Zaznacz stronę

Jak oczyścić system wentylacyjny?

system wentylacyjny

Wentylacja mechaniczna to świetne rozwiązanie, które pomaga nam cieszyć się powietrzem w lepszej jakości bez konieczności otwierania okien i wietrzenia pomieszczeń. Należy jednak pamiętać o tym, że jeśli chcemy oddychać w naszym domu świeższym powietrzem, musimy zapewnić naszemu systemowi wentylacyjnemu optymalne warunki pracy. Podstawą jest tutaj czystość całego układu – dzisiaj przyjrzymy się tej kwestii nieco szerzej i zastanowimy się, jak wygląda czyszczenie wentylacji w domu i dlaczego jest ono takie istotne.

Dlaczego czyszczenie wentylacji w domu jest takie ważne?

Standardowa wentylacja grawitacyjna, stosowana do tej pory w większości budynków, jest powoli wypierana przez systemy wentylacji mechanicznej. W tym fakcie nie ma nic dziwnego – chociaż wentylacja grawitacyjna jest bardzo prosta konstrukcyjnie i darmowa, to jej działanie może pozostawiać wiele do życzenia. Wentylacja grawitacyjna może działać skutecznie tylko wtedy, kiedy zarówno na zewnątrz, jak i w domu panują odpowiednie warunki. Jednakże nawet wtedy, użytkownik wentylacji tego typu nie ma żadnego wpływu na wydajność układu.

Wentylacja mechaniczna ma przewagę nad wentylacją naturalną na prawie każdym możliwym polu. Jej działanie jest możliwe dzięki systemowi urządzeń, które czuwają nad odpowiednią wymianą powietrza w naszych pomieszczeniach. Mechaniczne wywiewanie i pobieranie powietrza pozwala na pełną kontrolę użytkownika nad pracą wentylacji i pomaga wyeliminować zanieczyszczenia, które mogłoby przedostać się do naszego domu. Wentylacja mechaniczna może pomóc nam także w obniżeniu rachunków za ogrzewanie – jeśli wybierzemy rekuperację, powietrze trafiające do naszego domu będzie ogrzewane przez zużyte powietrze podczas ich wymiany.

Czyszczenie wentylacji mechanicznej a praca całego układu

Podstawowym powodem, dla którego konieczne jest regularne czyszczenie wentylacji mechanicznej, jest fakt, że zabrudzona nie będzie w stanie pełnić swojej funkcji. Wentylacja mechaniczna wymaga do pracy wielu elementów – kanałów wentylacyjnych, wentylatorów, nawiewów czy filtrów – i każdy z nich powinien być utrzymany w jak najlepszej kondycji, jeśli chcemy się cieszyć odpowiednio czystym powietrzem w domu.

Najważniejsze w tym kontekście są filtry i to właśnie one są elementem, który powinien być sprawdzany najczęściej. Filtry wentylacji mechanicznej dają jej znaczną przewagę nad wentylacją grawitacyjną w kontekście czystości powietrza – ich zastosowanie pozwala wyodrębnić z powietrza nawet najmniejsze cząsteczki pyłu i smogu. Pamiętajmy jednak o tym, że bez regularnego czyszczenia mogą być źródłem problemów, kiedy zebrane na nich zanieczyszczenia zaczną przedostawać się do reszty systemu.

Czyszczenie wentylacji w domu – po czym możemy poznać, że wentylację należy wyczyścić?

Z uwagi na fakt, że zanieczyszczona i niezadbana wentylacja w domu może być potencjalnym źródłem problemów, powinno się ją czyścić regularnie. Po czym możemy poznać, że zbliża się czas czyszczenia naszego układu wentylacyjnego? W większości wypadków pierwszym niepokojącym sygnałem może być zwiększony pobór energii elektrycznej, generowany przez układ wentylacyjny – będzie on niezbędny do pracy wentylacji w trudnych warunkach. Pewien obraz sytuacji możemy też zobaczyć, kiedy będziemy kontrolowali stan filtrów.

Dokładne sprawdzenie, czy nasza wentylacja wymaga już czyszczenia, będzie bardzo trudne bez odpowiedniego doświadczenia i kamer rewizyjnych. Z tego powodu czyszczenie wentylacji mechanicznej najlepiej będzie zlecić odpowiednim specjalistom, którzy poradzą sobie z tym zadaniem. Po pierwszym czyszczeniu powiedzą nam, po jakim czasie system wentylacyjny będzie wymagał kolejnego oczyszczania – zazwyczaj wentylacja mechaniczna powinna być czyszczona co rok, lub co dwa lata.

Jak wygląda czyszczenie wentylacji mechanicznej?

Pierwszym krokiem do właściwego czyszczenia wentylacji w domu powinna być inspekcja. Polega ona na wprowadzeniu kamer rewizyjnych w głąb kanałów i dokładne obejrzenie jak wyglądają zabrudzenia i które elementy instalacji mogą przysporzyć nieco problemów w czyszczeniu.

Po wykonaniu inspekcji ekipa czyszcząca wentylację przystąpi do właściwej pracy. Jej pierwszym etapem jest mechaniczne wyczyszczenie kanałów wentylacyjnych z kurzu i zabrudzeń. Może być ono przeprowadzone na wiele sposobów – przykładowo przy użyciu specjalnych szczotek, lub nawet suchego lodu. Wybór metody zależy od stanu naszej instalacji wentylacyjnej, oraz od jej konstrukcji. Po dokładnym wyczyszczeniu instalacji wentylacyjnej można ją zdezynfekować. 

Czyszczenie wentylacji w domu a kwestie prawne

Czyszczenie wentylacji w domu podlega przepisom prawa budowlanego i normom Unii Europejskiej – to jeden z powodów, dla których lepiej nie przeprowadzać czyszczenia instalacji na własną rękę. Po zakończeniu czyszczenia wentylacji mechanicznej wykonująca je firma jest zobowiązana do przekazania nam odpowiednich dokumentów, potwierdzając zasadność i przebieg prac.

Pamiętajmy, że chociaż czyszczenie wentylacji w domu jest dosyć skomplikowanym i czasochłonnym procesem, zdecydowanie należy je przeprowadzać regularnie. Większość osób, które zakładają wentylację mechaniczną, chce, żeby poprawiła ona jakość powietrza w domu – jeśli odpowiednio nie zadbamy o jej konserwację, niestety może się to okazać niemożliwe.