Zaznacz stronę

Ile kosztuje rekuperacja?

ile kosztuje rekuperacja

Wyposażenie domu w system rekuperacji przynosi jego właścicielom oszczędności. Zanim jednak staną się one odczuwalne dla domowego budżetu, konieczne jest zainwestowanie pieniędzy w montaż całej instalacji. Ile to kosztuje i co składa się na wydatki?

Dlaczego rekuperacja przynosi oszczędności?

System rekuperacji służy do mechanicznej wentylacji pomieszczeń z jednoczesnym odzyskiwaniem ciepła z powietrza, które opuszcza budynek. Jest ono przekazywane temu strumieniowi powietrza, które dopiero ma do niego trafić. Dzięki temu raz wytworzone ciepło nie traci się bezpowrotnie, ale wraca do obiegu i jest dalej wykorzystywane.

Dzięki temu pomieszczeń w domu nie trzeba intensywnie dogrzewać, co przekłada się na niższe rachunki. Co więcej, rekuperacja działa skutecznie jedynie przy szczelnej stolarce okiennej. Nie wymaga więc (tak jak wentylacja grawitacyjna) regularnego napływu chłodnego powietrza z zewnątrz, które wypiera to zużyte. Tym samym nie dochodzi do wychładzania się domu i znika konieczność jego intensywnego ogrzewania. A to przynosi oszczędności.

Co składa się na koszt rekuperacji?

Na koszt wentylacji mechanicznej, jaką jest rekuperacja, składają się:

  • projekt wentylacji mechanicznej,
  • rekuperator o takiej wydajności, która zapewni skuteczną wymianę powietrza w domu,
  • przewody wentylacyjne,
  • położenie instalacji,
  • cały osprzęt do zamontowania wentylacji i akcesoria,
  • protokół z przeprowadzonej pracy.

Na cenę rekuperacji wpływa oczywiście jakość montowanych urządzeń czy użytych akcesoriów i sprzętu. Dodatkowe pieniądze zapłacimy też za różne udogodnienia i funkcjonalności w systemie rekuperacji. I tak na przykład wyższe kwoty przyjdzie nam zapłacić, jeśli zdecydujemy się na krzyżowo-przeciwprądowy wymiennik ciepła. Więcej przyjdzie nam zapłacić także wtedy, gdy zdecydujemy się na system antyzamrożeniowy, który zapobiegnie szronieniu się urządzenia.

Wyższe stawki będziemy musieli uiścić także wtedy, gdy jesteśmy zainteresowani rekuperacją wyposażoną w czujniki, samoczynnie regulujące przepływ powietrza, temperaturę i poziom wilgotności w domu. Na cenę rekuperacji wpłyną również dodatkowe funkcje sterowania urządzeniem.

Ceny rekuperatora i jego montażu

Najważniejszą jednostką systemu rekuperacji jest oczywiście rekuperator. Jego cenę generuje marka i dodatkowe funkcje urządzenia. Koszt jego zakupu waha się w granicach od kilku tysięcy do nawet 25 000 zł. Cena ta zależy też od wielkości urządzenia oraz od jego wydajności wentylacyjnej i skuteczności w odzyskiwaniu ciepła.

Najtańsze rekuperatory odzyskują ciepło na poziomie około 50%; te droższe – 90%. Już przy tej niższej wartości odczujemy różnicę na rachunkach, jednak pełny komfort zapewnią nam tylko najbardziej wydajne urządzenia.

Ostateczny koszt montażu systemu rekuperacji może wynieść nawet ponad 35 000 zł. Na ceną tą wpłynie nie tylko rodzaj zastosowanych materiałów, ale także powierzchnia domu, w którym system ma zostać zainstalowany. Oczywiście im większy dom, tym mocniejszy rekuperator należy kupić, aby skutecznie wentylował wszystkie pomieszczenia. Na domy o dużej powierzchni trzeba także zużyć więcej materiałów, co oczywiście zwiększy ostateczne koszty montażu rekuperacji.

Koszty działania rekuperacji

Na to, ile kosztuje rekuperacja, składają się także koszty jej eksploatacji. Wszak rekuperator pracuje cały czas, przez wszystkie dni w ciągu roku. Jednakże kwoty za jego użytkowanie nie muszą być bardzo wysokie. Dość często koszt zużycia prądu, za pracę rekuperacji, zamyka się w kwocie maksymalnie 250 – 300 zł na rok.

Oczywiście należy tu jeszcze doliczyć koszty wymiany filtrów w urządzeniu, które odpowiadają za oczyszczanie powietrza. Kosztuje to koło 50-100 zł w zależności od rodzaju filtrów (te najdokładniejsze są najdroższe) i tego, jak szybko dochodzi do ich zabrudzenia. Czynność tą należy wykonywać 2-3 razy w roku.

Pamiętajmy też, aby doliczyć koszty przeglądu całego systemu, który wynosi około 100 zł rocznie. Musimy mieć także na uwadze możliwość awarii i powstawania usterek w czasie pracy rekuperatora. Koszty naprawy zależą wtedy od rodzaju uszkodzeń, które na szczęście nie zdarzają się zbyt często.

Czy rekuperacja jest opłacalna?

Rekuperacja jest przede wszystkim inwestycją – w zdrowie i komfortowe warunki mieszkania w domu. Montaż rekuperacji to oczywiście większy, jednorazowy wydatek, który jednak zwraca się w ciągu kolejnych lat, dzięki skutecznej redukcji kosztów ogrzewania. Grzejniki w domu nie muszą bowiem pracować z pełną mocą, aby ogrzać dom. Wystarczy 30-40% ich możliwości. A to oznacza bardzo wysokie oszczędności na ogrzewaniu czy zakupie paliwa do pieca.

Jednakże niektóre osoby i tak zastanawiają się czy koszty inwestycyjne na pewno zwrócą się, biorąc pod uwagę pieniądze, które należy wydać na opłaty za użytkowanie systemu i jego konserwację. Właśnie dlatego należy pamiętać, że suma wszystkich wydatków jest finalnie niższa, niż wydatki poniesione na utrzymanie systemu rekuperacji. Oznacza to, że właściciele domu zyskują a nie tracą.