Zaznacz stronę

Dopasowanie kanałów wentylacyjnych do charakterystyki obiektu

Rura Wentylacyjna

Coraz powszechniej stosowany w inwestycjach system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest odpowiedzią na szerzenie się społecznej świadomości w temacie jakości powietrza i jej oddziaływania na organizm człowieka. Aby system działał prawidłowo i bezawaryjnie, niezwykle ważne jest odpowiednie dopasowanie elementów instalacji do obiektu, w szczególności kanałów wentylacyjnych, którymi powietrze będzie wtłaczane i usuwane z pomieszczeń.

Zadania kanałów wentylacyjnych

Kanały wentylacyjne są nieodzownym elementem tak systemu wentylacji grawitacyjnej, jak i wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Przy wentylacji grawitacyjnej odpowiadają za wyrównywanie ciśnień pomiędzy otoczeniem (ciśnieniem w strefie wyjściowej kanału wentylacyjnego) a wnętrzem obiektu. Z kolei jako elementy rekuperacji stanowią drogę dla powietrza wtłaczanego do pomieszczeń oraz z nich usuwanego.

Planowanie i montaż kanałów wentylacyjnych

Odpowiednie zaplanowanie – zarówno poprowadzenia kanałów wentylacyjnych w obiekcie, jak i rodzaju zastosowanych przewodów – stanowią o efektywności i bezawaryjności wentylacji. Dlatego też najlepszym momentem na poprowadzenie instalacji jest etap budowy obiektu. Wówczas można idealnie rozprowadzić odpowiednio dopasowane kanały – bezkolizyjnie w stosunku do pozostałych instalacji, wykonać odwierty, możliwe jest ulokowanie kanałów w stropach lub w posadzkach i ich idealne odizolowanie.

Dopasowanie kształtu do typu obiektu

Właściwy dobór kanałów wentylacyjnych warunkuje skuteczność wentylacji. Ze względu na wymaganą dla instalacji przepustowość, ilość dostępnego w pomieszczeniach miejsca oraz przeznaczenie użytkowe danych powierzchni w budynku stosuje się kanały wentylacyjne:

• prostokątne – idealne do obiektów przemysłowych, magazynowych i produkcyjnych. Wysoce przepustowe kanały prostokątne oraz niska wysokość sprawiają, że świetnie sprawdzają się w obiektach o charakterze użytkowym, przeznaczonych do przebywania dużej ilości osób , jak centra handlowe, obiekty widowiskowo- handlowe i punkty usługowe;

• okrągłe – powszechnie stosowane w budownictwie mieszkaniowym, z uwagi na dużą dostępność, wysoką plastyczność prowadzenia, łatwość instalacji oraz nieskomplikowaną konserwację i eksploatację; dzięki różnym średnicom – również mniejszym – można je skutecznie zamaskować, dostosowując do aranżacji wnętrza;

• owalne – pośrednie pomiędzy prostokątnymi a okrągłymi kanałami – stanowią kompromis łączący ich właściwości.

Kanały metalowe typu SPIRO – gdzie się sprawdzą?

Sztywne kanały typu SPIRO charakteryzują się wysoką trwałością – prostokątne lub okrągłe, wykonane ze stali ocynkowanej gwarantują odporność na uszkodzenia i wpływ czynników atmosferycznych, izolacja z wełny mineralnej w warstwie zewnętrznej wpływa na zmniejszenie strat ciepła. Z tej przyczyny są one wykorzystywane głównie w obiektach przemysłowych, w których niezbędna jest wymiana dużej ilości powietrza, oraz w obiektach użyteczności publicznej, Mniejsze średnice wprowadzane są również jako elementy rekuperacji w nowoczesnych domach jednorodzinnych . Nie są natomiast zalecane w budynkach mieszkalnych, z uwagi na słabą izolację akustyczną. Mogą być również kłopotliwe w montażu w starym budownictwie – wymagają bowiem sporej ilości miejsca na montaż, idealnego docinania i łączenia.

Elastyczne dopasowanie – kanały z tworzyw sztucznych

Kanały typu flex lub fleksy tworzone z folii metalizowanej PCV – polietylenu – są rozwiązaniem niskobudżetowym i stosunkowo łatwym w montażu. Z uwagi na swoją specyficzną budowę – wewnętrzną, gładką powierzchnię, usprawniającą przepływ powietrza, oraz zewnętrzną warstwę karbowaną, umożliwiającą ich dowolne wyginanie, nawet pod kątem prostym – sprawdzają się w mniejszych obiektach oraz w miejscach trudnodostępnych. Kanały flex stosowane są również jako element hybrydowego systemu kanałów – do łączenia kanałów głównych tworzonych przy pomocy rur spiro z rekuperatorem i tworzenia odejść pobocznych.

Dopasowanie kanałów wentylacyjnych do charakterystyki obiektu, ma niebanalne znaczenia dla późniejszej eksploatacji i konserwacji systemu wentylacji. Ich niedostosowanie może skutkować nieefektywnym obiegiem powietrza, co przełoży się na komfort użytkowania obiektu. Dlatego też należy zadbać o odpowiednie dobranie rodzaju przewodów, materiału, z jakiego zostały wykonane kanały, ich kształtów i średnicy do kubatury i przeznaczenia danego obiektu.