Zaznacz stronę

Kanałowy nawilżacz powietrza w systemie rekuperacji – czy warto w niego zainwestować

Kanałowy nawilżacz powietrza

Częste infekcje górnych dróg oddechowych, zatok, podrażniona skóra i błony śluzowe – to tylko niektóre z objawów, jakie spotykają osoby przebywające w pomieszczeniach nadmiernie przesuszonych. Suche powietrze nie sprzyja komfortowemu odpoczynkowi i zdrowiu, warto zatem zastanowić się, jak zoptymalizować jakość powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy. Jak może pomóc w tym kanałowy nawilżacz powietrza?

Suche powietrze przy rekuperacji – czy taka sytuacja może wystąpić?

Rekuperacja co do zasady powinna zapewniać optymalny poziom wilgotności powietrza wewnątrz obiektu, niezależnie od warunków zewnętrznych i wewnętrznych oraz działa użytkowników obiektu. System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest bowiem niezależny od ruchów powietrza – jego wymiana odbywa się regularnie – jednak cała instalacja musi być prawidłowo wyregulowana. Problem z nadmiernym wysuszeniem powietrza może wystąpić, jeśli przepływ powietrza w instalacji jest zbyt wysoki – ten parametr powinien zostać sprawdzony jako pierwszy w momencie wykrycia problemu.

Rodzaje rekuperatorów a regulacja poziomu wilgotności

Nadmiernie wysuszone powietrze może również wynikać z rodzaju wymiennika ciepła zainstalowanego w jednostce centralnej obsługującej dany obiekt. Na problem suchego powietrza mogą uskarżać się użytkownicy wymienników krzyżowych lub prądowych. Ich budowa bowiem powoduje wykraplanie się wilgoci z powietrza nawiewanego – które ,w szczególności podczas zimy i mrozów, samo w sobie jest nadmiernie wysuszone. Działanie to co prawda zwiększa skuteczność  wentylacji i odzysku ciepła, jest również jednak główną przyczyną problemu suchego powietrza, które nie powinno występować przy jednostce centralnej wyposażonej w wymiennik obrotowy lub entalpiczny.

Kanałowy nawilżacz powietrza – czy może zniwelować problem suchego powietrza?

Zdecydowanie tak. Nawilżacz kanałowy jest urządzeniem automatycznym, który montowany jest w kanale nawiewnym za jednostką centralną. Uruchamiany jest w momencie wykrycia zbyt niskiej – w stosunku do samodzielnie ustalonej przez użytkownika – wartości wilgotności względnej w instalacji. Całkowicie bezobsługowo dba o dostarczanie odpowiednio nawilżonego powietrza do wszystkich pomieszczeń objętych systemem rekuperacji – wytworzona przez niego wilgoć przekazywana jest wraz z powietrzem nawiewanym kanałami wentylacyjnymi.

Zasada działania nawilżacza kanałowego

Montaż nawilżacza w systemie rekuperacji wymaga doprowadzenia do niego instalacji wodociągowej – skąd pobiera on na swoje potrzeby wodę – oraz prądu, który niezbędny jest do sterowania automatyką urządzenia oraz podgrzewania wody. Uruchomienie nawilżacza następuje po wykryciu przez sterownik pokojowy urządzenia (najczęściej jest to urządzenie bezprzewodowe, umieszczane w jednym z pomieszczeń objętych systemem rekuperacji) odchyleń od ustalonych wartości. Tworzenie wilgoci odbywa się przez nagrzewnicę, która powoduje odparowanie wtłaczanej na matrycę przefiltrowanej, czystej wody, która nawilża nawiewane przez system rekuperacji powietrze.

Nawilżacz kanałowy a alternatywne metody zwiększenia wilgotności powietrza

Co zamiast kanałowego nawilżacza powietrza do rekuperacji? W przypadku kłopotów z suchym powietrzem można zdecydować się na tradycyjne metody nawilżania – czyli nawilżacze miejscowe – parowe, ewapuracyjne czy ultradźwiękowe. Niestety, w przeciwieństwie do nawilżaczy kanałowych montowanych w systemie rekuperacji, nie zapewniają one dostarczania już odpowiednio nawilżonego powietrza, które rozprowadzane jest równomiernie po całym wnętrzu, lecz działają jedynie w okolicy urządzenia. Jednocześnie wymagają ciągłej obsługi – w zależności od modelu – od dolewania wody po konieczność samodzielnego włączania i wyłączania urządzenia – i rozmieszczenia nawilżacza w każdym pomieszczeniu, w którym wymagane jest zwiększenie wilgotności powietrza.

Nazbyt suche powietrze nie jest pożądanym wynikiem montażu systemu rekuperacji, jednak w przypadku wystąpienia takiego zjawiska, warto doposażyć instalację w nawilżacz, który automatycznie wykrywał będzie nieprawidłowości i w sposób bezpieczny i skuteczny, zapewniał będzie idealni poziom wilgotności w obiekcie.