Zaznacz stronę

Kiedy warto wykonać serwis klimatyzacji?

serwis klimatyzacji

Klimatyzacja do domu to świetne rozwiązanie, które może nam pomóc przetrwać najbardziej upalne dni. Nie możemy jednak zapominać o tym, że klimatyzacja do mieszkania, podobnie jak każde inne urządzenie, wymaga od nas zapewnienia jej właściwych warunków pracy – bez tego jej wydajność może się okazać znacznie niższa, niż tego oczekujemy. Serwis klimatyzacji jest niezbędny, jeśli chcemy cieszyć się w naszym domu chłodnym powietrzem – co jaki czas należy go wykonać? Czy serwis klimatyzacji jest skomplikowany? Ile kosztuje? Za chwilę odpowiemy na te wszystkie pytania, więc zapraszamy do czytania!

Klimatyzacja do mieszkania – dlaczego serwis klimatyzacji jest tak ważny?

Klimatyzacja do domu to rozwiązanie, które powinny szczególnie docenić osoby, dla których upały są nie do wytrzymania. Dzięki klimatyzatorowi w domu można wygodnie rozwiązać problem zbyt wysokiej temperatury i doświadczyć wytchnienia po każdej chwili spędzonej w pełnym słońcu. Pamiętajmy jednak, że klimatyzacja do mieszkania wymaga od nas nieco uwagi – chociaż jej działanie jest praktycznie w całości zautomatyzowane, to raczej nie uda nam się uciec przed typowymi czynnościami eksploatacyjnymi, takimi jak wymiana filtrów.

Dlaczego odpowiedni serwis klimatyzacji jest tak istotny? Przede wszystkim, zakurzony i brudny we wnętrzu klimatyzator będzie miał ogromne problemy z właściwym działaniem. Kiepskie warunki jego pracy przełożą się nie tylko na wydajność systemu chłodzenia, ale także na nasze rachunki. Niezadbany klimatyzator będzie musiał pracować wydajniej, żeby zredukować spadki spowodowane kiepskim stanem i w efekcie zwiększy się zużycie prądu.

Nie możemy zapominać także o kwestii wilgoci, z którą nikt z nas nie chciałby się mierzyć. Wilgotne powietrze to świetne środowisko do rozwoju dla drobnoustrojów, wirusów, bakterii oraz zarodników grzybów i pleśni. Jeśli nasza klimatyzacja do mieszkania nie będzie regularnie serwisowana, w jej wnętrzu będziemy mogli spotkać bardzo dużo nieprzyjaznych dla nas organizmów, które będą mogły swobodnie wędrować po całym domu.

Serwis klimatyzacji jest więc niezbędny, jeśli zależy nam na naszym zdrowiu i oddychaniu powietrzem najwyższej możliwej jakości. Co jaki czas powinno się przeprowadzać konserwację systemu klimatyzacji i na czym dokładnie ona polega?

Serwis klimatyzacji – co ile trzeba go wykonywać?

Zgodnie z zalecaniami większości producentów, serwis klimatyzacji domowej powinien być wykonywany przynajmniej raz do roku, jednak bardziej polecane są serwisy półroczne. Najlepiej będzie zabrać się za czyszczenie naszej klimatyzacji przy przełomach pór roku, takich jak lato-jesień, czy zima-wiosna.

W ten sposób wpiszemy się w naturalny cykl działania klimatyzacji – przed sezonem przygotujemy nasz klimatyzator, natomiast po jego zakończeniu odpowiednio go wyczyścimy, żeby mógł poczekać na kolejne cieplejsze miesiące.

Serwis klimatyzacji – na czym polega?

Zupełną podstawą przy serwisie klimatyzacji do domu jest czyszczenie filtrów. Co ważne – czyszczenie, nie wymiana. W klimatyzatorach używa się filtrów wielorazowych, które możemy z powodzeniem wyczyścić i używać dalej, bez konieczności ich wymieniania. Czyszczenie filtrów klimatyzacji jest zupełną podstawą przy serwisie całego układu i nie warto ograniczać wykonywania tej czynności do dwóch razów na rok – optymalny interwał czasowy przy myciu filtrów to około trzech miesięcy.

O ile z wyczyszczeniem filtrów klimatyzacji do mieszkania powinien poradzić sobie raczej każdy z nas, inne elementy tej pracy lepiej będzie zostawić profesjonalistom. Do ich wykonania będzie potrzebna niezbędna wiedza i narzędzia, więc lepiej będzie nie ryzykować stanem naszej klimatyzacji i oddać ją w ręce specjalistów. Jedną z takich czynności jest odgrzybianie.

Odgrzybianie klimatyzacji

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, wilgotne powietrze stanowi świetne warunki do rozrodu dla wielu groźnych dla nas drobnoustrojów. Niestety proces ochładzania powietrza nieodzownie wiąże się z wodą, parowaniem i skroplinami, więc klimatyzator jest szczególnie narażony na pojawienie się w swoim wnętrzu różnych niechcianych gości.

Odgrzybianie klimatyzacji można przeprowadzić na wiele sposobów. Do najpopularniejszych z nich należy użycie specjalnej pianki odgrzybiającej lub ozonu, które są wprowadzane do układu w celu pozbycia się z niego pleśni i innych drobnoustrojów. Odgrzybianie klimatyzacji można wykonać także metodą ultradźwiękową, gdzie specjalny płyn jest poddawany dźwiękowi o odpowiedniej częstotliwości, w wyniku czego zmienia się w parę i może dotrzeć do każdego zakamarka naszej klimatyzacji.

Serwis klimatyzacji do domu – podsumowanie

Serwis klimatyzacji nie jest zaporowym wydatkiem – zlecając go profesjonalnej firmie, zmieścimy się w kwocie około trzystu złotych. Jest on jednak niezwykle przydatny, jeśli zależy nam na zachowaniu w domu powietrza o odpowiedniej jakości i zdecydowanie nie warto na nim oszczędzać. Bez czyszczenia filtrów i dezynfekcji nasz klimatyzator będzie nie tylko mało wydajny, ale jego użycie będzie ryzykowne dla naszego zdrowia.