Zaznacz stronę

Czy filtry stożkowe do anemostatów mają sens? Czy są konieczne?

Anemostat

Filtry stożkowe do anemostatów mają sens, a funkcjonowanie instalacji wywiewnej bez nich, mogłoby uszkodzić rury wentylacyjne w budynku. Mimo to, duża ilość osób zadaje sobie pytanie zawarte w tytule artykułu. Z tego względu poniższa treść opisze działanie filtrów stożkowych, wskaże ich rodzaje i odpowie na inne pytania, dotyczące filtrów stożkowych do anemostatów. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem!

Czym są anemostaty wyciągowe?

Zacznijmy od urządzenia, do którego zostały stworzone filtry stożkowe. Zadaniem anemostatów wyciągowych jest – jak sama nazwa wskazuje – odprowadzanie brudnego powietrza z pomieszczenia. Najczęściej można je spotkać bezpośrednio na ścianach lub sufitach. Dzięki niemu, z pomieszczenia usuwane jest zanieczyszczone powietrze, które przepływa przez filtr stożkowy, a następnie przedostaje się do rur wentylacyjnych.

Czym są filtry stożkowe do anemostatów i do czego służą?

Filtry stożkowe do anemostatów są niezbędne do funkcjonowania wyżej wymienionych systemu odprowadzania powietrza. Dzięki filtrom stożkowym kurz, pyłki roślinne, dym, zapachy, drobnoustroje czy alergeny nie przedostaną się do rur czy na zewnątrz budynku. Oczywiście, są różne modele filtrów stożkowych (do czego przejdziemy w późniejszej części artykułu) i każdy z nich usuwa inne cząstki. Filtry tego rodzaju produkuje się z włóknin syntetycznych lub szklanych układanych w kształcie stożka i zwijanych wokół metalowego rdzenia. Włókniny te tworzą warstwy o różnej grubości, co pozwala na stopniowe usuwanie zanieczyszczeń z odprowadzanego powietrza. Reasumując, filtry stożkowe są ważnym elementem systemów wyciągowych, ponieważ pomagają w usuwaniu zanieczyszczeń z powietrza, dzięki czemu rury wentylacyjne pozostają w lepszej kondycji i nie są w tak dużym stopniu eksploatowane, jakby to miało miejsce bez filtrów.

Rodzaje filtrów stożkowych do anemostatów

Tak, jak wspomnieliśmy wcześniej, każdy filtr usuwa inne zanieczyszczenia z powietrza. Odpowiedni dobór filtra jest bardzo ważny szczególnie, jeżeli w pomieszczeniu są przeprowadzane prace, przez które pojawia się w powietrzu duża ilość dymu, pyłu lub po prostu brudu. Jakie filtry mamy zatem do wyboru?

  • Klasy G4 – podstawowa klasa filtrów stosowana w anemostatach, służąca do usuwania większych cząstek, takich jak pyłki roślinne, włókna i kurz. Filtry G4 skutecznie zatrzymują cząstki o średnicy powyżej 10 mikronów.
  • Klasy G3 – . Filtry G3 charakteryzują się zdolnością do zatrzymywania cząstek o średnicy powyżej 5 mikronów z efektywnością filtracji wynoszącą co najmniej 80%, są skuteczne w usuwaniu większych cząstek pyłu, brudu i innych zanieczyszczeń, ale nie są tak skuteczne w usuwaniu mniejszych cząstek, takich jak drobnoustroje i alergeny.
  • Klasy M5 – filtry wyłapujące tak drobne cząstki (powyżej 1 mikrona) jak dym, spaliny i pyłki roztoczy.
  • Klasy F7 – usuwają z powietrza pyły, dym, spaliny, ale także bakterie i wirusy. W tym przypadku zatrzymują cząstki o średnicy powyżej 0,4 mikrona.
  • Klasy F9 – filtr tej klasy wyłapuje nawet najmniejsze cząstki (średnicy powyżej 0,1 mikrona) – smog, pyły zawieszone i pyłki roztoczy.

Jak zamontować filtr do anemostatów?

Jeżeli zastanawiałeś się w jaki sposób wymienić filtr stożkowy w anemostatcie wyciągowym to wychodzimy naprzeciw Twoim oczekiwaniom! Poniżej znajduje się poradnik „krok po kroku” jak to zrobić.

  1. Otwórz anemostat wyciągowy – filtry stożkowe są umieszczone wewnątrz anemostatu, więc trzeba go otworzyć, aby uzyskać dostęp do filtra.
  2. Usuń stary filtr – najczęściej jest zamocowany za pomocą klipsów lub śrub.
  3. Wyczyść komorę filtra – po usunięciu starego filtra należy dokładnie wyczyścić komorę filtra, aby usunąć zanieczyszczenia.
  4. Włóż i zamontuj nowy filtr.
  5. Zamknij / zakręć anemostat wyciągowy.