Zaznacz stronę

Jak cieszyć się sprawną wentylacją w domu – wentylator wyciągowy

wentylator wyciągowy podpięty do gniazdka

Choć wciąż najpopularniejszym rodzajem wentylacji domowej jest tzw. wentylacja grawitacyjna, nie gwarantuje ona w pełni optymalnego przepływu powietrza. Jej efektywność zależy bowiem od czynników zewnętrznych, na które domownicy nie mają wpływu. Urządzeniem poprawiającym jakość pracy wentylacji grawitacyjnej jest wentylator wyciągowy.

Czym jest wentylacja grawitacyjna?

Przede wszystkim należy zacząć od wyjaśnienia, czym jest wentylacja grawitacyjna. Otóż jest to system wentylacji, w którym przepływ powietrza zależy od kilku czynników zewnętrznych, takich jak różnice temperatur (wewnątrz budynku i na zewnątrz), gęstość powietrza, czy też różnice ciśnienia. Czynniki te determinują jakość i szybkość wentylowania pomieszczeń.

Niestety, są to wszystko elementy zupełnie niezależne od domowników. O ile możliwe jest ewentualne ograniczenie wentylowania (poprzez zasłanianie otworów wentylacyjnych), tak – w razie słabych przepływów powietrza – nie istnieje już możliwość ich wzmocnienia. Jest to duża wada tego rodzaju rozwiązania, ograniczająca komfort użytkowania wentylacji grawitacyjnej.

Wentylator wyciągowy – wsparcie dla wentylacji grawitacyjnej

Sposobem na poprawę działania wentylacji grawitacyjnej są wentylatory wyciągowe. Są to wentylatory zasilane energią elektryczną, których zadaniem jest wysysanie powietrza na zewnątrz budynku. Pozwalają one na usprawnienie procesu wentylowania budynku bez względu na warunki, jakie panują na zewnątrz.

Co do zasady, wentylator wyciągowy instalowany jest zamiast kratki wentylacyjnej. Możliwe jest również zainstalowanie go wewnątrz kanału wentylacyjnego (tzw. wentylator kanałowy), choć jest to rozwiązanie nieco bardziej skomplikowane w montażu (polecane głównie osobom zamierzającym dopiero dokonać montażu kanałów wentylacyjnych).

Ventido - wentylacja, rekuperacja - hurtownia Szczecin

Charakterystyka wentylatorów

Wentylatory wyciągowe produkowane są z różnego rodzaju materiałów, począwszy od wysokiej jakości tworzyw sztucznych, a skończywszy na wentylatorach ze stali nierdzewnej. Standardowo ich średnica dostosowana jest do wielkości typowych kanałów wentylacyjnych, zatem wynosi od ok. 100 mm do 150 mm.

Sposób działania – jakie wentylatory są dostępne?

Ze względu na sposób działania wentylatorów wyciągowych, wyróżnić możemy wentylator osiowy oraz promieniowy. Wentylator osiowy – najczęściej stosowany – charakteryzuje się przepływem powietrza wzdłuż osi zamontowanego wirnika.

Nieco mniej popularne są wentylatory promieniowe. W tym przypadku ruch powietrza odbywa się już prostopadle do osi wirnika, co pozwala na wytworzenie większego ciśnienia statycznego. Sprawia to, że powietrze może być przetłaczane na większą odległość.

Jakie rodzaje wentylatorów można zastosować?

Do najpopularniejszych wentylatorów wyciągowych zalicza się wentylatory ścienne i okienne. Uniwersalnym rozwiązaniem jest również wentylator ścienno-okienny. Możliwy jest także zakup wentylatora do okapów kuchennych (tzw. promieniowy), który dodatkowo wyposażony został w siatkę chroniąca przed oparami tłuszczu.

Specjalną grupę wentylatorów tworzą wentylatory łazienkowe, tzw. bryzgoszczelne. Co charakterystyczne dla tego rodzaju urządzeń, są one przystosowane do pracy w warunkach znacznie podwyższonej wilgotności, odporne są także na ewentualne zachlapania.

Różne sposoby sterowania wentylatorem

Wentylator wyciągowy może być sterowany na różne sposoby. Najczęściej spotykane są wentylatory o sterowaniu manualnym, który uruchomiony zostaje bezpośrednio przez domownika. Do nieco bardziej nowoczesnych rozwiązań zaliczają się wentylatory z czujnikiem ruchu.

Z kolei bardziej wymagający użytkownicy mogą postawić np. na wentylator z timerem. Urządzenie to pracuje w określonych godzinach, według ustawień właściciela. Bardzo ciekawe są też wentylatory higrosterowalne, uzależniające swoją pracę od aktualnej wilgotności powietrza. To bez wątpienia innowacyjne i godne uwagi rozwiązanie!

Optymalne wsparcie wentylacji grawitacyjnej!

Wentylator wyciągowy jest doskonałym wsparciem dla wentylacji grawitacyjnej i zapewnia znacznie ulepszony przepływ powietrza. Dostępnych jest wiele rodzajów tego typu wentylatorów, dzięki czemu użytkownik może dobrać urządzenie idealnie pasujące do jego potrzeb. Zapewniamy, że zawsze pomożemy w doborze idealnego rozwiązania!