Zaznacz stronę

Kominek wentylacyjny na dachu. Jaki wybrać Jak zamontować

Efektywne wentylacja budynku jest niezbędne do zachowania nie tylko dostępu do świeżego powietrza dla jego użytkowników, ale również dla utrzymania prawidłowego stanu technicznego obiektu. Niezwykle ważnym elementem instalacji wentylacyjnej, jest kominek wentylacyjny, odpowiadający za odprowadzenie zużyte do, zanieczyszczonego powietrza oraz nadmiaru wilgoci z wnętrza obiektu. 

Kominek wentylacyjny dachowy – dlaczego jest tak ważny?

Dachowy kominek wentylacyjny jest odpowiedzialny za zapewnienie prawidłowej cyrkulacji powietrza w obiekcie. Prawidłowo dobrany kominek jest bowiem jednym z warunków prawidłowego usuwania z wnętrza nieruchomości pary wodnej i nadmiaru wilgoci, które mogłyby osadzać się na ścianach pomieszczeń, powodując powstawanie – wywołujących alergie i choroby – grzybów, pleśni i drobnoustrojów. Kominki wentylacyjne mogą również pełnić funkcje związane z bezpieczeństwem – stanowiąc zakończenie systemów wentylacji w pomieszczeniach gospodarczych, kotłowaniach i garażach –  gdzie dbają o odprowadzanie niebezpiecznych substancji toksycznych i ubocznych produktów spalania. 

Rodzaje komików montowanych na dachu

Kominki wentylacyjne dachowe mogą się różnic pod względem budowy – w zależności od ich przeznaczenia, materiału wykonania czy rozmiaru. Różne są również sposoby montażu kominków. Najczęściej spotykane są kominki wykonane z tworzywa sztucznego – polipropylenu o wybarwieniu dostosowany do koloru dachu lub preferencji użytkownika. Zastosowanie takiego materiału sprawia, że kominek jest lekki, a jednocześnie niezwykle trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne czy warunki atmosferyczne. Wśród kominków dachowych wyróżnić należy:

  • kominki proste – złożone z rury zwieńczonej daszkiem, osłaniającym wnętrze wentylacji przed opadami atmosferycznymi i zanieczyszczeniami,
  • kominki pierścieniowe – proste lub umożliwiające zmianę kąta nachylenia kominka, zwiększające skuteczność wymiany powietrza oraz 
  • kominki obrotowe – działające pod wpływem wiatru, który uruchamia wirnik mieszczący się w szczycie kominka, co wzmacnia skuteczność wentylacji.

Dobór kominka dachowego

Wybór kominka dachowego powinien być oparty przed wszystkim o rodzaj poszycia dachowego oraz parametry wydajnościowe instalacji – konstrukcje kominków różnic się będą bowiem w zależności od tego, czy będziemy mieli do czynienia z dachem płaskim lub dachem spadzistym, inna będzie budowa i materiał wykonania kominka do dachu z blach płaskich, pokryć bitumicznych, dachówek klasycznych ceramicznych i cementowych, specjalne konstrukcje przeznaczone będą do montażu  kominka na dachu wykonanym z blachodachówki. 

Wybór miejsca montażu

Najlepszym miejscem na montaż dachowego kominka wentylacyjnego jest jak najwyższy – możliwie bliski wysokości kalenicy – punkt na dachu obiektu. Im wyżej bowiem, tym wyższa różnica ciśnień, co warunkuje optymalna cyrkulację powietrza. Skuteczność kominka położonego względnie nisko na dachu może być zatem zaburzona. Wskazuje się, ze optymalnym umiejscowieniem kominka na dachu spadzistym, jest trzeci rząd dachówek – mniej więcej zatem 1,5 metra od kalenicy dachu. 

Prawidłowa instalacja kominka wentylacyjnego dachowego 

Dobór odpowiedniego miejsca dla kominka to już połowa sukcesu. Aby zapewnić skuteczną wentylację, konieczne jest również przeprowadzenie prawidłowego montażu. Zgodnie z wytycznymi producenta należy zatem wykonać otwór, który przechodził będzie przez wszystkie warstwy dachu oraz zamocować kominek na dachu. Niezwykle ważnym jest, by odpowiednio uszczelnić miejsce łączenia rury kominka z dachem – niewątpliwie pomocne są tutaj kołnierze – zazwyczaj będące elementem zestawu montażowego – oraz specjalne taśmy uszczelniające. Następnie – przy pomocy dedykowanych elastycznych rur przyłączeniowych, należy połączyć kominek wentylacyjny z pozostałą częścią instalacji.

Odpowiednio dobrany i zainstalowany kominek wentylacyjny to gwarancja czystego, zawsze świeżego powietrza w Twoim domu. Aby służył przez lata, warto zadbać o prawidłowy jego dobór i stabilny montaż.