Zaznacz stronę

Czy klimatyzacja powoduje zmniejszenie wilgotności powietrza?

wilgotność powietrza

Chociaż nasz kraj nie należy do najbardziej upalnych miejsc na świecie, wiele osób wciąż nie wyobraża sobie życia bez klimatyzacji. Trudno się im dziwić – chociaż średnia temperatur w Polsce nie jest ogromna, to czasami letnie słońce potrafi dać się we znaki nawet największym miłośnikom letniej aury. Chociaż klimatyzacja potrafi znacznie nam pomóc w walce z upałem, nie oznacza to, że jej użycie jest zupełnie pozbawione wad. Czy klimatyzacja wysusza powietrze? Dzisiaj odpowiemy na to pytanie, więc jeśli chcesz zadbać o świeże i czyste powietrze w domu – zapraszamy do czytania!

Jak działa klimatyzacja?

Wentylacja w domu i jakość powietrza w domu to bardzo ważne elementy naszego samopoczucia. Bez dostępu do świeżego powietrza szybko poczujemy się zmęczeni i znużeni, a w skrajnych przypadkach może dojść nawet do bardziej nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak ból głowy. Te wszystkie mało przyjemne odczucia będą nam towarzyszyły jeszcze mocniej, kiedy za oknem będzie panowała wysoka temperatura – żeby się przed tym uchronić, warto skorzystać z takich udogodnień jak klimatyzacja, czy rekuperacja w domu.

W jaki sposób działa układ klimatyzacji i jak udaje mu się ochłodzić powietrze w naszych pomieszczeniach? Cały sekret działania klimatyzacji opiera się na wymianie ciepła pomiędzy jedną substancją a drugą. Na podobnej zasadzie działają także lodówki, pompy ciepła, czy rekuperacja w domu. Powietrze trafia do klimatyzatora, gdzie jest chłodzone przez czynnik chłodzący, któremu oddaje zawarte w sobie ciepło.

Czy klimatyzacja wysusza powietrze?

W momencie, kiedy powietrze z naszego domu styka się z parownikiem klimatyzacji, dochodzi do zjawiska wykroplenia wilgoci. Dzieje się tak dlatego, że rozgrzane powietrze spotyka bardzo zimny parownik, gdzie wytraca zawartą w sobie wodę. W związku z tym klimatyzator nie tylko ochładza powietrze pochodzące z naszych pokoi, ale także pozbawia je wilgoci, która osadza się w postaci kropel na wymienniku.

Wracając do pytania tytułowego tego artykułu, możemy powiedzieć, że klimatyzacja powoduje zmniejszenie wilgotności powietrza w naszym domu. Nie można jednoznacznie nazwać tego zjawiska ani pozytywnym, ani negatywnym – jeśli w naszym domu panuje zbyt wysoka wilgotność, działanie klimatyzacji jest jak najbardziej wskazane. Dlaczego wilgotność powietrza ma aż takie znacznie? Jak rekuperacja w domu, lub klimatyzacja mogą pomóc nam pozbyć się z domu niechcianej wilgoci?

Czyste powietrze w domu – dlaczego wilgotność powietrza jest ważna?

Czyste powietrze w domu pozbawione zanieczyszczeń, kurzu i smogu to niezwykle ważna kwestia, jeśli jednak zależy nam odpowiedniej jakości powietrza, powinniśmy zadbać także o inne jego parametry, takie jak wilgotność. Od razu trzeba zaznaczyć, że w przypadku wilgotności powietrza powinniśmy unikać skrajności – zarówno zbyt wilgotne, jak i zbyt suche powietrze zdecydowanie nie będą dla nas korzystne. Odpowiednim przedziałem wilgotności w powietrzu dla człowieka jest od 40 do 60% i tych wartości powinniśmy się trzymać.

Zacznijmy od sytuacji, kiedy wilgotność w naszym domu lub mieszkaniu będzie zbyt wysoka. Co nam wtedy grozi? Największym ryzykiem w tej sytuacji jest pojawienie się na ścianach lub w innych miejscach zarodników pleśni, lub grzybów. Jest to niezwykle niebezpieczne dla naszego zdrowia i może stanowić przyczynę wielu chorób, głównie układu oddechowego, ale także skóry czy innych narządów. Zbyt wilgotne powietrze jest też świetnym miejscem dla rozwoju roztoczy, tym samym stając się podwójnie niebezpieczne dla alergików.

Co natomiast, kiedy klasyczna wentylacja w domu nie wystarczy do nawilżenia powietrza, lub klimatyzacja nadmiernie je wysusza? Jest to mniej groźna sytuacja od tej omawianej wcześniej, gdy w naszym domu jest zbyt dużo wilgoci, jednak w dalszym ciągu absolutnie nie są to optymalne warunki. Pierwszymi niedogodnościami wynikającymi ze zbyt suchego powietrza są nadmiernie wysuszające się śluzówki nosa oraz gardła. Zbyt suche powietrze w domu jest także potencjalną przyczyną podrażnień oczu, szybszego starzenia się skóry, czy osłabienia kondycji włosów.

Rekuperacja, czyli sposób na czyste powietrze w domu

Jeśli posiadamy klimatyzator i nie chcemy martwić się o poziom wilgotności naszego powietrza, bardzo dobrym pomysłem będzie modernizacja wentylacji w domu. Konkretnie chodzi tutaj o zdecydowanie się na rekuperację w domu, która jest zdecydowanie bardziej wydajnym i bezpiecznym sposobem wentylowania pomieszczeń, niż klasyczna wentylacja grawitacyjna. Rekuperacja może uzupełnić działanie klimatyzacji i skutecznie pozbyć się nadmiaru wilgoci z pomieszczeń.

W przypadku wentylacji grawitacyjnej, zwanej też naturalną, obieg powietrza jest zapewniony dzięki działaniom sił przyrody – ciepłe powietrze unosi się do góry i ulatuje z domu przez wysokie wywietrzniki, natomiast nawiewniki w oknach i regularne wietrzenie zapewniają napływ nowego powietrza. Ten system ma jednak sporo wad – podstawową z nich jest niska wydajność, dodatkowa zależna od różnicy temperatur pomiędzy domem a dworem. Brak odpowiedniego przepływu powietrza powoduje zwiększanie się wilgotności i może być początkiem rozwoju pleśni w naszych pomieszczeniach.

Rekuperacja w domu to gwarancja pełnej kontroli nad całym procesem wymiany powietrza w budynku. Jest to możliwe dzięki mechanicznemu wywiewaniu i nagrzewaniu powietrza, które odbywa się za pomocą odpowiednich wentylatorów i nawiewów. Rekuperacja w domu ma jednak jeszcze jedną zaletę – pozwala na odzyskiwanie ciepła z powietrza, które wywiewa i przekazywanie go powietrzu dopiero trafiającemu do naszego domu. Dzięki temu rekuperacja pozwala znacznie ograniczyć rachunki na ogrzewanie budynku – raz nagrzane pomieszczenie przekaże swoje ciepło świeżemu powietrzu.

Rekuperacja w domu – sposób na wilgoć

W związku z tym, że użytkownik rekuperacji ma pełny wpływ na jej działanie, może dostosować parametry jej pracy względem swoich wymagań. Tym samym nie dopuszczamy do sytuacji, kiedy w naszym domu brakuje cyrkulacji powietrza, co zapobiega osadzaniu się wilgoci na naszych ścianach.

Warto wspomnieć także o tym, jakie znaczenie dla odpowiedniego osuszania powietrza ma proces odzysku ciepła, obecny w rekuperacji w domu. Zimne powietrze z natury jest bardziej wilgotne – podczas ogrzewania wytraca tę wilgoć, dzięki czemu nie dostaje się ona do naszych pomieszczeń.

MediaPilot