczalności, możliwościach filtracyjnych i dodatkowych właściwościach. Niejednokrotnie jednak stosowanie filtrów o standardowej przepuszczalności jest niewystarczające – w szczególności w miejscach zdecydowanie zwiększonego natężenia zanieczyszczeń w powietrzu, jak chociażby tereny narażone na powstawanie smogu. W tych obszarach należałoby sięgać po filtry o wyższej skuteczności filtracji, jednak obarczone jest to znaczącymi spadkami ciśnienia w układzie, w szczególności w przypadku jednostek centralnych typowo domowych, których parametry działania nie są dostosowane do takich obciążeń. Dlatego też do oczyszczania powietrza w takich miejscach zalecane jest wykorzystanie filtrów elektrostatycznych, wykorzystujących do eliminacji zanieczyszczeń zjawisko wyładowań elektrycznych.
Filtry elektrostatyczne – jak działają?
Filtr elektrostatyczny wykorzystuje do oczyszczania powietrza elektryczne wyładowanie koronowe. Jego konstrukcja opiera się na dwóch głównych elementach – części jonizacyjnej oraz części kolektora. Powietrze napływając do filtra ulega w nim oczyszczeniu na skutek silnego oddziaływania pola elektrycznego, jakie wytworzone zostaje przez umieszczony w elemencie przewodnik, np. drucik lub inny metal przewodni. Zjonizowane cząsteczki powietrza – z oddzielonymi od cząsteczek kationami (cząstkami dodatnimi ) i anionami (cząstkami ujemnymi) – wędrują do części kolektora oddzielającej zanieczyszczenia przez ich wychwycenie przeciwnie naładowanymi elektrodami.
Rekuperacja z filtrem elektrostatycznym
Z uwagi na całkowity brak dodatkowego oporu, jaki generowany jest w standardowych filtrach, stosowanie filtrów elektrostatycznych jest zdecydowanie przyjazne systemowi rekuperacji. Nie ma bowiem wówczas jakichkolwiek obaw o zmniejszenie skuteczności wentylacji czy odzysku ciepła na skutek zbyt dużego zanieczyszczenia – a tym samym stworzenia zbyt wysokich oporów na filtrze i spadku cieśnienia w systemie.
Filtr elektrostatyczny – zalety rozwiązania
Filtr elektrostatyczny oprócz wyżej wymienionej zalety, jaką jest niewątpliwa skuteczność działania w każdych warunkach, przynosi znaczenie więcej korzyści. Po pierwsze jest modułem, w który inwestujemy jednorazowo – nie są konieczne systematyczne zakupy nowych filtrów i ich regularna wymiana. Wystarczy bowiem przemyć go, by działał jak nowy. Znacznie obniża to koszty eksploatacji rekuperacji i zwiększa komfort jej użytkowania. Co więcej, bardzo często będzie on zmniejszał pobór prądu przez samą jednostkę centralną – na skutek zmniejszenia oporów powietrza. Z filtrem elektrostatycznym znacznie zwiększona zostaje również skuteczność filtracji szkodliwych pyłów, zanieczyszczeń i alergenów – maksymalnie może osiągać ona aż 95%.
Filtr elektrostatyczny to nieco droższa – w porównaniu do standardowych filtrów materiałowych – inwestycja, jednak przynosi tak wiele korzyści i oszczędności, że szybko się zwróci, przy okazji znacznie poprawiając tak jakość powietrza w naszym domu jak i komfort i koszty użytkowania rekuperacji.