Optymalny poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniach ma niebagatelny wpływ n akomfort ich użytkowania przez domowników. Niestety, bardzo często borykać musimy się z problemem zbyt suchego powietrza w naszym domu, co powoduje nie tylko dyskomfort, ale także problemy zdrowotne. Jak nawilżyć powietrze w pokoju?
Wilgotność powietrza – dlaczego warto o nią dbać?
Prawidłowa wartość wilgotności powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych, zapewniająca komfort korzystania z nich, szacowana jest na przedział między 40 a 60 %. Zbyt przesuszone powietrze – które często powoduje wentylacja w starym domu bez systemów nawilżających – nie jest korzystne, powoduje szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Prowadzi do przesuszenia śluzówek, utrudnia zasypianie i zdrowy sen, przesusza drogi oddechowe, co generuje zwiększoną zachorowalność na wirusowe czy bakteryjne choroby układu oddechowego, powstawanie suchego kaszlu. Przesuszone powietrze niekorzystnie wpływa również na stan naszej cery, powodując jej podrażnienia, spękania naskórka w najwrażliwszych jego miejscach. Jak skutecznie nawilżyć powietrze w naszym domu?
Nawilżanie powietrza – domowe sposoby
Jak sprawić, by zapewniona była odpowiednia wilgotność w mieszkaniu bez wykorzystywania specjalistycznego sprzętu? Czy istnieją domowe sposoby na zwiększenie wilgotności w przesuszonym przez wentylacje i klimatyzacje pomieszczeniach? Oczywiście. Wystarczy zagotować wodę w garnku i ustawić go w pomieszczeniu. Ułatwiająca się para wodna skutecznie zwiększy poziom wilgotności powietrza. Można również umieścić wilgotne ręczniki na grzejących powierzchniach – jak np. grzejniki. Podczas domowego nawilżania powietrza pamiętać należy jednak o kontrolowaniu wilgotności powietrza i częstym wietrzeniu pomieszczeń.
Nawilżacze miejscowe
Są podstawowy i najszybszym sposobem na miejscowe zwiększenie wilgotności powietrza. Sprawdzą się zatem wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości ingerencji w rury wentylacyjne spiro, a w danym czasie w danym pomieszczeniu potrzebne jest podniesienie nawilżenia powietrza. Z uwagi na ogromny wybór rodzajów nawilżaczy powietrza i szeroki zakres ich możliwości – tak podstawowych jak i opcjonalnych – dla dopasowania idealnego urządzenia koniecznym będzie określenie własnych potrzeb i preferencji. Nawilżacz powietrza nie wymaga specjalistycznego montażu, dużej ilości miejsca czy umiejętności obsługi. Najczęściej bowiem ich funkcjonalności załączane są przyciskami, pilotem lub z poziomu aplikacji mobilnej.
Wybór odpowiedniego rekuperatora
O nawilżenie powietrza w domu dbać może również wentylacja. Jak? Nowoczesne systemy rekuperacji umożliwiają bowiem odzysk nie tylko ciepła, ale także wilgoci. Dotyczy to jednak tylko rekuperatorów z wymiennikami antaliptycznymi lub wymiennikami obrotowymi. Rekuperatory, w których zastosowane zostały te rodzaje wymienników ciepła, zbudowane w starszych technologiach – z wykorzystaniem wymiennika przeciwprądowego, oddają całą wilgoć, jaka przenoszona jest przez powietrze usuwane.
Nawilżacz powietrza do rekuperatora
Nawilżacze kanałowe, montowane np. do rury spiro , to nowoczesne urządzenia, które uzupełniają standardowy system wentylacji mechanicznej. Ich zadaniem jest kontrolowanie i wpływanie na stopień nawilżenia powietrza, jakie dostarczane jest przez wentylację do pomieszczeń. Najczęściej stosowane nawilżacze ewaporacyjne umożliwiają utrzymywanie stałego stopnia zawilgocenia w pomieszczeniach na poziomie 70%.
Przebywanie w pomieszczeniach, w których powietrze jest przesuszone, nie jest ani komfortowe, ani korzystne dla naszego zdrowia i samopoczucia. Warto zadbać o to, by mieściło się w optymalnym przedziale, korzystając z wyżej wymienionych porad.