Popularność grzejników elektrycznych z każdym sezonem maleje na rzecz nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań. Coraz częściej praktykuje się stosowanie klimatyzacji z funkcją grzania. Producenci instalacji grzewczych podkreślają, że tego rodzaju urządzenia wzbogacone o odpowiednie podzespoły zapewniają nie tylko przyjemny chłód latem, lecz także komfortowe ciepło zimą. Czy klimatyzacją zamiast tradycyjnego ogrzewania to korzystny wybór? Na czym polega jej działanie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Grzanie klimatyzacją – na czym polega?
Optymalna wilgotność powietrza w domu jest bardzo istotna. Klimatyzator i nawilżacz powietrza w jednym zapewnia zrównoważony poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Ze względu na to, że zbyt suche powietrze wpływa negatywnie na drogi oddechowe (uczucie drapania w gardle), stosowanie klimatyzatorów przydaje się w pokoju dziecięcym i zawsze wtedy, kiedy w domu panuje niski poziom nawilżenia powietrza.
W dobie ekologicznych i innowacyjnych rozwiązań sięganie po klimatyzatory z funkcją grzania staje się coraz popularniejsze. W jaki sposób klimatyzator pozwala utrzymać optymalną temperaturę w pomieszczeniach w okresie zimowym?
Wszystkiemu „winna” jest wbudowana pompa ciepła. W systemach klimatyzacyjnych wyposażonych w funkcję grzania dochodzi do efektu odwrotnego do chłodzenia, co pozwala na równomierne wytwarzanie energii cieplnej do pomieszczenia. W zależności od funkcjonowania poszczególnych elementów systemu wyróżnia się klimatyzatory monoblokowe oraz urządzenia typu split.
Czym różni się klimatyzator monoblokowy od urządzenia typu split?
Podstawową różnicą, którą można stwierdzić na pierwszy rzut oka, jest ich budowa. Klimatyzatory split zbudowane są z dwóch części: zewnętrznej pełniącej funkcję skraplacza i wewnętrznej będącej parownikiem. Parownik odpowiada za utrzymanie wybranej temperatury powietrza w pomieszczeniu. Z kolei urządzenia typu monoblok nie posiadają jednostki zewnętrznej. W ich przypadku powietrze potrzebne do chłodzenia odprowadzane jest do skraplacza za pomocą dwóch otworów umiejscowionych w przegrodzie zewnętrznej urządzenia.
Nowoczesne klimatyzatory nie tylko zapewniają właściwą wilgotność w mieszkaniu. Dbając o odpowiednie nawilżenie powietrza, prócz funkcji ogrzewania domu, wysokiej jakości klimatyzator pozwala również na chłodzenie pomieszczeń. Wówczas ciepło z wnętrza budynku jest pobierane, a następnie przekazywane na zewnątrz. Za proces ogrzewania domu klimatyzacją odpowiedzialny jest zintegrowany z urządzeniem czynnik chłodniczy zapewniający optymalną temperaturę we wnętrzu.
Ogrzewanie powietrza w domu i mieszkaniu klimatyzacją – kiedy może się przydać?
Nowoczesny klimatyzator to nie tylko oczyszczacz powietrza, remedium na suche powietrze zapewniające właściwą wilgotność w domu i ratunek podczas upalnego lata. Chociaż prawidłowa wilgotność powietrza w pomieszczeniach jest bardzo ważna, coraz większą rolę zaczyna odgrywać ogrzewanie nim domu lub mieszkania w sezonie grzewczym.
Jeśli wilgotność w pomieszczeniach jest ustabilizowana, nic nie stoi na przeszkodzie, aby w zależności od własnych potrzeb i preferencji potraktować ogrzewanie klimatyzatorem jako główne źródło energii cieplnej. Warto wiedzieć, że wydajność tego rodzaju urządzeń w trybie ogrzewania zależy od temperatury otoczenia. Jeśli powietrze na zewnątrz jest cieplejsze, wówczas działanie klimatyzacji będzie bardziej efektywne.
Kiedy dwufunkcyjny klimatyzator z funkcją grzania może stanowić dodatkowe źródło ciepła? Prócz dbania o optymalny poziom wilgotności w domu, funkcja grzewcza klimatyzatorów może okazać się przydatna zwłaszcza w okresach przejściowych takich jak wiosna, czy jesień. To czas kiedy zależy nam na tym, by było cieplej w pomieszczeniu. Pomagające utrzymać wilgotność klimatyzatory cieplne dają również możliwość dogrzewania wnętrz w okresie przed uruchomieniem centralnego ogrzewania.
Dzięki temu, odpowiedzialne za utrzymanie wilgotności względnej klimatyzatory są traktowane również jako tańsza i ekologiczna alternatywa dla standardowych systemów grzewczych.
Ogrzewanie klimatyzacją – zalety
Klimatyzator traktowany jest jako osuszacz powietrza z nawilżaczem lub urządzenie do wychwytywania cząsteczek pary wodnej. Jego budowa pozwala utrzymać wilgotność na poziomie zapewniającym dobre zdrowie i samopoczucie. Klimatyzator jako pogromca wilgoci w domu umożliwia także skuteczne ogrzewanie lub chłodzenie wnętrz. Pracując wydajnie niezależnie od pory roku, prócz zapewnienia komfortu cieplnego, dobry klimatyzator z funkcją grzania zapewnia niskie zużycie energii elektrycznej, prowadząc do obniżenia rachunków za prąd.
Dzięki ich działaniu im cieplej w pomieszczeniu, tym wilgotność powietrza w pomieszczeniach zamkniętych wskazuje prozdrowotne wartości. Prócz wskazywania, jaka powinna być wilgotność powietrza w mieszkaniu, ten rodzaj ogrzewania jest o wiele bardziej ekonomiczny w porównaniu ze stosowaniem elektrycznych grzejników.
Samo wietrzenie wnętrz nie jest efektywne. Ogrzewanie klimatyzacją sprawia, że każdy drobnoustrój znajdujący się w powietrzu zostaje pochłonięty, a przywróceniu ulega optymalny poziom wilgotności w pomieszczeniach. Pamiętajmy także, że zbyt wysoki poziom wilgotności powietrza w mieszkaniu może powodować pleśń, więc taka nadmierna wilgotność, może prowadzić do powstania wielu schorzeń ze strony układu oddechowego.
Ile kosztuje zużycie prądu przez klimatyzator?
Aby sprawdzić, ile kosztuje ogrzewanie przez klimatyzator, sprawdź jego pobór mocy w trybie grzania. Przy mocy grzewczej 4 kW, pobór prądu będzie czterokrotnie mniejszy, wynosząc ok. 1 kW. By poznać koszt ogrzewania, należy pomnożyć pobór prądu przez liczbę godzin pracy klimatyzatora, a otrzymaną wartość podzielić przez średnią cenę 1 kW.
Klimatyzatory grzewcze jako funkcjonalne elementy wyposażenia domu są proste w obsłudze, ciche w pracy i mało awaryjne. Ponadto korzystanie z nich nie wymaga regularnego czyszczenia paleniska i składowania opału. Wszystkie te cechy tych przyjaznych dla użytkownika urządzeń sprawiają, że coraz chętniej zapraszamy je do swoich domów i mieszkań.