System, który samodzielnie dba o idealna temperaturę i wilgotność pomieszczenia zgodnie z indywidualnymi preferencjami użytkownika pomieszczenia – klimatyzacja – to niezwykle komfortowe rozwiązanie. Do jej efektywnego działania niezbędne jest dopasowanie odpowiedniego jej rodzaju do obiektu lub pomieszczenia, w jakim klimatyzacja będzie wykonywała swoją pracę.
Klimatyzacja –na czym dokładnie polega jej działanie?
Zmiany klimatyczne oraz coraz szybszy postęp technologiczny sprawiają, że klimatyzacja stała się systemem, który na dobre zaczął gościć już nie tylko w biurowcach i obiektach wielkopowierzchniowych, ale również w zwykłych gospodarstwach domowych. Najprostsze urządzenia umożliwiają swobodne schłodzenie lub nagrzanie pomieszczenia do dowolnie wybranej temperatury. Za sprawą wentylatora jednostki wewnętrznej, gorące powietrze wtłaczane jest do wnętrza jednostki, w którym umieszczony jest wymiennik ciepłą z czynnikiem chłodniczym. Czynnik ten odpowiedzialny jest za pobranie nadmiaru ciepła
Klimatyzacja – ścienna, sufitowa czy podłogowa?
Dobór lokalizacji klimatyzatora ma niebanalny wpływ na efektywne odprowadzanie i rozprowadzanie powietrza w pomieszczeniu. Podczas projektowania instalacji należy wziąć pod uwagę:
- wielkość pomieszczenia,
- ilość pomieszczeń podłączonych do systemu klimatyzacji,
- przeznaczenie pomieszczenia – a zatem funkcję klimatyzacji,
- wygląd i kształt samej jednostki wewnętrznej, który powinien być dopasowany do architektury wnętrza i możliwości aranżacyjnych.
Do wyboru mamy obecnie trzy podstawowe rodzaje klimatyzacji – ścienną, podsufitową i przypodłogową.
Klimatyzacja ścienna – idealny wybór do mniejszych obiektów
Jest najczęściej wybieranym rodzajem klimatyzacji w gospodarstwach domowych i mniejszych biurach. Jednostki ścienne charakteryzują się stosunkowo niską ceną przy jednoczesnej wysokiej skuteczności chłodzenia – z uwagi na umiejscowienie w górnej części ściany szybko odbiera ciepłe cząstki powietrza unoszące się konwekcyjnie ku górze. Dodatkowym ich plusem jest łatwość montażu. Klimatyzacja ścienna oferuje zazwyczaj mnóstwo dodatkowych funkcji, w tym harmonogramu pracy.
Klimatyzacja podsufitowa – rozwiązanie do dużych pomieszczeń
Działanie klimatyzacji podsufitowej opiera się na nadmuchiwaniu chłodnego powietrza przez wężownicę z czynnikiem chłodniczym. Stanowią idealne rozwiązanie do dużych pomieszczeń, w których wymagane jest szybkie obniżenie lub podniesienie temperatury. Najczęściej stosowanymi rodzajami klimatyzacji podsufitowej są klimatyzatory kasetonowe. Pierwsze z nich idealnie sprawdzą się do chłodzenia większych pomieszczeń, jak sklepy wielkopowierzchniowe, biura, bary i restauracje. Schłodzone powietrza nadmuchiwane jest równomiernie we wszystkie strony przez – umieszczone najczęściej pod kasetonami lub płytami kartonowo gipsowymi w sufitach podwieszanych – odpowiednio zaprojektowane kanały.
Klimatyzacja przypodłogowa – pomieszczenia trudne w aranżacji
Służy głównie ogrzewaniu pomieszczeń, z tego też względu umieszczana jest w miejscach, w których standardowo ulokowane zostałyby grzejniki – w okolicach okien na wysokości około kilku centymetrów nad podłogą. Świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach małych, z niskimi lub skośnymi sufitami lub ograniczoną możliwością montażu jednostki ściennej, które wymagają szybkiego dostosowania temperatury i wilgotności powietrza, jak serwerownie, poddasza.
Niezależnie od zatem od warunków oraz charakterystyki wnętrza czy obiektu, w jakim chcielibyśmy zamontować klimatyzację – znajdziemy jednostkę wewnętrzną, która idealnie spełni swoje zadanie.