Rekuperacja w domu pozwala nam się cieszyć świeżym powietrzem w każdej sytuacji, oraz przy okazji ogranicza koszty związane z ocieplaniem budynku. Te zalety wentylacji mechanicznej czynią z niej przydatnego sojusznika podczas sezonu grzewczego, w związku z tym warto odświeżyć nasze kanały wentylacyjne przed zimą, by zapewnić im maksimum skuteczności. W dzisiejszym artykule poruszamy temat odgrzybiania i oczyszczania systemów rekuperacyjnych – jeśli chcesz, by w Twoim domu zawsze było świeże i ciepłe powietrze, zapraszamy do lektury!
Rekuperacja – jak działa wentylacja mechaniczna i dlaczego jej konserwacja jest tak ważna?
System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, czyli, innymi słowy, rekuperacja, to nowoczesny sposób na zapewnienie jak najlepszej jakości powietrza w całym domu. W przypadku klasycznej wentylacji najczęściej spotykanej w budynkach, czyli wentylacji grawitacyjnej, niestety nie jest to możliwe. W jej przypadku wiele zależy od warunków panujących w pomieszczeniach oraz na zewnątrz, przez co wpływ użytkownika na tempo czy moc cyrkulacji powietrza jest właściwie minimalny.
W przypadku rekuperacji nad wprawieniem powietrza w ruch czuwa całym system specjalnych urządzeń. Możemy do nich zaliczyć nawiewy, wentylatory, czerpnie, czy wyrzutnie. Dzięki nim powietrze jest mechaniczne wywiewane z naszego domu i zastępowane pobieranym z zewnątrz świeżym powietrzem, zgodnie z pożądanymi przez nas parametrami. Zanim nowa dawka powietrza trafi do naszych pokoi, jest również wstępnie ogrzewana oraz oczyszczana, dzięki czemu możemy mieć zawsze stuprocentową pewność, że oddychamy powietrzem jak najwyższej jakości.
Rekuperacja więc nie tylko zapewnia nam możliwość łatwego odświeżania powietrza w domu, ale także niweluje utraty ciepła spowodowane działaniem systemu wentylacji. Obie te rzeczy są niezwykle ważne podczas sezonu grzewczego, gdy jest chłodno, a w powietrzu unosi się gęsta chmura smogu i pyłu. Z tego powodu, jeśli jesteśmy posiadaczami rekuperacji nie powinniśmy zapominać o jej regularnym odgrzybianiu i czyszczeniu. Zanieczyszczenia zebrane w kanałach wentylacyjnych są dokładnie tym, przed czym ma chronić nas rekuperacja i tylko ich właściwa konserwacja pozwoli nam uniknąć wdychania wraz z tlenem rozmaitych szkodliwych związków.
Czyszczenie rekuperacji – czy można spróbować to zrobić samodzielnie?
Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac związanych z systemem rekuperacyjnym w naszym domu, musimy pamiętać o tym, że jest to rozbudowany system, składający się z wielu elementów. Bez odpowiedniego doświadczenia, wiedzy i narzędzi poprawne i kompleksowe wyczyszczenie odgrzybienie rekuperacji może być problematyczne. Biorąc to pod uwagę, najlepiej będzie zlecić czyszczenie wentylacji mechanicznej podczas corocznej rutynowej kontroli działania systemu.
Na co będziemy mogli liczyć, kiedy zdecydujemy się na takie rozwiązanie? Fachowiec od konserwacji systemów rekuperacyjnych z całą pewnością sprawdzi filtry w rekuperatorze i wymieni je, jeśli tylko będzie to potrzebne. Możemy także spodziewać się gruntownego oczyszczania wnętrza samego rekuperatora, sprawdzania drożności kanałów wentylacyjnych, czy odświeżenia, lub wymiany nawiewników. Wszystkie te czynności będą miały realny wpływ na jakość powietrza w naszym domu i zdecydowanie nie warto na nich oszczędzać.
Nie oznacza to jednak, że nie będziemy w stanie wykonać żadnej czynności związanej z pracą wentylacji samodzielnie. Przykładem zajęcia konserwacyjnego przy rekuperatorze, które nie wymaga specjalnej wiedzy, jest wymiana filtrów. Powinniśmy kontrolować ich stan we własnym zakresie przynajmniej raz na dwa, trzy miesiące. Jeśli będziemy widzieć, że na ich powierzchni zdążyło się nagromadzić dużo zabrudzeń, będzie to oznaczało konieczność ich wymiany.
Konserwacja rekuperacji a grzyby – o czym pamiętać?
Rekuperator przepuszcza przez siebie duże ilości powietrza, jednocześnie również ogrzewając je i filtrując. Taka specyfika pracy sprawia, że we wnętrzu naszej centrali rekuperacyjnej, czy kanałów wentylacyjnych, po jakimś czasie mogą się pojawić zarodniki pleśni i grzybów – są to dla nich wręcz idealne warunki do rozwoju. Z całą pewnością jest to coś, czego każdy z nas chciałby uniknąć gdyż pleśń stwarza zagrożenie zarówno dla nas, jak i dla naszych ścian. O czym należy pamiętać przy pozbywaniu się zarodników grzybów z naszej wentylacji?
Podobnie jak przy klasycznym czyszczeniu, takie zajęcie lepiej będzie zlecić profesjonalistom. Odgrzybianie układu rekuperacyjnego najczęściej przebiega dwuetapowo – pierwszy krok to czyszczenie mechaniczne kanałów szczotką obrotową podłączoną do odkurzacza wyciągowego. Kiedy wszystkie stałe zanieczyszczenia zostaną usunięte z systemu, można przejść do kolejnego kroku, czyli dezynfekcji układu. Do naszego systemu rekuperacji zostaną wprowadzone odpowiednie środki grzybobójcze i antybakteryjne, które pomogą uporać się z resztką drobnoustrojów, pozostałych jeszcze po pierwszym etapie czyszczenia.
Odgrzybianie rekuperacji nie jest czasochłonną czynnością i warto ją zlecać regularnie. Pozwoli nam to uchronić się przed kontaktem z potencjalnie groźnymi i chorobotwórczymi zarodnikami pleśni i grzybów. Pamiętajmy, że są one zagrożeniem zarówno dla nas, jak i dla samego naszego budynku.