Zaznacz stronę

Jak użytkować dom z rekuperacją? Czy rekuperator jest bezobsługowy?

W ostatnim czasie w naszym kraju zainteresowanie systemami rekuperacji wzrasta. Polacy dostrzegają szereg korzyści związanych z posiadaniem takiej instalacji, wśród których można wymienić m.in. możliwość poczynienia oszczędności na ogrzewaniu, które mogą sięgać nawet 50%. Co warto wiedzieć na temat użytkowania rekuperatora?

Rekuperator — czy można go zaliczyć do urządzeń bezobsługowych?

Jakościowy i nowoczesny rekuperator może być uznany za urządzenie  bezobsługowe, zwłaszcza w przypadku zaprogramowania tygodniowego trybu pracy według własnego harmonogramu. Automatyzacja w tym zakresie ma korzystny wpływ na komfort użytkowania. Oczywiście niezbędne będzie samodzielne monitorowanie stanu technicznego urządzenia, co kilka dni, a także wymiana filtrów raz na kilka miesięcy.

Wymiana filtrów w rekuperatorze — co warto wiedzieć?

Bezawaryjne działanie systemu rekuperacji przez długie lata jest możliwe tylko w sytuacji, w której jego użytkownik będzie pamiętał o prawidłowej konserwacji. Aby urządzenie mogło sprawnie i skutecznie pozbywać się zanieczyszczeń niezbędna będzie regularna wymiana filtra. Nadmierne zaleganie brudu może skutkować spadkiem wydajności rekuperatora. Warto robić to, co około 3 miesiące, choć zaleca się sprawdzenie jego stanu raz na 1-2 miesiące. Na szczęście każdy użytkownik może z powodzeniem dokonać wymiany samodzielnie. Wśród rodzajów filtrów można wyróżnić:

  • WIELORAZOWY FILTR G4 — jeden z najczęściej spotykanych rodzajów i jest określany filtrem zgrubnym, dzięki jego skuteczności na poziomie 90%, jest on w stanie zatrzymać pyłki kwiatowe, a także kurz, czy zarodniki grzybów,
  • WIELORAZOWY FILTR F7 — ten filtr, jest w stanie przechwycić 97% pyłów wielkości 1 – 3μm, co pozwala na skuteczne pozbycie się takich zanieczyszczeń, jak drobny smog, zarodniki grzybów, a także roztocza, bakterie, a także w ograniczonym stopniu wirusy, czy spaliny, ten rodzaj filtra jest również powszechnie wykorzystywany, warto zaznaczyć, że filtry odznaczające się tak wysokim poziomem skuteczności należy wymieniać częściej, ponieważ zanieczyszczenia gromadzą się w nim z większą łatwością.

Wśród dostępnych filtrów można wyróżnić również filtry jednorazowe, które, choć są nieco mniej skuteczne w porównaniu do modeli G4, stanowią w stosunku do nich doskonałą, ekonomiczną alternatywę. Nieco rzadziej spotykane są filtry klasy M, które nie są tak skuteczne, jak filtry klasy F, lecz są w stanie zatrzymać więcej zanieczyszczeń w porównaniu do filtrów klasy G. Najbardziej skuteczne są natomiast filtry F9.

Sterowanie urządzeniem — intensywność pracy dostosowana do potrzeb użytkownika

W praktyce właściciele rekuperatorów chętnie korzystają z możliwości sterowania urządzeniem. Jest to możliwe, za sprawą obecności w nim takich elementów, jak sterowniki i manipulatory. Najczęściej można to zrobić zdalnie za pośrednictwem urządzenia mobilnego, choć niektórzy użytkownicy preferują sterowanie ręczne.

W zależności od potrzeb np.:. W sytuacji, w której w budynku mieszkalnych przebywa więcej osób, czy jest nadmiar nagromadzonej wilgoci, możliwe będzie zwiększenie intensywności wymiany powietrza. Z kolei w przypadku opuszczenia domu przez wszystkie osoby można z powodzeniem zmniejszyć poziom intensywności działania rekuperator. Rekuperator powinien działać nawet w przypadku dłuższej nieobecności wszystkich domowników, która może być spowodowana m.in. dłuższym wyjazdem. W tym wypadku użytkownik korzysta z trybu nieobecności. Wtedy system pracuje z najmniejszą wydajnością, co jest jednoznaczne z pobieraniem najmniejszej ilości energii.

Rekuperator — jak o niego dbać by mógł on działać w sposób bezawaryjny przed długie lata?

Rokrocznie poleca się wezwanie specjalisty, który dokona przeglądu stanu technicznego, sprawdzi poprawność działania systemu rekuperatora oraz gdy zajdzie taka potrzeba dokona gruntownego oczyszczenia z wykorzystaniem metody mechanicznej. W przypadku użytkowania systemu rekuperacji przez dłuższy okres, który trwa co najmniej 8 lat, niezbędne może okazać się profesjonalne czyszczenie kanałów wentylacyjnych na mokro lub sucho.