Wentylacja grawitacyjna jeszcze stosunkowo niedawno była obligatoryjnym elementem wszystkich niemalże mieszkań. Czasy jednak się zmieniają. Obecnie trudno już doszukać się jej plusów na tle nowocześniejszych rozwiązań. Wielu ekspertów jest zdania, że wentylacja grawitacyjna jest już poniekąd przeżytkiem – a w dzisiejszym wpisie wytłumaczymy pokrótce, dlaczego mają takie zdanie.
Wentylacja grawitacyjna najlepsze lata ma już za sobą.
Nie tak dawno temu system wentylacji grawitacyjnej był jednym z popularniejszych sposobów na zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza w budynkach. Wiązało się to poniekąd z jego nieskomplikowanym działaniem – wszak opierał się on na wykorzystaniu różnicy w gęstości powietrza wewnątrz i na zewnątrz budynku.
W ciągu ostatnich kilku lat pojawiło się jednak wiele zupełnie nowych rozwiązań, często bardziej wygodnych i skutecznych, niż wentylacja grawitacyjna, a przy tym bardziej korzystnych z ekonomicznego punktu widzenia – takich, jak np. rekuperacja. Dodatkowo z biegiem lat okazało się, iż wentylacja grawitacyjna posiada całkiem sporą liczbę wad.
Największe problemy z wentylacją grawitacyjną
Niestety, problemy związane z wentylacją grawitacyjną okazują się poważne. Na tyle poważne, że w ostatnich latach zrezygnowało z niej naprawdę wiele osób. O jakich problemach mowa?
Przede wszystkim użytkowanie systemu wentylacji grawitacyjnej łączy się ze znaczną utratą ciepła. Według ekspertów osoby, które nadal korzystają z takiej wentylacji muszą liczyć się z perspektywą utraty nawet 30% ciepła znajdującego się w domu. Jest to naprawdę olbrzymi wskaźnik.
Co więcej, kolejnym problemem podczas korzystania z systemu wentylacji grawitacyjnej jest brak kontroli nad procesem wymiany powietrza. To zaś doprowadza do powstania niechcianych przeciągów. Może też sprawiać, że wydajność wentylacji będzie zwyczajnie niska – zwłaszcza w miesiącach letnich.
Do tego wszystkiego dochodzą też dodatkowe problemy, jak np. wpadające do domu owady i insekty. Ponadto wentylacja grawitacyjna jest ekonomicznie nieuzasadniona, zwłaszcza w domostwach o niskim zużyciu energii. Wszystkie te problemy sprawiają, że obecnie ten system wentylacji odchodzi już do lamusa.
Rozwój nowych technologii
Prawdopodobnie jednak najważniejszym gwoździem do trumny wentylacji grawitacyjnej jest rozwój nowych technologii – w tym na przykład rekuperacji, czyli mechanicznego systemu wentylacji polegającego na odzyskiwaniu ciepła.
Rekuperacja jest nie tylko skuteczniejsza, niż tradycyjna wentylacja grawitacyjna, ale okazuje się prawdziwym wybawieniem choćby dla alergików. Pomaga ona bowiem oczyścić mieszkanie ze smogu oraz kurzu, a także wielu innych zanieczyszczeń. Ponadto straty ciepła są tu naprawdę niewielkie, zwłaszcza biorąc pod uwagę, jak wiele ciepła traci wentylacja grawitacyjna.
Czy warto wymienić system wentylacji grawitacyjnej?
Jeśli w naszym domu nadal funkcjonuje system wentylacji grawitacyjnej, to odpowiedź na pytanie zawarte w nagłówku niniejszego akapitu może być tylko jedna – tak, warto go wymienić. Co więcej, warto zrobić to jak najszybciej. W przeciwnym razie zupełnie niepotrzebnie narażamy się na przykre konsekwencje użytkowania przestarzałego rodzaju wentylacji. Wentylacja grawitacyjna jest już przeżytkiem – warto więc zainwestować w nowocześniejsze, bardziej skuteczne rozwiązania.
Podsumowanie
Wentylacja grawitacyjna, wszystko na to wskazuje, z każdym kolejnym rokiem będzie coraz mniej opłacalna. Istnieją bowiem skuteczniejsze metody wentylacji – przede wszystkim rekuperacja. Można śmiało powiedzieć, że wentylacja grawitacyjna to już przeżytek – nie ma bowiem praktycznie żadnej przewagi nad nowocześniejszymi metodami.