Zaznacz stronę

Jaką klimatyzację wybrać do domu?

Klimatyzacja

Coraz więcej osób nie wyobraża sobie domu bez klimatyzacji. Za jej montażem przemawia możliwość utrzymania optymalnych warunków temperaturowych oraz odpowiedniej wilgotności w pomieszczeniach. Aby zapewnić sobie ten komfortowy mikroklimat, należy oczywiście wybrać odpowiedni rodzaj klimatyzacji.

Na co zwrócić uwagę wybierając klimatyzcję?

Zanim zdecydujemy się na montaż klimatyzacji, musimy określić nie tylko nasze oczekiwania względem montowanego urządzenia, ale także dobrać je pod kątem warunków panujących w naszym domu. Zwróćmy więc uwagę na:

  • Ilość oraz wielkość pomieszczeń, które mają być chłodzone,
  • moc urządzenia, którą musimy dobrać do kubatury chłodzonego pomieszczenia,
  • ilość osób, które przebywają w pomieszczeniu/domu,
  • nasłonecznienie pomieszczenia i obecność dodatkowych źródeł ciepła,
  • poziom hałasu emitowany przez urządzenie (powinien być niewielki, aby umożliwiać spokojny sen),
  • dodatkowe udogodnienia, jak filtrowanie powietrza, jego nawilżanie, osuszanie czy ogrzewanie.

Aby wybrać urządzenie o odpowiedniej mocy chłodniczej, należy wcześniej wykonać pomiary emisji ciepła, zarówno tego z domowych urządzeń, jak i nasłonecznienia pomieszczeń. Dopiero wtedy będziemy mogli dobrać klimatyzację o odpowiedniej mocy, która skutecznie schłodzi dom. Można też przyjąć, że na 1m2 potrzeba mocy 0,1 KW, aby schłodzić pomieszczenie. Nie trudno więc obliczyć, jaka moc urządzenia potrzeba jest do schłodzenia pokoju o wymiarze np. 20 m2.

Klimatyzatory przenośne

Klimatyzator przenośny jest urządzeniem jednoczęściowym, w którym skraplacz i parownik znajdują się w jednej obudowie. Urządzenie te wyposażone jest w kółka, dzięki czemu można je swobodnie transportować pomiędzy różnymi pomieszczeniami. Nie wymaga też specjalistycznego montażu, opartego na naruszaniu konstrukcji ścian. Przenośny klimatyzator można schować, gdy nie jest potrzebny. Urządzenie to jest praktyczne, gdy zależy nam jedynie na czasowym ochłodzeniu jakiegoś pomieszczenia.

Wadą tego typu urządzenia jest niestety głośna praca (utrudniająca spokojny sen) oraz wydajność nieco mniejsza niż u klimatyzatorów naściennych. Należy mieć też na uwadze, że odprowadzenie ciepłego powietrza jest w nich możliwe dzięki długiej i elastycznej rurze, którą trzeba wystawić poza pomieszczenie (np. przez okno). Średnica rury jest niestety dość duża, co wymaga znacznego uchylenia okna. To z kolei powoduje napływ ciepłego powietrza z dworu. Aby ograniczyć to zjawisko, należy wyposażyć okno w uszczelkę do klimatyzatorów.

Klimatyzator naścienny typu split

Klimatyzatory te należą do najpopularniejszych. Montowane są zarówno w domach, jak i w mieszkaniach. Składają się z dwóch osobnych elementów: parownika (będącego jednostką wewnętrzną) oraz ze skraplacza (czyli jednostki zewnętrznej). Są bardzo wydajnymi urządzeniami, które w domu zajmują niewiele miejsca a do tego są estetyczne. Dla skraplacza należy jednak wygospodarować na zewnątrz domu nieco miejsca (np. na elewacji). Jego rozmiar zależy oczywiście od mocy wybranego urządzenia. Skraplacz w czasie pracy może też generować hałas, dlatego należy dbać o jego konserwację i unikać montowania go w okolicy tarasów czy balkonów, na których lubimy relaksować się.

Wewnątrz pomieszczeń klimatyzator typu split montuje się głównie na ścianie pomieszczenia, które ma być chłodzone. Zazwyczaj jest to sypialnia oraz salon, czyli miejsca w których przebywamy najczęściej. Klimatyzatory te są cichsze (nie przeszkadzają podczas snu) niż ich przenośne odpowiedniki, a do tego bardziej wydajne. Ich montaż wymaga jednak ingerencji w strukturę ścian, w której przebiega część całej instalacji.

Klimatyzacja typu multisplit

W domach jednorodzinnych nie zawsze opłaca się montować klimatyzator typu split, co wymagałoby montażu osobnej klimatyzacji dla każdegoz pomieszczeń (czyli jednego skraplacza i parownika na pokój). W cztero- czy pięcioosobowej rodzinie to spory wydatek a także nieestetyczna elewacja budynku, „obsadzona” skraplaczami, zajmującymi miejsce. Z tego powodu lepiej skusić się na klimatyzację typu multisplit.

W jej przypadku do jednej jednostki zewnętrznej (czyli do skraplacza), podpiętych jest kilka jednostek wewnętrznych. Nie wyklucza to jednak możliwości regulowania temperatury powietrza (napływającego z parownika) indywidualnie w każdym pomieszczeniu. Jest to bardziej wydajne i oszczędne rozwiązanie (zużywamy mniej energii), niż w przypadku montażu pojedynczych jednostek typu split. Taki rodzaj klimatyzacji jest także łatwiejszy w konserwacji.

Klimatyzacja kanałowa

Ten rodzaj klimatyzacji jest jednym z rodzajów klimatyzacji typu split. Jego zaletą jest bardzo równomiernie i dokładne rozprowadzanie powietrza do każdego z pomieszczeń, do których dochodzi instalacja, składająca się z sieci kanałów. Przechodzą one przez ściany i stropy. W pomieszczeniach widoczne są jednak jedynie kratki nawiewne, zamontowane na ścianie lub suficie. W przypadku tego rodzaju klimatyzacji, za emitowanie schłodzonego powietrza odpowiada jedno urządzenie.

Niestety w przypadku klimatyzacji kanałowej, nie ma możliwości regulowania temperatury w każdym z pomieszczeń z osobna. Do każdego z nich trafia bowiem powietrze o takiej samej temperaturze. Można ją oczywiście zwiększać lub zmniejszać. Zaletą tego urządzenia jest cicha, niemalże niesłyszalna praca. Klimatyzacja kanałowa przeznaczona jest głównie do dużych domów, z dużą ilością pomieszczeń.

Rodzaj klimatyzacji ze względu na miejsce montażu

Dystrybucja powietrza zależy nie tylko od mocy klimatyzacji, ale także od miejsca, z którego wydostaje się schłodzone powietrze. Dlatego też każda klimatyzacja split lub multisplit może cechować się różnymi rozwiązaniami montażowymi. Jakie więc klimatyzatory wyróżniamy?

  • ścienne,
  • ścienno-przysufitowe,
  • podsufitowe,
  • przypodłogowe,
  • kasetonowe i kanałowe,
  • i wspomniane kanałowe.

Niektóre z nich bardzo szybko chłodzą pomieszczenie (np. klimatyzatory podłogowe) a jeszcze inne, nadają się do długich i wąskich korytarzy (klimatyzacja ścienno-sufitowa). Wybór klimatyzacji musi być więc poparty nie tylko naszymi potrzebami, ale także (jak już pisaliśmy) – strukturą domu.