Zamontowany w domu system rekuperacji, gwarantuje jego mieszkańcom nie tylko odzysk ciepła, ale i skuteczne oczyszczanie powietrza. Za proces ten odpowiadają filtry. Abyśmy jednak mogli oddychać czystym powietrzem przez cały czas, musimy pamiętać o ich regularnej kontroli i wymianie.
Jak jest oczyszczane powietrze w systemach rekuperacji?
System rekuperacji składa się z dwóch wentylatorów. Jeden wyprowadza zużyte powietrze z pomieszczeń a drugi je do nich nawiewa (po tym, jak zostaną pobrane do budynku tzw. czerpnią). Zanim jednak porcja świeżego powietrza trafi do pomieszczeń, zostaje oczyszczona na filtrach, montowanych w rekuperatorze.
Ich skuteczność w wyłapywaniu zanieczyszczeń jest zróżnicowana. Producenci klasyfikują ją oznaczeniami, zawierającymi literę i cyfrę. Im wyższa cyfra, tym lepiej, bowiem filtr skuteczniej wyłapuje małe frakcje zanieczyszczeń. Filtry możemy podzielić na 3 kategorie:
- klasy G (i M) – służące do wstępnego oczyszczania powietrza z większych frakcji (np. kurzu, sierści, piasku),
- klasy F – bardzo dokładne, służące do zatrzymywania drobnych zanieczyszczeń (wyłapują np. sadze, pyły, zarodniki i zanieczyszczenia smogowe).
- klasy H – najwyższej skuteczności, stosowane tam, gdzie potrzebne są sterylne warunki (wyłapują np. aerozole, dym czy niektóre wirusy).
Co więc może się stać, gdy nie będziemy kontrolować czystości i zużycia filtrów?
Brudny filtr jest szkodliwy dla zdrowia
Zabrudzony filtr przestaje być skuteczny. Oznacza to, że do pomieszczeń będzie trafiać takie powietrze, jakie znajduje się poza domem. Filtr będzie przepuszczać wszelkie zanieczyszczenia, które następnie będziemy wdychać w naszym domu. Zimą – będzie to powietrze zanieczyszczone smogiem; latem – wypełnione alergenami (co jest groźne dla osób cierpiących na uczulenia).
Pamiętajmy też, że brudny filtr może być siedliskiem patogenów, które będą przedostawać się do pomieszczeń, szkodząc naszemu zdrowiu. Dlatego tak ważne jest regularne kontrolowanie stanu filtrów i ich systematyczna wymiana. Tylko wtedy rekuperacja spełni jedno ze swoich zadań – oczyści powietrze.
Brudne filtry ograniczają przepływ powietrza
Zabrudzone filtry nie tylko nie oczyszczają powierza, ale także skutecznie ograniczają jego przepływ przez system rekuperacji. Powietrze zatrzymuje się bowiem na zanieczyszczeniach, zgromadzonych na filtrze, które tworzą nieprzepuszczalną dla niego warstwę. Powietrze mające problem z przedostaniem się poza filtr, może niestety upośledzić pracę całego systemu rekuperacji.
W efekcie rekuperator nie będzie spełniał swojej roli. W dodatku, zabrudzony filtr, może przyczynić się do uszkodzenia rekuperatora. A to bardzo zły scenariusz.
Brudne filtry a awaria systemu i zwiększony pobór prądu
Ograniczony przepływ powietrza przez zabrudzony filtr, może skutkować uszkodzeniem pracy wentylatorów. Kurz i inne zanieczyszczenia będą się na nich osadzać, co je obciąży i doprowadzi do awarii. Co więcej – samej awarii może ulec także rekuperator, który nigdy nie powinien pracować z brudnymi filtrami (przypomina to pracę, jakby w ogóle ich nie było).
Zwróćmy też uwagę, że niesprawna rekuperacja przyczynia się do zwiększonego poboru prądu. Brak oczekiwanej wydajności urządzenia sprawi, że będziemy zwiększać intensywność jego pracy. A to wpłynie na nasze rachunki. Może także doprowadzić do zniszczenia rekuperatora, który przez brudny filtr, nie będzie w stanie sprostać naszym oczekiwaniom, ze względu na ograniczoną wydajność.
Jak często wymieniać filtry?
Naprawa rekuperatora i czyszczenie kanałów wentylacyjnych są drogie. Właśnie dlatego powinniśmy im zapobiegać, regularnie kontrolując jakość filtrów i wymieniając je (pamiętajmy, że filtrów nie pierzemy i nie czyścimy). Ich kontrolę najlepiej przeprowadzać co 3 miesiące a wymianę uzależnić od wizualnej oceny ich stanu. Jeśli mieszkamy w bardziej zanieczyszczonym rejonie, wymiana filtrów powinna być częstsza, zwłaszcza w okresie zimy, gdy za oknem panuje smog.