Zaznacz stronę

Centrale Rekuperacyjne – czym są?

Centrala Rekuperatora

W dzisiejszych czasach każdy, kto stawia dom, lub jest jego posiadaczem, nie jest już skazany na klasyczny system wentylacji grawitacyjnej i może wybrać bardziej nowoczesną i wydajną opcję, czyli rekuperację. Chociaż sam schemat jej działania jest dosyć prosty, rekuperacja w domu potrzebuje wielu elementów, żeby powietrze mogło być prawidłowo filtrowane i ogrzewane. Jednym z nich są centrale rekuperacyjne, które możemy uznać za serce każdej wentylacji mechanicznej. Co warto o nich wiedzieć? Dowiesz się z tego artykułu!

Wentylacja grawitacyjna kontra rekuperacja – dlaczego lepiej postawić na wentylację mechaniczną?

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyi rekuperacja, to nowoczesny i ekologiczny sposób na filtrowanie powietrza w naszych pomieszczeniach. Jeśli ktoś zastanawia się, czy tego typu rozwiązanie będzie dobrym wyborem, odpowiedź brzmi: jak najbardziej, pod warunkiem że nasz dom jest przygotowany do tego typu rozwiązania. Dlaczego rekuperacja w domumoże stanowić świetne rozwiązanie? Jest ku temu kilka powodów.

Przede wszystkim – klasyczny sposób wentylowania mieszkań, domów, czy innych budynków, czyli wentylacja grawitacyjna, nie zawsze jest tak wydajna, jak byśmy sobie tego życzyli. Do jej prawidłowego działania niezbędne są określone warunki w domu i na zewnątrz, co może sprawić, że podczas dni, kiedy temperatura w domu i na dworze będzie podobna, wentylacja przestanie spełniać swoją funkcję. Warto też nadmienić, że w jej przypadku użytkownik nie będzie miał również żadnej kontroli nad całym procesem wymiany powietrza, co także jest ważnym aspektem rekuperacji.

Rekuperacja w domu pozwala także na odzysk ciepła ze zużytego powietrza. Dzięki temu dba nie tylko o nasze płuca i ogólny stan zdrowia, ale także o zasobność naszych portfeli. Raz ogrzane powietrze będzie wywiewane z domu, ale wcześniej odda swoją energię cieplną powietrzu świeżemu. W ten sposób dom nie będzie musiał być ogrzewany z taką częstotliwością jak do tej pory, co pozwoli nam znacznie ograniczyć wydatki.

Centrale rekuperacyjne – co to jest?

Rekuperacja składa się z wielu elementów, z których każdy spełnia swoje określone zadanie. Ich wspólna praca pozwala cieszyć się świeżym powietrzem każdemu posiadaczowi wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła i każdy z nich jest istotny, jednak centrum całego układu jest centrala rekuperacyjna. Czym są centrale rekuperacyjnei dlaczego ich działanie jest tak ważne przy rekuperacji?

Centrale rekuperacyjne nazywa się także rekuperatorami. Są one urządzeniami sterującymi całym procesem pobierania powietrza z dworu i pozbywania się z domu powietrza zużytego. To właśnie przez rekuperator przepływają nawiewane oraz wywiewane strumienie powietrza, które są tam poddane filtracji oraz ogrzaniu, po czym mogą trafić do reszty naszych pomieszczeń.

Centrale rekuperacyjne stanowią także punkt kontrolny, za którego pomocą możemy ustawić wszystkie parametry pracy układu wentylacyjnego, takie jak chociażby określona temperatura, którą chcemy uzyskać w naszych pomieszczeniach. Rekuperatory są nowoczesnymi i zautomatyzowanymi urządzeniami i same wykrywają, czy powietrzu z dworu przyda się na przykład dodatkowa filtracja, jednak w dowolnym momencie będziemy mogli zmienić parametry pracy centrali i dostosować je do naszych potrzeb.

W jaki sposób centrala rekuperacyjna ogrzewa powietrze?

Niektórzy mogli sobie zadać pytanie, w jaki sposób centrale rekuperacyjne ogrzewają powietrze energią pochodzącą z powietrza zużytego, bez mieszania go z powietrzem świeżym. Wbrew pozorom nie jest to wcale skomplikowany proces, który odbywa się głównie dzięki zastosowaniu specjalnego systemu kanałów powietrznych. Są one cienkie i umiejscowione tuż obok siebie – w ten sposób ciepły strumień powietrza będzie płynął bezpośrednio obok powietrza chłodnego i przekazywał mu ciepło, bez jednoczesnego przekazywania zanieczyszczeń.

Centrale rekuperacyjne – jakie rodzaje tych urządzeń można spotkać?

Centrale rekuperacyjne, podobnie jak wszystkie inne urządzenia, możemy spotkać na rynku w wielu różnych wariantach. Każdy z nich stosuje nieco inne technologie, które można wybrać względem swoich potrzeb i preferencji, więc warto zaznajomić się z możliwym wyborem, jaki mamy w tym zakresie. Jakie są najczęściej spotykane typy rekuperatorów? Dzielimy je ze względu na zainstalowane tam wymienniki ciepła:

  • wymienniki obrotowe – w tym typie centrali rekuperacyjnych powietrze jest pozyskiwane i wtłaczane do kanałów za pomocą wirnika. Zaletą tego rozwiązania jest wysoka odporność rekuperatora na niskie temperatury, dodatkowe nawilżanie powietrza i brak skroplin.
  • wymienniki płytowe – częściej spotykane rozwiązanie, które opiera się na wspominanym wcześniej systemie kanałów, przez które powietrze zużyte i świeże przepływają obok siebie. W zależności od tego, w jaki sposób są one ułożone, rekuperatory płytowe możemy podzielić jeszcze na dwa dodatkowe typy.

Rekuperatory płytowe dzielą się na :

  • centrale rekuperacyjne krzyżowe– w tym przypadku kanały powietrzne biegną względem siebie pod kątem;
  • rekuperatory przeciwprądowe – w tym typie centrali wentylacyjnej kanały są ułożone względem siebie równolegle.

Rekuperatory przeciwprądowe są zazwyczaj bardziej wydajne niż krzyżowe centrale rekuperacyjne. Dzieje się tak dlatego, że powietrze biegnące w dwóch równoległych kanałach ma większą powierzchnię wymiany ciepła, niż ma to miejsce w przypadku kanałów ułożonych na krzyż. O wydajności danego modelu rekuperatora może poinformować nas ilość powietrza filtrowanego przez godzinę – przykładowo trzysta metrów sześciennych powietrza podczas godziny pracy układu. W większości wypadków im ten współczynnik będzie wyższy, tym lepiej będzie działał dany rekuperator, jednak warto pamiętać, że powinien on być dobrany względem powierzchni naszego domu. Jak to zrobić?

Jak wybrać rekuperator? Wzór

Żeby dowiedzieć się, jak wydajna powinna być nasza rekuperacja w domu, możemy zastosować prosty wzór matematyczny. Należy pomnożyć powierzchnię naszego domu przez średnią wysokość pomieszczeń.

Przykładowo: jeśli nasz dom ma 70 metrów kwadratowych, natomiast wysokość w pokojach wynosi 2,4 metra, będzie to wyglądało w ten sposób:

70 * 2,4 = 168. Uzyskany wynik to właśnie ilość powietrza w metrach sześciennych, które rekuperator powinien filtrować w przeciągu jednej godziny.