Zaznacz stronę

Korzyści z posiadania systemu rekuperacji

nowoczesne wnętrze z wentylacją

System wentylacji z rekuperacją staje się standardem zarówno w nowopowstających domach, jak i w istniejących już budynkach. System rekuperacji przynosi bardzo wiele zalet, o których warto pamiętać planując domową wentylację. Wskazujemy najważniejsze korzyści płynące z tego rodzaju instalacji.

Przede wszystkim – wymiana ciepła!

Wentylacja z rekuperacją oznacza nowoczesny system wentylacji zapewniający wymianę ciepła pomiędzy wysysanym a zaciąganym powietrzem. Dzięki temu nawet podczas intensywnej wentylacji dom zachowuje ciepło i nie wymaga od domowników wzmożonego nagrzewania.

System rekuperacji niesie więc wymierne oszczędności na ogrzewaniu budynku. Ma to podwójny wymiar: w przypadku pieca na paliwo stałe jest to oszczędność na paliwie, a dodatkowo na energii elektrycznej, która byłaby wymagana do jego zasilenia. Co równie ważne, jest to niezwykle korzystne ze względu na ochronę środowiska naturalnego!

Zawsze świeże powietrze

Drugim istotnym atutem takiego systemu wentylacji jest zapewnienie świeżego powietrza w domu. Domownicy zawsze będą oddychali powietrzem z optymalnym stężeniem dwutlenku węgla. Co też ważne, system wentylacji wywabia przykre zapachy z domu. To niemała zaleta, szczególnie dla właścicieli dużych domów.

Optymalna wilgotność powietrza

Bardzo dużą korzyścią ze stosowania systemu rekuperacji jest utrzymywanie optymalnego poziomu powietrza, bez względu na porę roku. W okresie grzewczym domowe powietrze może być wysuszone i szkodliwe dla układu oddechowego domowników, niosąc ryzyko obniżenia ich stanu zdrowia.

Z kolei w okresie deszczowym w domu może zbierać się wilgoć, która przyczynia się do powstawania grzybów. System rekuperacji reguluje poziom wilgoci i gwarantuje, że powietrze będzie zarówno bezpieczne dla zdrowia, jak i nie będzie sprzyjało rozwojowi pleśni.

Zawsze czyste powietrze

Wielkim zagrożeniem dla zdrowia jest smog, szczególnie odczuwalny w okresie grzewczym. Zanieczyszczone powietrze wywołuje nie tylko stałe skutki zdrowotne, ale także obniża komfort codziennego życia i samopoczucie. Wentylacja z rekuperacją posiada filtry oczyszczające powietrze i zapewniające, że nasze zdrowie nie będzie zagrożone w warunkach domowych.

Co ważne, wymiana filtrów w rekuperatorze jest szybka i tania. Wystarczy jedynie kontrolować ich stan raz na kilka miesięcy, a w razie potrzeby wymienić filtr na nowy – co wiąże się z kosztem rzędu kilkudziesięciu złotych. W tej perspektywie to niezwykle duży atut rekuperacji!

Ventido - wentylacja, rekuperacja - hurtownia Szczecin

Stała kontrola mocy wentylacji

Wentylacja grawitacyjna niestety nie pozwala na kontrolowanie intensywności wentylowania domu. Jest zależna od czynników zewnętrznych, na które domownik nie ma żadnego wpływu. Zupełnie inaczej prezentuje się ta kwestia w przypadku systemu wentylacji mechanicznej.

System rekuperacji pozwala właścicielowi na ustalanie mocy wentylacji. Może ona być dostosowana do jego aktualnych potrzeb i oczekiwań, gwarantując pełen komfort użytkowania. Co więcej, zmiana intensywności pracy wentylacji odbywa się obecnie poprzez łatwy w obsłudze, intuicyjny panel, co również jest dużą zaletą.

Dofinansowanie do instalacji!

Jeszcze jedną, bez wątpienia ogromną zaletą systemu rekuperacji jest dofinansowanie, jakie możesz otrzymać. Obecnie, z programu rządowego Czyste Powietrze, możliwe jest pozyskanie dotacji w wysokości nawet do 15 tyś. zł za termomodernizację domu, co bez wątpienia jest bardzo znaczącym ułatwieniem przy tego typu instalacjach.

Warto również zwrócić uwagę, czy dodatkowych środków nie można pozyskać w ramach programów gminnych czy wojewódzkich. Może okazać się, całkowity koszt zakupu wentylacji z rekuperacją okaże się niewysoki i nie będzie związany z dużym wysiłkiem finansowym.

Nowoczesna instalacja z wieloma zaletami

System rekuperacji ma wiele zalet, które warto brać pod uwagę podczas planowania wentylacji domu. Wpływa zarówno na poprawę komfortu domowników, jak i na ich zdrowie. Może też być dofinansowany z programów rządowych, co zmniejsza koszt całej inwestycji. Korzyści płynących z tego rozwiązania jest bardzo dużo!