Zaznacz stronę

Klimatyzacje typu split

Hurtownia Ventido

Posiadanie w domu klimatyzacji to niebywały komfort, który jeszcze do niedawna kojarzył się wyłącznie z luksusem. Obecnie w coraz większej liczbie domów oraz mieszkań można znaleźć klimatyzatory, które doskonale pełnią swoją rolę. Istotna w wyborze takiego urządzenia jest nie tylko jego wydajność i efektywność, ale także to, by wpasowywał się we wnętrze i nie zaburzał estetyki pomieszczenia, w jakim został zamontowany. Dlatego też znakomicie mogą się sprawdzić dyskretne klimatyzatory typu split.

Jak działa klimatyzator split?

Każdy klimatyzator split składa się z dwóch części: zewnętrznej i wewnętrznej. Zewnętrzna, którą stanowi sprężarka, skraplacz oraz zawór, jak sama nazwa wskazuje, mocowana jest na zewnątrz – idealnym do tego miejscem będzie chociażby balkon. Za pomocą rur, przez które przepływa czynnik chłodzący, jest połączona z częścią wewnętrzną, czyli parownikiem. Czynnik chłodzący, przemieszczając się od części zewnętrznej do parownika, zmienia stan skupienia, czemu towarzyszy wymiana ciepła. Pobiera on ciepło z części umieszczonej wewnątrz, a następnie oddaje je poza budynek.

Co szczególnie ważne, klimatyzacja typu split może być montowana na wiele różnych sposobów. By zapewnić dyskrecję, jeśli tego życzy sobie klient, urządzenie zostaje umieszczone w ścianie lub suficie. Zdarza się jednak, że użytkownicy eksponują klimatyzator, który staje się częścią wystroju wnętrza. Estetyczna, prosta budowa pozwala na wpasowanie takiej klimatyzacji do wielu aranżacji, bez konieczności przeróbek czy innych rozwiązań, które miałyby na celu wtopić klimatyzator w otoczenie.

Klimatyzacje split zawsze są dopasowywane do preferencji klienta oraz tego, jakie warunki panują w danym pomieszczeniu. Dany pokój może być bardziej nasłoneczniony ze względu na skierowanie okien w stronę południową, co wymaga zwiększonej pracy, tak by rzeczywiście możliwe było uzyskanie optymalnej temperatury nawet w bardzo upalne dni.

Ventido - wentylacja, rekuperacja - hurtownia Szczecin

Jaki klimatyzator split będzie najlepszy?

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że klimatyzatory split są dostępne w dwóch wersjach: stacjonarnej oraz przenośnej. Każdy z nich wiąże się z określonymi zaletami oraz wadami, które warto rozważyć przed ewentualnym zakupem.

  • Klimatyzatory przenośne – użytkownicy doceniają je przede wszystkim za niższą cenę i mobilność, co pozwala na zmianę jego położenia. Ten typ klimatyzatorów powinien być umieszczany na zewnątrz, tak by rury mogły pobierać chłodne powietrze i dostarczać je do pomieszczenia, a jednocześnie oddawać ciepło. Trzeba natomiast podkreślić, że przenośne wersje są nieco mniej wydajne, a do tego ich praca jest głośniejsza.
  • Klimatyzatory split stacjonarne – podczas ich montażu konieczne jest skorzystanie z usługi fachowca. Ten wariant charakteryzuje się wyższą ceną (co jest powiązane również z poprawnie przeprowadzonym montowaniem), z kolei odznacza się większą wydajnością. Jest też zdecydowanie cichszy, co dla wielu osób ma pierwszorzędne znaczenie.

Bardzo istotny jest fakt, że klimatyzator split obsługuje wyłącznie jedno pomieszczenie. Jeśli zatem chcemy zadbać o optymalną temperaturę również w innych częściach domu bądź mieszkania, najlepiej jest postawić na system multisplit. W tym przypadku jedna część zewnętrzna jest połączona z kilkoma częściami wewnętrznymi. W parze z lepszymi parametrami w grę wchodzi także wyższa cena, jednak takie rozwiązanie jest niezwykle opłacalne szczególnie w większych obiektach, takich jak biura i hotele.

Jak dopasować klimatyzację typu split?

Zanim zakupimy konkretne urządzenie, należy koniecznie zastanowić się nad kilkoma kwestiami, które decydują o tym, w jaki sposób klimatyzator będzie eksploatowany. To z kolei umożliwi wybór tej opcji, która rzeczywiście będzie spełniała swoją rolę zarówno pod względem pracy, jak i poniesionych kosztów.

Pod uwagę należy wziąć zatem:

  • usytuowanie budynku lub pojedynczego pomieszczenia pod względem stron świata;
  • zyski ciepła przez przegrody budowlane, nasłonecznienie oraz współczynnik transmisji, a nawet przez ludzi i oświetlenie zastosowane wewnątrz domu;
  • wartość akumulacyjna ciepła przez ściany.

Najważniejszym parametrem jest bez wątpienia moc chłodnicza. Jeśli będzie zbyt niska, nie osiągniemy oczekiwanej temperatury, na dodatek koszt eksploatacji urządzenia wzrośnie nieproporcjonalnie do wypracowanych rezultatów. Podobnie będzie w przypadku wyboru wariantu, który posiada za dużą moc jak na indywidualne potrzeby – już na samym wstępie będziemy narażeni na przesadny wydatek przy zakupie urządzenia, a ponadto jego eksploatacja będzie droższa, czego można w łatwy sposób uniknąć.

Ventido - wentylacja, rekuperacja - hurtownia Szczecin

Moc chłodnicza klimatyzatora – jak obliczyć?

Zanim podejmiemy decyzję o zakupie klimatyzatora, można samodzielnie dokonać wstępnych obliczeń, które pozwolą oszacować, jaki klimatyzator będzie odpowiedni i co za tym idzie – jaką kwotę należy na niego przeznaczyć. W tym celu powierzchnię pomieszczenia – podaną w metrach kwadratowych – należy pomnożyć przez 100. Otrzymany wynik pokazuje, iluwatowy klimatyzator będzie konieczny do zapewnienia najefektywniejszej pracy.

Oczywiście tego typu obliczenia to duże uproszczenie, którego nie należy brać za pewnik. Dlatego przed wyborem urządzenia warto skonsultować się ze specjalistą, który dokona niezbędnych pomiarów.