Zastanawiasz się nad zakupem klimatyzacji? To popularne urządzenie, które pomoże Ci zadbać o komfort cieplny. Przedstawiamy dostępne na rynku rodzaje klimatyzacji, a także podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia. Sprawdź!
Klimatyzacja w domu i jej rodzaje
Klimatyzacja stanowi coraz częstszy zakup zarówno w mieszkaniach, jak i domach jednorodzinnych. Obecnie stała się standardem, do czego przyczyniły się bardzo wysokie temperatury. Urządzenie pozwala skutecznie schłodzić powietrze wewnątrz budynku, zapewniając tym samym komfort termiczny i pozytywnie wpływając na samopoczucie domowników.
Dostępne są różne rodzaje klimatyzacji w domu, a podstawowy podział pozwala wyróżnić modele:
- stacjonarne – to urządzenia wygodne w użytkowaniu, charakteryzujące się cichą i wydajną pracą, należy jednak pamiętać, że w tym wypadku system jest montowany na stałe i wymaga ingerencji w elewację budynku,
- przenośne – są to urządzenia mobilne, które można swobodnie przenosić pomiędzy pomieszczeniami, choć zakup takiego modelu wiąże się z mniejszym wydatkiem, klimatyzator przenośny jest głośniejszy, mniej wydajny oraz zajmuje miejsce w pomieszczeniu.
Najpopularniejszym rozwiązaniem jest zdecydowanie stacjonarna klimatyzacja ścienna. Można ją dodatkowo podzielić na trzy podtypy:
- monoblock,
- split,
- multisplit.
Klimatyzacja typu monoblock różni się od klimatyzacji typu split wyłącznie sposobem odprowadzania gorącego powietrza. W tym wypadku może to się odbywać poprzez przewód umieszczony w oknie lub podłączenie do kanału wentylacyjnego.
Klimatyzacja split to najpopularniejszy system, składający się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Są połączone instalacją elektryczną. Klimatyzacja multisplit zbudowana jest tak samo, jednak pozwala zamontować wiele jednostek wewnętrznych i tym samym – chłodzić kilka pomieszczeń.
Ile kosztuje klimatyzacja do domu?
Rozważasz montaż klimatyzacji? Obecnie ceny tych urządzeń są różnorodne i zaczynają się od około 1000 złotych, a kończą na ponad 10000 złotych. Dokładna cena jest uzależniona od konkretnego modelu, jego funkcji, ale także i mocy.
Poza samym urządzeniem musisz liczyć się również z kosztem związanym z montażem systemu. Klimatyzacja Szczecin powinna być zainstalowana w profesjonalny i dokładny sposób, bowiem tylko wtedy działa w pełni wydajnie i efektywnie. Z tego względu należy zadbać o wybór odpowiedniej firmy świadczącej usługi z tego zakresu. Zarówno na montażu, jak i na samym urządzeniu – nie warto oszczędzać.
Jaką klimatyzację wybrać?
Wybierając klimatyzację, powinieneś zwrócić na wiele czynników. Dzięki temu będziesz w stanie dobrać urządzenie odpowiadające Twoim potrzebom, jak i potrzebom budynku. Jednym z najważniejszych parametrów jest moc klimatyzatora. Zakłada się, że na każde 10 metrów kwadratowych powinien przypadać 1 kilowat mocy chłodzenia. Ma to zastosowanie w przypadku pomieszczeń o standardowej wysokości wynoszącej 250-280 cm. Dla pomieszczenia o powierzchni 20 metrów kwadratowych wystarczający okaże się klimatyzator o mocy 2 kW.
Montaż klimatyzacji w bloku lub domu wiąże się również z hałasem. Jeśli zależy Ci na tym, by urządzenie było stosunkowo ciche, powinieneś zwrócić uwagę na parametr, jakim jest poziom hałasu wyrażany w dB. W przypadku najcichszych urządzeń wynosi on od 20 do 45 dB. Klimatyzatory przenośne są głośniejsze i w tym wypadku stosunkowo cichym urządzeniem będzie sprzęt nieprzekraczający 55 dB.
Klimatyzacja do domu może posiadać wiele dodatkowych funkcji, które wpłyną na komfort w codziennym życiu. Urządzenie może być wzbogacone m.in. o takie możliwości, jak:
- oczyszczanie powietrza,
- autoosuszanie,
- jonizacja powietrza,
- tryb cichej pracy,
- tryb energooszczędnej pracy,
- funkcja szybkiego osiągania pożądanej temperatury,
- wykrywanie obecności ludzi,
- możliwość programowania urządzenia, aby włączało się w pożądanych godzinach.
Funkcją, dzięki której użytkowanie klimatyzacji jest jeszcze wygodniejsze – jest także regulator nawiewu. Pozwala ustawić preferowany kierunek oraz prędkość nawiewu.
Wybierz wysokiej jakości klimatyzację i ciesz się komfortem termicznym niezależnie od pory roku czy dnia!