Zaznacz stronę

Jakie istnieją elementy wentylacyjne?

Wentylacja

Chociaż najczęściej o systemie rekuperacji mówi się jako jednej całości, nie można zapominać, że tworzy go wiele pojedynczych elementów. Często ich działanie ma kolosalny wpływ na ogólną pracę całego układu, natomiast ich znajomość może pomóc nam w wyeliminowaniu jakiegoś niewielkiego problemu, czy przy czynnościach konserwacyjnych. Dzisiaj rzucimy na tę kwestię nieco więcej światła i wspólnie poznamy różne elementy wentylacji – zapraszamy do czytania!

Czym jest rekuperacja i dlaczego stanowi tak dobre rozwiązanie w większości domów?

Na samym początku, zanim jeszcze przejdziemy do różnych elementów układów wentylacyjnych, warto będzie nieco przybliżyć temat samej rekuperacji. Część osób, która trafiła na ten artykuł, mogła jeszcze nie mieć do czynienia z tym tematem, więc samo krótkie opisanie sposobu działania wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła będzie w stanie nieco im pomóc.

Najczęściej spotykanym systemem, który jest używany przez nas do stworzenia odpowiedniego przepływu powietrza pomiędzy pomieszczeniami, jest klasyczna wentylacja grawitacyjna. Jej działanie opiera się na prawach natury – cieplejsze powietrze unosi się ku górze, gdzie są zamontowane okienne i drzwiowe wywietrzniki. W zamian za nie do wnętrza budynku jest pobierane świeże powietrze z zewnątrz, dzięki czemu ogólna jakość powietrza rośnie… ale czy aby na pewno?

Niestety niekoniecznie. Należy pamiętać o tym, że taki sposób wentylowania domu nie czyści świeżego powietrza na każdym etapie. Przez to nigdy nie mamy pewności, czy świeże powietrze, jakie wpuściliśmy przez okno, jest dobrej jakości. Dodatkowo cały ten proces przyczynia się do wychładzania naszych pokoi.

Odpowiedzią na te problemy może być rekuperacja – system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. W jaki sposób wygląda jego działanie i pod jakimi względami jest lepsze niż wentylacja grawitacyjna? Rekuperacja nie tylko filtruje powietrze pobierane do wnętrza domu, ale także wstępnie je ogrzewa przy użyciu ciepła z powietrza zużytego. To rewelacyjne rozwiązanie dla tych z nas, którzy chcą mieć możliwość oddychania jak najczystszym powietrzem i jednocześnie cenią sobie ekologiczne i ekonomiczne opcje.

Z czego składa się system rekuperacji?

Wiemy już, jakie jest ogólne działanie rekuperacji. Jak nietrudno się domyślić, by mogła ona spełniać swój cel, konieczny jest całym system urządzeń, które zajmą się różnymi zadaniami związanymi z filtracją, oraz ogrzewaniem powietrza. Przyjrzymy się im i wyjaśnijmy, do czego służą.

Rekuperator, czyli główne urządzenie całego systemu wentylacyjnego

Jako pierwszy omówimy najważniejszy element całego systemu, czyli rekuperator. Nazywa się go także centralą wentylacyjną i bardzo dobrze oddaje to specyfikę tego urządzenia. Rekuperator to najważniejszy punkt każdej wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła i to właśnie on czuwa nad wszystkimi parametrami jej pracy.

Jednym z najważniejszych elementów centrali wentylacyjnej jest wymiennik ciepła. To właśnie on odpowiada za wstępne nagrzewanie świeżego powietrza trafiającego do naszego domu. W zależności od swojej konstrukcji wymiennik może być: krzyżowy, obrotowy, przeciwprądowy i regeneracyjny.

Innym istotnym elementem rekuperatora są filtry. Ich zadaniem jest oczywiście oczyszczenie powietrza z różnych zanieczyszczeń. W zależności od naszych preferencji możemy wybrać różne filtry, cechujące się nieco innymi parametrami. Pamiętajmy także o tym, że jednocześnie filtry rekuperatora są elementem, który wymaga od nas najwięcej czynności konserwacyjnych – bez ich czyszczenia praca układu wentylacyjnego może znacznie się pogorszyć, gdyż jednym z ich zadań jest ochrona wymiennika przed uszkodzeniami i zanieczyszczeniami.

Wyrzutnia i czerpnia – urządzenia, które pobierają powietrze świeże i pozbywają się zużytego

Rekuperator to bez wątpienia najważniejszy element całej instalacji, jednak bez takich urządzeń, jak wyrzutnia, czy czerpnia, nawet najlepsza centrala wentylacyjna nie mogłaby być skuteczna. Zadaniem czerpni powietrza jest pobieranie świeżej dawki tlenu z zewnątrz, natomiast wyrzutnia pozbywa się z naszych czterech ścian powietrza zużytego. Te elementy znajdziemy najczęściej na ścianie budynku. Należy pamiętać o tym, że koniecznie muszą być one zabezpieczone przed dostawaniem się do nich zanieczyszczeń z zewnątrz.

Kanały wentylacyjne – elementy nawiewne i wywiewne

Ostatnim elementem układu wentylacyjnego, jaki dzisiaj weźmiemy na warsztat, są elementy nawiewne i wywiewne. To wszystkie kratki wentylacyjne, kanały, czy wentylatory, które kierują obieg powietrza w odpowiednim kierunku. Podobnie jak w przypadku wyrzutni i czerpni, powinny być one dobrze zabezpieczone i regularnie czyszczone.

Czy to wszystkie elementy, jakie można spotkać w wentylacji mechanicznej?

Każdy system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła musi składać się przynajmniej z tych elementów, które wymieniliśmy powyżej. Czy jednak są to wszystkie urządzenia, jakie napotkamy przy oględzinach rekuperacji?

Niekoniecznie. Przykładowo ktoś może postawić na połączenie systemu wentylacji mechanicznej z pompą ciepła. W takiej sytuacji powietrze będzie najpierw przechodziło właśnie przez niego, gdzie będzie – w zależności od pory roku – schładzane lub ogrzewane. To świetny sposób na jeszcze większą oszczędność finansową przy korzystaniu z wentylacji mechanicznej.