Zaznacz stronę

Jak ochłodzić wnętrze bez klimatyzacji i wentylacji mechanicznej?

W upalne dni, utrzymanie komfortowej temperatury wewnątrz pomieszczeń może być sporym wyzwaniem, zwłaszcza przy braku klimatyzacji. Istnieje jednak wiele skutecznych sposobów, które pomogą ochłodzić wnętrze, nie obciążając przy tym Twojego portfela ani środowiska. Poznaj je!

Stosowanie zasłon i rolet

Zasłony i rolety to pierwsza linia obrony przed nagrzewaniem się wnętrza. Gdy okna są odpowiednio zasłonięte w ciągu dnia, rolety mogą blokować nawet do 70% promieni słonecznych, co znacznie zmniejsza ilość ciepła wpadającego do pomieszczenia.

Najlepszym wyborem będą zasłony i rolety w jasnej kolorystyce. Zapewnią doskonałą ochronę przed ciepłem, bowiem jasne kolory odbijają słońce.

Kolejnym rozwiązaniem są rolety zewnętrzne. Pozwalają na blokowanie promieni słonecznych, zanim te dotrą do szyb. Dzięki temu pomieszczenia pozostają chłodniejsze nawet w najgorętsze dni.

Wietrzenie pomieszczeń

Kolejnym skutecznym sposobem na ochłodzenie wnętrza może być wietrzenie. Działanie to będzie najbardziej efektywne rano i wieczorem, kiedy temperatura na zewnątrz jest niższa niż w ciągu dnia. W tym czasie otwieraj okna, aby wpuścić do wnętrza chłodniejsze powietrze.

Dodatkowo tworzenie przeciągu, otwierając okna po przeciwnych stronach domu, może znacznie zwiększyć przepływ powietrza i zwiększyć skuteczność chłodzenia pomieszczeń.

Stosowanie wentylatorów

Wentylator nie chłodzi powietrza, ale pomaga w cyrkulacji chłodniejszego powietrza po pomieszczeniu. Aby wzmocnić efekt chłodzenia, możesz umieścić przed wentylatorem miskę z lodem – powietrze przepływające przez lód stanie się chłodniejsze.

Stosowanie wentylatorów okaże się najbardziej pomocne wtedy, gdy temperatury są najwyższe.

Inwestycja w klimatyzator przenośny

Klimatyzacja stacjonarna nie jest jedynym urządzeniem pozwalającym na skuteczne chłodzenie wnętrza. Równie skuteczny może okazać się klimatyzator przenośny. Nie wymaga żadnej ingerencji w ściany czy elewację i jest mobilny. Jego zasada działania opiera się na chłodzeniu, wypuszczaniu ciepłego powietrza przez okno oraz oddawaniu wody do odpowiedniego pojemnika.

Klimatyzator przenośny będzie świetnym rozwiązaniem dla wszystkich tych osób, które z jakiegoś powodu nie mogą zdecydować się na zakup tradycyjnej klimatyzacji montowanej na ścianie.

Stosowanie naturalnych tkanin

Pościel, zasłony i inne tekstylia mają duży wpływ na to, jak odczuwamy temperaturę w pomieszczeniu. Naturalne materiały, takie jak bawełna, len czy bambus, lepiej oddychają i zapewniają większy komfort podczas gorących dni.

W szczególności duże znaczenie będzie miała tutaj pościel – letnie noce mogą być bardzo niekomfortowe. Wówczas postaw na przewiewne materiały, które nie zatrzymują ciepła i wspierają jakościowy odpoczynek. 

Unikanie generowania zbędnego ciepła

Urządzenia elektroniczne, takie jak komputery, telewizory czy kuchenki, wytwarzają ciepło, które dodatkowo podnosi temperaturę w pomieszczeniu.

Jeśli więc masz taką możliwość, wyłączaj urządzenia, które nie są użytkowane. Staraj się włączać je pod wieczór lub wtedy, gdy są niskie temperatury. 

Poprawa jakości powietrza

Jakość powietrza ma ogromne znaczenie w kwestii tego, jak się czujemy. Możesz zadbać o nie na wiele sposobów, a jednym z nich jest zakup oczyszczacza powietrza. To urządzenie wyposażone w specjalne filtry, wciąga wszelkie zanieczyszczenia i alergeny, przynosząc ulgę domownikom.

Dobrym rozwiązaniem będzie także stosowanie roślin doniczkowych. Poprawiają one jakość powietrza i mogą pomóc w jego chłodzeniu. Proces transpiracji, w którym rośliny uwalniają wilgoć do powietrza, działa jak naturalny środek chłodzący.

Powinieneś zadbać również o prawidłowy poziom wilgoci w pomieszczeniach. Nie powinien być ani za niski, ani za wysoki. Optymalny poziom wilgotności wynosi 40-60%. Umożliwia komfortowe oddychanie. Zbyt niska wilgotność może podrażniać błony śluzowe w nosie czy gardle, z kolei zbyt wysoka prowadzi do powstawania pleśni i sprzyja rozwojowi różnych bakterii.