Zaznacz stronę

Czerpnia ścienna czy czerpnia dachowa? Wady i zalety rozwiązań.

Wentylacja

Wentylacja jest kluczową instalacją w domu, mającą za  zadanie dbanie o komfort przebywania we wnętrzach i jakość powietrza, którym oddychamy. Planując rozprowadzenie i rodzaj wentylacji koniecznym jest podjęcie wielu ważnych dla funkcjonowania systemu decyzji. Jedną z nich jest wybór lokalizacji czerpni. Na jakie rozwiązanie się zdecydować? Co jest lepsze – czerpnia ścienna czy czerpnia dachowa?

Czerpnia w systemie wentylacji?

System wentylacji ma za zadanie przekazanie powietrza z otoczenia do wnętrza obiektu. To zadanie – wychwytywanie powietrza wtłaczanego – jest zadaniem czerpni. Klasyczną lokalizacją czerpni był dach budynku – wygląda tak każda wentylacja w starym domu. Czerpnie dachowe jednak z czasem zastępowane były czerpniami ściennymi – umiejscowionymi w górnej części elewacji budynku. Obecnie możliwe jest korzystanie zarówno z jednego, jak i drugiego rozwiązania – kiedy warto jest zdecydować się na czerpnię ścienną, a kiedy na czerpnię dachową?

Czerpnia ścienna – zalety rozwiązania

Czerpnia ścienna  to elementy najczęściej okrągłe lub kwadratowe, wykonane ze stali, zabezpieczone kratką i żaluzjami, chroniącymi wentylację przed przedostaniem się do niej zanieczyszczeń lub insektów. Jest rozwiązaniem wymagającym zdecydowanie mniejszej ingerencji w budynek w porównaniu do czerpni dachowej. Jej montaż wymaga jedynie wykonania otworu w ścianie na rury spiro i ich zakończenie – czerpnię- co przekłada się na mniejszy koszt tak montażu, jak i samej czerpni. Specjalna budowa czerpni ściennych umożliwią skuteczne wychwytywanie i przekazywanie powietrza do wnętrz, niezależnie od warunków atmosferycznych. Nowoczesne czerpnie wyposażone są w zaawansowane filtry, które oczyszczają kierowane do domów powietrze. 

Czerpnia ścienna – kiedy będzie lepszym wyborem?

Czerpnie ścienne świetnie sprawdzą się w budynkach wolnostojących. Wymagają bowiem odpowiedniej przestrzeni, by możliwe było kierowanie do pomieszczeń odpowiedniej ilości powietrza dobrej jakości. Niewskazany jest ich montaż jako wentylacja w bloku, w pobliżu terenów zanieczyszczonych, jak ulic czy parkingów o dużym natężeniu ruchu – przewody do wentylacji będą wówczas mogłoby transportować do wnętrz powietrze zawierające nadmiernie zanieczyszczone spalinami lub innymi substancjami szkodliwymi. Koniecznym jest również ich umieszczenie na odpowiedniej wysokości, w odpowiedniej odległości od budynku sąsiadującego, okien czy wentylacja kanalizacji. 

Czerpnia dachowa – tradycyjna lokalizacja czerpni

Czerpnia dachowa to rozwiązanie, które jest najpowszechniej stosowane. Kształtem przypomina kominek wyposażony w osłony chroniące przed opadami atmosferycznymi i zanieczyszczeniami. Jest wykonany ze stali nierdzewnej, która pokrywana jest emalią (możliwe jest dopasowanie koloru czerpni do kolorystyki obiektu). Instalacje wentylacji dachowych wymagają ingerencji w połać dachową – a zatem zdecydowanie większych, jak w przypadku wentylacji w ścianie, umiejętności jej instalatora. Do czerpni dachowej konieczne jest również wykonanie dodatkowego połączenia – najczęściej z użyciem rury spiro przyłączonej przez kolano segmentowe do podstawy czerpni – na poddaszu domu. Położenie czerpni może powodować problemy z jej czyszczeniem i konserwacją. 

Czerpnia dachowa – kiedy się sprawdzi?

Wentylacja dachowa to idealny wybór dla domów, które zlokalizowane są w ciasnej zabudowie – jak zabudowa bliźniacza czy szeregowa, wentylacja grawitacyjna w bloku – oraz w miejscach, w których ewentualne miejsca montażu czerpni ściennych nie spełniają norm dotyczących zachowania minimalnych odległości od wskazanych obiektów, elementów konstrukcyjnych budynków czy instalacji. Z uwagi na wysokość położenia dociera do niej bowiem zdecydowanie mniej zanieczyszczeń.

Decyzja o rodzaju i dokładnej lokalizacji czerpni zawsze musi poprzedzona być dokładną analizą zalet, wad i unormowań dotyczących danego rozwiązania w konkretnym przypadku. Odpowiednie umiejscowienie czerpni jest bowiem jednym z warunków prawidłowego i skutecznego funkcjonowania całego systemu wentylacji.