Zaznacz stronę

Jak sprawdzić i dbać o jakość powietrza w domu i mieszkaniu?

Jakość powietrza w domu

W ostatnich latach bardzo dużo mówi się o złej jakości powietrza w kraju. Często jednak ucieka z naszej świadomości fakt, że oddychamy nim także w domach czy mieszkaniach. Dodatkowo – w naszych czterech ścianach również wytwarzamy zanieczyszczenia, które wdychamy na co dzień. A to niestety nie sprzyja zdrowiu. Czy możemy coś na to poradzić?

Źródła zanieczyszczonego powietrza w domach

Jakość powietrza na dworze odpowiada za to, jakim powietrzem oddychamy w domach i mieszkaniach. Przenika ono bowiem do naszych wnętrz otwartymi oknami a nawet kanałami wentylacyjnymi. Jeśli więc na dworze panuje smog, zawarte w nim pyły będą przedostawać się do domów wszelkimi nieszczelnościami. Proces ten ograniczą oczywiście zamknięte okna, ale jednocześnie nie pozwolą pozbyć się zanieczyszczeń wytworzonych w domu.

Głównymi z nich są dwutlenek węgla i para wodna (powstająca podczas gotowania, prania czy używania gazu). W domowym powietrzu obecne są także tlenki azotu, formaldehydy, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, ftalany i bisfenole. Do tego domowe powietrze przesycone jest zapachami, drobinami tłuszczy, zarodnikami chorobotwórczych grzybów i kurzem, który gromadzi wspomniane zanieczyszczenia.

Czy jakość powietrza w domu można sprawdzić?

Ocena jakości powietrza polega na wykorzystaniu dostępnych na rynku urządzeń pomiarowych. Przede wszystkim powinniśmy wyposażyć się w higrometr (mierzący wilgotność), termometr oraz miernik jakości powietrza. Ten ostatni przyrząd bada poziom CO2 orazstężenie pyłów zawieszonych (PM2,5 i PM10). Ewentualnie możemy zainwestować w bardziej dokładny – pyłomierz laserowy.

Na podstawie wykonanych pomiarów możemy ocenić, jaka wilgotność panuje w naszym domu i czy jest ona odpowiednia do panującej temperatury (optymalna to 40-60% przy 20-22°C). Dowiemy się także, jak duże jest stężenie szkodliwych dla układu oddechowego pyłów oraz czy w naszych wnętrzach nie brakuje tlenu (co jest efektem złej wentylacji). Uzyskana w ten sposób wiedza pozwoli nam w porę zareagować i poprawić panujące warunki.

Zadbajmy o sprawną wentylację

Jeśli chcemy oddychać powietrzem wolnym od domowych zanieczyszczeń, zadbajmy o sprawną wentylację grawitacyjną. Dotyczy to głównie mieszkań, w których jest ona najpowszechniejszym rozwiązaniem. Do jej działania niezbędny jest jednak nieprzerwany dostęp świeżego i chłodnego powietrza. Aby osiągnąć ten cel, możemy na przykład często wietrzyć pomieszczenia (co jednak jest złym pomysłem, gdy za oknem panuje smog).

Lepszym rozwiązaniem jest zamontowanie w oknach nawiewników, dzięki którym wytworzy się naturalny ciąg powietrza. W efekcie do naszych mieszkań nieustannie będzie napływać świeże powietrze, a jednocześnie to zanieczyszczone, będzie usuwane kanałami wentylacyjnymi. Najlepiej wyposażyć się w nawiewniki antysmogowe. Uchronią one nasze mieszkania od przedostawania się do nich szkodliwych pyłów.

Zainwestujmy w systemy rekuperacji

Te osoby, które nie chcą montować nawiewników, mogą wyposażyć się w mechaniczny system rekuperacji. Jest on bardzo popularny w domach wolnostojących. Jego działanie polega na czerpaniu powietrza spoza budynku a następnie – poprzez układ kanałów wentylacyjnych – przekazywaniu go do pomieszczeń. Zanim jednak powietrze do nich trafi, zostanie bardzo skutecznie oczyszczone na filtrach (także antysmogowych).

Co więcej – powietrze to zostanie dodatkowo ogrzane ciepłem, pobranym ze strumienia zużytego powietrza, które akurat opuszcza nasz dom. W efekcie cały czas będziemy oddychać świeżym, czystym i ciepłym powietrzem. Posiadając rekuperację unikniemy więc oddychania wszelkimi zanieczyszczeniami, ponieważ do jej działania nie jest potrzebne otwieranie okien czy działanie wentylacji grawitacyjnej.

Metody pośrednie poprawiające jakość powietrza

Nie bez znaczenia pozostaje także to, jak często i dokładnie sprzątamy nasze domy i mieszkania. Jakość powietrza będzie w nich na pewno dużo lepsza, jeśli będziemy korzystać z odkurzaczy z dobrym filtrem oraz używać ich regularnie. Dobrym rozwiązaniem jest także korzystanie z nawilżaczy lub osuszaczy powietrza. Pomogą one utrzymać wilgotność powietrza na odpowiednim, optymalnym poziomie.

Innym rozwiązaniem jest zakup oczyszczaczy. Zasysają one powietrze z mieszkania, przepuszczają przez filtr i wydmuchują w postaci pozbawionej zanieczyszczeń. Jakość oczyszczania zależy oczywiście od rodzaju filtru, jaki w nich zastosujemy. Pamiętajmy też, aby w dni wolne od smogu, regularnie wietrzyć mieszkania i domy. Powinniśmy robić to przynajmniej 2 razy dziennie, 15 minut rano i wieczorem. Wszystkie te zbiegi sprawią, że rzadziej będziemy zapadać na infekcje dróg oddechowych.