Rekuperacja jest wydajną, mechaniczną wentylacją pomieszczeń, która dodatkowo odzyskuje ciepło z powietrza. Właściciele tego systemu muszą niestety liczyć się z możliwością wystąpienia różnych problemów, które na szczęście pojawiają się rzadko. Jakie z nich są najpopularniejsze?
Skąd się biorą problemy z rekuperacją?
Aby zrozumieć skąd biorą się problemy z rekuperacją, należy mieć pełne wyobrażenie tego, jak ona wygląda. Przede wszystkim jest to silnie rozbudowana instalacja, składająca się z kanałów o dużej średnicy. Zajmuje ona dużą przestrzeń, w której kanały trafiają do wszystkich pomieszczeń w domu, doprowadzając do nich świeże powietrze i odprowadzając zużyte.
Najważniejszym elementem systemu jest rekuperator, w którym dochodzi do odzyskiwania ciepła. To przez niego przechodzą dwa niezależne kanały:
- jeden – w którym znajduje się strumień powietrza świeżo pobranego z dworu,
- drugi – przez który przechodzi powietrze opuszczające budynek i oddające swoje ciepło na pierwszy strumień.
Cała instalacja może cechować się długością nawet 100 metrów. Nie zapominajmy też, że system działa dzięki pracy wentylatorów, zasilanych prądem.
Hałas z rekuperacji
Jedną z najczęściej zgłaszanych niedogodności jest zbyt głośna praca systemu rekuperacji. Hałas może wynikać zarówno z jakości urządzenia, jak i z jakości kanałów rozprowadzających powietrze. Ważne jest więc, z jakich materiałów jest wykonana instalacja. Jeśli jest to blacha, musimy liczyć się z jej głośniejszą pracą. Lepiej więc sięgać po produkty, wykonane z materiałów tłumiących dźwięki.
Inną przyczyną hałasu może być źle wykonany projekt instalacji. Jeśli będzie w nim za dużo przewężeń lub powietrze będzie osiągać zbyt dużą prędkość na niektórych odcinkach, stanie się to słyszalne. Przyczyną może być także za mała średnica otworów, powodująca szumy przy przepływie powietrza. Za hałas może też odpowiadać źle wyważony wirnik wentylatora czy uszkodzenie łożyska. Rozwiązanie tych problemów wymaga wizyty fachowca.
Pojawianie się nieprzyjemnych zapachów
Nieprzyjemne zapachy w pomieszczeniach świadczą o złej pracy systemu rekuperacji – czyli o osłabionym wentylowaniu pomieszczeń. Ich przyczyną może być zbyt mała moc urządzenia lub niewłaściwie zaprojektowany system. Ewentualnie wina może leżeć po stronie nieprawidłowej cyrkulacji powietrza w domu (np. na skutek montażu drzwi wewnętrznych bez podcięć).
Inną przyczyną może być także podpięcie okapu kuchennego do instalacji. Jeśli będzie on wyposażony w zbyt silny wentylator, wszystkie zapachy, zamiast zostać odprowadzone na zewnątrz, trafią do domu. Dlatego okapy powinny posiadać własną, oddzielną wentylację (podobnie, jak i kominki). Ewentualnie należy sprawdzić stan filtrów rekuperatora. Te brudne mogą ograniczać skuteczność jego pracy.
Wykraplanie się pary wodnej na szybach
Jeśli na szybach okien lub na chłodniejszych powierzchniach zaobserwujemy wykraplanie się pary wodnej, oznacza to, że z rekuperacja nie działa prawidłowo. Najczęstszą przyczyną tego problemu są wspomniane już zabrudzone filtry powietrza. Dlatego też należy wymieniać je regularnie. Zaniechanie tej czynności może spowodować uszkodzenie urządzenia i konieczność jego naprawy lub zakup nowego.
Co więcej, system rekuperacji z brudnymi filtrami, będzie zbyt słabo wentylować pomieszczenia. W efekcie powietrze, które do nich trafi, nie będzie oczyszczone. To zużyte natomiast, nie zostanie w pełni odprowadzone poza budynek. Przy brudnych filtrach wydajność rekuperacji spadnie więc znacząco, pogarszając warunki higieniczne w domu.
Zbyt niski odzysk ciepła
Może też zdarzyć się, że odzysk ciepła przez rekuperator będzie zbyt niski niż oczekiwaliśmy. Przyczyną tego zjawiska może być brak izolacji czerpni, wyrzutni oraz kanałów wentylacyjnych – łącznie z ich zgięciami. W takiej sytuacji powietrze, które nimi przechodzi, będzie wychładzać się zbyt szybko.
Wydajność systemu spadnie także wtedy, gdy rekuperator (i cały system) zamontujemy w niezaizolowanych pomieszczeniach. Obowiązkowo więc, zawsze musi panować w nich dodatnia temperatura. W innym przypadku do naszego domu trafi chłodne powietrze, które trzeba będzie dogrzewać (ponosząc dodatkowe koszty). Może też dojść do skraplania się pary wodnej na wymienniku ciepła, co uszkodzi urządzenie.
Konflikt z innymi instalacjami
Plan rekuperacji należy wykonać na etapie projektowania domu, czyli na etapie planowania w nim wszystkich instalacji, zasilających dom. W już wybudowanych budynkach jest to niestety dużo trudniejsze. Istnieje bowiem ryzyko natrafienia na istniejące rury i przewody lub powstania sytuacji, w której otwory instalacji wypadną w niewłaściwych miejscach domu.
Posiadacze małych domów, bez poddasza, również mogą mieć problem z rozplanowaniem systemu rekuperacji. Jeśli jednak dom posiada sufity podwieszane, instalację można poprowadzić nad nimi. A jeśli nie jest to możliwe, kanały wentylacyjne można położyć w podłodze. Pamiętajmy, że bez względu na wszystko, montaż rekuperacji każdorazowo wymaga bardzo dobrego projektu.