Zaznacz stronę

Jak zrobić wentylację w ścianie? Poradnik Krok po Kroku

wentylację w ścianie

Wentylacja przez ścianę jest skuteczną metodą zapewnienia optymalnego przepływu powietrza we wszystkich pomieszczeniach w domu. Znajduje szczególnie zastosowanie w pomieszczeniach pozbawionych okien lub innych naturalnych otworów wentylacyjnych. Jak wykonać wentylację przez ścianę, by prawidłowo i skutecznie wentylować pomieszczenia?

Jak wybrać system wentylacji odpowiedni do wykonania wentylacji w ścianie?

Dobór systemu wentylacji do wykonania wentylacji przez ścianę zależeć będzie od wymagań danego pomieszczenia- jego przeznaczenia i charakterystyki użytkowej. Ważnym jest określenie konieczności regulowania  przepływów – w zależności od zmieniających się warunków atmosferycznych czy zapotrzebowania na cyrkulację powietrza w pomieszczeniu. W zakresie wentylacji przez ścianę zdecydować można się na jeden z dwóch podstawowych, dostępnych rodzajów wentylacji – może być to wentylacja grawitacyjna lub wentylacja mechaniczna. Wentylacja grawitacyjna w domu, nie będzie wymagała dodatkowych elementów systemu, wentylacja mechaniczna natomiast, wymaga zastosowania dodatkowych elementów instalacji, jak kanał wentylacyjny czy wentylator.

Wentylacja w ścianie – co przygotować?

Co potrzebne będzie do wykonania wentylacji w ścianie? Odpowiednie narzędzia, materiały i wiedza. Koniecznym będzie posiadanie wiertarki, młota z lub bez udaru, młotka, przecinaka lub innych narzędzi, które pomogą nam wykonać odpowiedniej wielkości otwór w ścianie. Ponieważ umieszczony będzie on wysoko – koniecznym jest posiadanie drabiny, by bezpiecznie wykonać wszystkie prace. Należy wyposażyć się również w materiały uszczelniające, które zaizolują przestrzeń między kanałem wentylacyjnym, kratkę wentylacyjną lub wentylatorem, a wnętrzem otworu. Oczywiście, należy zakupić niezbędne elementy wybranego systemu wentylacyjnego – jak rura wentylacyjna izolowana czy kolano segmentowe

Instalacja wentylacji w ścianie – od czego zacząć?

Pierwszym krokiem jest określenie lokalizacji otworu wentylacyjnego w ścianie. Koniecznym jest zweryfikowanie, czy w wybranym miejscu nie znajdują się instalacje (elektryczna, wodna, grzewcza itp.). Pamiętać należy, że wentylacja w ścianie – musi być umieszczona na odpowiedniej wysokości, a sam otwór – posiadać musi odpowiednią – jak i rura spiro – średnicę– dla zachowania prawidłowych, wymaganych przepływów powietrza.

Jak zrobić wentylację w ścianie – poradnik

Jakie kroki podjąć po wykonaniu otworu?

 1. Umieszczenie wentylatora i montaż obudowy lub kratki wentylacyjnej:
  • Po pierwsze, umieść wentylator w przygotowanym otworze. Ważne jest, aby wybrać wentylator odpowiedniej wielkości i mocy, pasujący do wielkości otworu oraz zapotrzebowania na wentylację pomieszczenia.
  • Następnie, zamocuj obudowę wentylatora lub przymocuj kratkę wentylacyjną. Użycie obudowy jest często preferowane w przypadku wentylatorów, natomiast kratki wentylacyjne są idealne dla pasywnych systemów wentylacyjnych.
  • Kluczowe jest zapewnienie dobrego uszczelnienia między ścianą a montowanym elementem. Można użyć specjalnego silikonu lub pianki montażowej, co zapobiegnie przedostawaniu się powietrza w niepożądane miejsca, zwiększając efektywność wentylacji.
 2. Podłączenie instalacji elektrycznej do wentylatora:
  • Bezpieczne podłączenie wentylatora do źródła zasilania jest następnym krokiem. Pamiętaj, aby wykonać to zgodnie z przepisami dotyczącymi instalacji elektrycznych. W wielu przypadkach konieczna będzie konsultacja z doświadczonym elektrykiem.
  • Po podłączeniu, dokładnie sprawdź działanie wentylatora. Powinien on pracować cicho i efektywnie, bez zbędnych wibracji czy hałasu.
 3. Osadzenie rury wentylacyjnej:
  • W pozostałej części otworu, której nie zajmuje wentylator lub kratka, należy osadzić rurę wentylacyjną. Rura ta jest niezbędna do skierowania przepływu powietrza z wnętrza lub do wnętrza budynku.
  • Ważne jest, aby rura wentylacyjna była odpowiednio połączona z nasadą wentylatora lub zewnętrzną częścią kratki wentylacyjnej. Zaleca się użycie złączek lub mankietów przejściowych, które zapewnią szczelność i trwałość połączenia.
  • Zadbaj o to, by rura była prawidłowo zabezpieczona i nie podlegała zagięciom czy innym uszkodzeniom, które mogłyby ograniczyć przepływ powietrza.

Pamiętaj, że dokładność i staranność podczas każdego z tych kroków są kluczowe dla zapewnienia skuteczności i bezpieczeństwa systemu wentylacyjnego. Regularne przeglądy i konserwacja instalacji pomogą w utrzymaniu jej w dobrym stanie i zapewnieniu optymalnej jakości powietrza w pomieszczeniach.

Wentylacja w ścianie – porady eksploatacyjne

Prawidłowe działanie wentylacji w ścianie to nie tylko jej odpowiedni montaż. To także systematyczne dbanie o wszystkie elementy systemu – ich czyszczenie i konserwację. Koniecznym jest sprawdzanie, czy wentylacja w ścianie nie uległa uszkodzeniu, czy filtry w wentylatorze nie uległy nadmiernemu zanieczyszczeniu, czy wentylacja zapewnia odpowiednie przepływy. Pamiętać należy także o regularnemu, profesjonalnemu serwisowaniu wentylacji przez fachowca.

Wentylacja w ścianie – by spełniać swoją funkcję – musi zostać poprawnie wykonana. Jeśli zrobisz ją dokładnie z wytycznymi i będziesz dbał o jej stan – wówczas zapewni ci skuteczną wymianę powietrza w każdym pomieszczeniu.