Zaznacz stronę

Jak podłączyć wentylator łazienkowy do oświetlenia?

wentylator łazienkowy

Wentylator łazienkowy jest istotnym elementem w tym pomieszczeniu, umożliwiającym prawidłowy przepływ powietrza oraz pozbywanie się nadmiernego poziomu wilgoci. Zastanawiasz się nad jego podłączeniem do oświetlenia? W artykule przedstawiamy zalety takiego rozwiązania oraz instrukcję, jak przeprowadzić je krok po kroku.

Dlaczego wentylator łazienkowy podłącza się do oświetlenia?

Podłączenie wentylatora łazienkowego do oświetlenia jest popularnym rozwiązaniem, dzięki któremu uruchamia się on automatycznie wraz z oświetleniem. W praktyce oznacza to, że nie musisz pamiętać o samodzielnym włączaniu wentylacji.

W takiej sytuacji wentylator pracuje tylko wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba. Dzięki temu jego praca zostaje zoptymalizowana. Możesz w ten sposób utrzymać prawidłowy poziom wilgotności, co ma ogromne znaczenie w pomieszczeniu takim, jak łazienka. 

Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest możliwość wyboru preferowanego modelu wentylatora, także tego wyposażonego w dodatkowe funkcje, jak timer czy czujnik ruchu. To gwarancja wysokiego komfortu w codziennym użytkowaniu łazienki! 

Jak podłączyć wentylator łazienkowy do oświetlenia?

Podłączenie wentylatora łazienkowego do oświetlenia jest procesem wymagającym odpowiednich umiejętności i wiedzy. 

  1. Przygotowanie. W pierwszej kolejności należy wybrać odpowiednie miejsce do montażu wentylatora, jednak w większości przypadków będzie to po prostu kratka wentylacyjna. Należy ją zdemontować oraz wyłączyć zasilanie elektryczne. 
  2. Poprowadzenie kabli. Kabel zasilający należy poprowadzić od puszki instalacyjnej w kierunku otworu wentylacji. Przewód fazowy umieszcza się w listwie zaciskowej.
  3. Montaż wentylatora. Wentylator powinien być przyłożony do ściany tak, by w centrum otworu mieściła się oś wiertnika. Należy zaznaczyć miejsca, w których zostaną zamontowane kołki rozporowe, wywiercić odpowiednie otwory i umieścić kołki. Kabel z wentylatora należy zamontować zgodnie z zaleceniami producenta znajdującymi się w instrukcji urządzenia.
  4. Założenie maskownicy. Ostatnim już krokiem całego procesu jest założenie maskownicy, która poprawi wygląd całej instalacji. 

Po podłączeniu wentylatora do oświetlenia pozostaje już tylko włączyć zasilanie elektryczne i przetestować, czy cały system działa tak, jak powinien. Wentylator podpięty pod włącznik światła powinien pracować przez cały czas oświetlania pomieszczenia, jednak warto na bieżąco sprawdzać jego prawidłowość.

Ile powinna wynosić odległość wentylatora od prysznica bądź wanny?

Aby wentylacja działała w pełni prawidłowo, przy jej montażu należy trzymać się kilku istotnych zasad. Jedna z nich dotyczy odległości wentylatora od wanny lub prysznica. Zaleca się, by wynosiła ona co najmniej 2,4 metra. Dzięki temu cały system będzie działać tak, jak powinien.

Czy do wentylatora można podłączyć czujnik wilgotności?

Obecnie wiele wentylatorów posiada wbudowane czujniki wilgotności, dzięki czemu uruchamiają się nie tylko po włączeniu światła, ale także w momencie, gdy zalecany poziom wilgotności zostanie przekroczony. Jest to naprawdę wygodne rozwiązanie, dzięki któremu unikniesz nadmiernego zbierania się wilgoci i powstawania pleśni.

Alternatywą dla zakupu wentylatora z czujnikiem wilgotności jest montaż czujnika wilgotności oddzielnie. W takiej sytuacji warto zasięgnąć porady fachowca, bowiem poprawny montaż takiego czujnika będzie kluczowy dla prawidłowych pomiarów poziomu wilgotności.

Do jakiej lampy podłączyć wentylator?

Wentylator najlepiej podłączyć do lampy stanowiącej główne oświetlenie w danym pomieszczeniu. Dzięki temu będzie on działać przy okazji każdego wejścia do łazienki. Z kolei podłączając go do oświetlenia dodatkowego, możesz nie uzyskać optymalnego przepływu powietrza w tym pomieszczeniu.

Wentylacja w domu pełni bardzo ważną funkcję – zadbaj o to, by była odpowiednio zaplanowana i zainstalowana. Skorzystaj z usług profesjonalnej firmy, która zajmuje się tym obszarem.