W dzisiejszych czasach spotyka się coraz więcej domów bez kominów. Ich budowa jest możliwa dzięki wykorzystaniu nowoczesnych systemów wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Podpowiadamy, czym charakteryzuje się takie rozwiązanie i dlaczego warto w nie inwestować.
Co to jest rekuperacja?
Najprościej rzecz ujmując, jest to system wentylacyjny, który opiera się na ruchu powietrza przechodzącego przez rekuperator. Jest to urządzenie wyciągające powietrze w dwóch kierunkach w tym samym momencie. Pierwsze z nich pochodzi z zewnątrz budynku. Drugi strumień ciepłego i zanieczyszczonego powietrza jest wyciągany z wewnątrz pomieszczeń poprzez kratki wentylacyjne. Oba strumienie spotykają się ze sobą we wspomnianym rekuperatorze, ale nie dochodzi do ich zmieszania. Urządzenia pobiera ciepło zawarte w powietrzu pochodzącego z wewnątrz budynku, które jest pochłaniane przez strumień pobierany z zewnątrz. Dzięki takiemu rozwiązaniu domownicy mogą korzystać z ciepłego i czystego powietrza. Urządzenie posiada filtry stanowiące skuteczną barierę dla alergenów i różnego rodzaju zanieczyszczeń. Co ważne, taka opcja daje możliwość uzyskiwania oszczędności na kosztach ogrzewania, które mogą wynieść od 30 do 50 %.
Czym jest wentylacja grawitacyjna?
Jest to najprostszy i powszechnie stosowany sposób na wymianę powietrza w budynku. Pozwala na odprowadzanie ciepłego powietrza, dzięki ciśnieniu, które tworzy przeciąg w kominach wentylacyjnych. W odróżnieniu od rekuperacji jego ilość nie jest kontrolowana. Z tego powodu do budynku może przenikać zbyt duża ilość zimnego powietrza, co zmusza zamykania nawiewników. Następstwem takiej sytuacji jest spadek jego jakości, co obniża komfort przebywania wewnątrz budynku. W przypadku wyboru tego rodzaju wentylacji należy pamiętać o konieczności rozszczelnienia okien w pomieszczeniach oraz instalacja kratek i kominów wentylacyjnych.
Komin czy rekuperacja – na co postawić?
Budowa domu wiąże się z wyborem systemu wentylacji. Nowoczesny dom nie musi mieć komina wynikającego ze stosowania tradycyjnego systemy wentylacyjnego. Zamiast tego warto postawić na bardziej przyszłościowe rozwiązanie w postaci rekuperacji. Warto zaznaczyć, że rezygnacja z budowy komina wiążę się ze sporymi oszczędnościami, które mogą wynieść nawet 10 tys złotych. Poza tym stosowanie rekuperacji w połączeniu z kotłem kondensacyjnym lub pompami ciepła wiąże się ze znacznie niższymi kosztami ogrzewania. Należy zaznaczyć, że taka opcja jest korzystniejsza dla zdrowia. Wiąże się wdychaniem mniejsze ilości zanieczyszczeń i kontrolowaniem poziomu wilgoci.
Wentylacja mechaniczna – zalety Rekuperacji.
Istnieje wiele powodów, dla których warto rozważyć zakup tego rodzaju wentylacji. Najważniejszy z nich to wspomniana oszczędność wynikająca z częściowego uniezależnienia od tradycyjnych systemów grzewczych. Inne zalety takiego rozwiązania to:
- pozytywny wpływ na zdrowie – rekuperator jest wyposażony w filtry zapewniający powietrze o niskiej zawartości dwutlenku węgla. Ponadto, jest ono oczyszczane z kurzu, alergenów i związków chemicznych.
- kontrolowanie ilości powietrza – nowoczesne systemy rekuperacji umożliwiają łatwe dostosowywanie intensywności przetwarzania powietrza.
- łatwość obsługi – taki system nie wymaga specjalistyczne wiedzy, może być kontrolowany za pomocą intuicyjnego panelu sterowania.
- obniżone koszty montażu – ze względu na ekologiczność takiego rozwiązania instalacja rekuperacji jest dofinansowywana z budżetu państwa.
Nowoczesne budownictwo wymaga stosowania innowacyjnych rozwiązań takich jak rekuperacja. Wentylacja grawitacyjna posiada spore ograniczenia i nie radzi sobie przy wysokich temperaturach. W dzisiejszych czasach warto inwestować w rekuperacją zapewniającą przefiltrowane i ciepłe powietrze.