Zaznacz stronę

Jaki okap do kuchni wybrać? Rodzaje okapów kuchennych

Okap pełni ważną funkcję w kwestii wentylacji kuchni. Jego wybór powinien więc być dobrze przemyślany. Uwagę należy zwrócić nie tylko na wygląd, ale także na sposób montażu czy sposób działania. Poznaj najpopularniejsze rodzaje okapów kuchennych!

Okapy przyścienne

Podział okapów pozwala wyróżnić przede wszystkim modele przyścienne. Dostępne są w różnych kształtach, a najpopularniejszy wybór stanowią modele okrągłe i prostokątne. Te pierwsze posiadają formę tub lub elips. Prezentują się estetycznie i świetnie dopełniają nowoczesne przestrzenie.

Na rynku nie brakuje również standardowych modeli w kształcie odwróconej litery T. Okapy przyścienne mogą posiadać od 40 do nawet 150 cm szerokości. To obecnie jeden z najpopularniejszych rodzajów okapów, który wspomaga wentylację w kuchni i dobrze radzi sobie z pochłanianiem wszelkich zanieczyszczeń.

Okapy sufitowe

Okapy sufitowe montuje się w podwieszanym suficie. Wyrównuje się z jego krawędzią, dzięki czemu pozostaje niewidoczny i nie zajmuje cennego miejsca. Ze względu na wydajne silniki, tego typu okapy często montuje się w dużych pomieszczeniach. Pozwalają szybko pozbyć się nieprzyjemnych zapachów pomimo dużego metrażu.

Ich atutem jest również prostota czyszczenia. Urządzenie jest mniejsze, przez co jego wyczyszczenie jest mniej czasochłonne i skomplikowane.

Okapy teleskopowe

Okap teleskopowy zabudowuje się w szafce w meblach kuchennych. Jest wysuwany i niezwykle wygodny w użytkowaniu! Jego montaż wymaga wywiercenia specjalnych otworów, dzięki którym możliwe będzie przytwierdzenie okapu do szafki.

Tak jak i każdy inny model, okap teleskopowy może, lecz nie musi być podłączony do wentylacji. W tym drugi wypadku musi to być urządzenie działające w trybie pochłaniacza. Choć jest to skuteczne rozwiązanie, lepszym rozwiązaniem jest nadal okap zasysający powietrze oraz usuwający je przez szyb wentylacyjny. 

 Przy wyborze okapu teleskopowego należy zwrócić szczególną uwagę na wydajność. Określa ona maksymalną ilość powietrza, jaka może zostać pobrana w ciągu jednej godziny. Ze względu na to, że okapy teleskopowe często posiadają niewielkie rozmiary, wydajność ta powinna być wysoka. 

Okapy blatowe

Okap blatowy jest innowacyjnym rozwiązaniem. Jak sama nazwa wskazuje, jest montowany w blacie i pozostaje niemalże niewidoczny. Może być uruchamiany z pomocą pilota lub dotykowo. W zależności od konkretnego modelu zasada działania może polegać po prostu na wciąganiu oparów lub wysuwaniu się dodatkowego elementu. 

Obecnie coraz częstszy wybór stanowią okapy blatowe zintegrowane z płytą indukcyjną. W większości przypadków modele te pracują w trybie pochłaniacza, a więc nie są podłączane do wentylacji. Z tego względu wymagają szczególnej uwagi i regularnego czyszczenia filtrów.

Okapy narożne

Okapy narożne to grupa urządzeń przeznaczonych do montażu w rogu kuchni. Jest to świetne rozwiązanie w niewielkich pomieszczeniach, w których możliwości są ograniczone. Najczęściej okap jest podłączany do wentylacji, dzięki czemu świetnie wspomaga jej działanie. Jego szerokość średnio wynosi 80-100 cm.

Tego rodzaju okapy dostępne są w naprawdę wydajnych wersjach, wynoszących nawet do 700 m3/h. Dodatkowo są stosunkowo ciche, jednak generowany hałas zależy głównie od wybranego modelu. Abyś mógł cieszyć się wydajnym i wygodnym w użytkowaniu okapem, powinieneś zwracać uwagę wyłącznie na produkty wysokiej jakości, pochodzące od renomowanych producentów. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, jednak okap pełni ważną funkcję w kwestii wspomagania wentylacji.

Okapy wyspowe

Okap wyspowy jest montowany bezpośrednio nad wyspą kuchenną,  na której znajduje się kuchenka. Może posiadać kształt odwróconej litery T, kształt okrągły, a także i prostokątny. Okapy te najczęściej są duże i masywne, jednak charakteryzują się także stosunkowo wysoką wydajnością. 

Ich użytkownicy doceniają również nieprzeciętny wygląd. To doskonałe rozwiązanie, jeśli skuteczność chcesz połączyć z ciekawym stylem!

Wybór odpowiedniego okapu do kuchni to istotna decyzja, która wpływa na jakość powietrza oraz komfort użytkowania przestrzeni kuchennej. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na okap przyścienny, sufitowy, teleskopowy, blatowy, narożny, czy wyspowy, pamiętaj o zwróceniu uwagi na wydajność, sposób montażu oraz estetykę urządzenia. Każdy z tych typów ma swoje unikalne zalety, które mogą idealnie wpasować się w Twoje potrzeby i styl kuchni. Dbaj o regularne czyszczenie i konserwację, aby zapewnić optymalne działanie okapu przez długie lata. Wybierz mądrze i ciesz się czystym, świeżym powietrzem w swojej kuchni!