Zaznacz stronę

Nagrzewnica w wentylacji. Czy takie rozwiązanie ma sens?

Magazyn Ventido

Wentylacja w naszych domach jest jedną z najważniejszych instalacji. Jej prawidłowe działanie i zachowanie optymalnych – tak dla użytkowników, jak i samej instalacji – właściwości, może jednak nastręczać pewnych trudności. Czy nagrzewnica w wentylacji może pomóc naszemu systemowi w zapewnieniu efektywnego działania niezależnie od warunków atmosferycznych?

Kiedy należy zainwestować w nagrzewnicę do wentylacji?

Zamieszkiwanie w Polsce jest obarczone koniecznością funkcjonowania w różnych warunkach atmosferycznych – również przy niższych, czasem ujemnych temperaturach. Korzystanie wówczas systemów wentylacji jest również konieczne – mimo, że będzie ona nawiewać do wnętrz chłodniejsze powietrze pochodzące z zewnątrz. Warto wspomnieć również o konieczności utrzymania sprawności wszystkich elementów wentylacji – w szczególności tych, które ulokowane są na zewnątrz pomieszczeń – przy ujemnych temperaturach. Jak sprawdza się w tym zakresie nagrzewnica?

Nagrzewnica w systemie wentylacji nawiewno – wywiewnej 

Nagrzewnica do wentylacji jest urządzeniem, którego głównym zadaniem jest wstępne ogrzanie powietrza, jakie ma przekazane być do dalszej części systemu wentylacji przez rury wentylacyjne spiro lub inne rury do wentylacji mechanicznej. Umieszczana jest zazwyczaj na wlocie kanału wentylacyjnego nawiewnego przed jednostką centralną systemu rekuperacji, a zatem przed wentylatorem, który wtłacza powietrze z zewnątrz do kanałów wentylacyjnych. Zastosowanie nagrzewnicy w systemie wentylacji mechanicznej nawiewno – wywiewnej umożliwia wstępne ogrzanie wtłaczanego powietrza, dzięki czemu znacząco zwiększony zostaje komfort przebywania w pomieszczeniach, do których nie dociera bezpośrednio chłodne powietrze z zewnątrz.

Nagrzewnica jako system ochronny rekuperacji 

Niektóre z rodzajów rekuperatorów są szczególnie narażone na oddziaływania niskich temperatur – z uwagi na zastosowane w nich różne rodzaje wymienników ciepła. Chodzi tu w szczególności o rekuperatory korzystające z wymienników krzyżowych i przeciwprądowych, należących do wymienników płytowych. Na powierzchni płyt, z których są skonstruowane, dochodzi bowiem do gromadzenia się wilgoci i skroplin z osuszanego powietrza, które przy ujemnych temperaturach mają tendencję do zamarzania. Zastosowanie nagrzewnicy wstępnie ogrzewającej powietrze wtłaczane do rekuperatora, zapobiega zamarzaniu na powierzchni wymiennika nagromadzonej wilgoci, która mogłaby powodować zmniejszenie skuteczności odzysku ciepła.

Montaż nagrzewnicy – czy jest opłacalny?

Istnieją dwie możliwości montażu nagrzewnicy – bądź zakup dedykowanego urządzenia, najczęściej nagrzewnicy elektrycznej, lub zastosowanie w roli nagrzewnicy istniejącej w obiekcie instalacji grzewczej – a mianowicie systemu rozprowadzania czynnika grzewczego (nagrzewnica wodna). Zamontowanie nagrzewnicy elektrycznej do rury wentylacji mechanicznej wiąże się ze wzrostem rachunków za energię elektryczną, skorelować jednak należy je ze spadkiem kosztów związanych z dogrzewaniem pomieszczeń czy oszczędnościami na konieczności wykonywania ewentualnych napraw systemu rekuperacji, związanych z oddziaływaniem na urządzenie ujemnych temperatur. Z kolei zastosowanie instalacji grzewczej obiektu jest niewątpliwie zdecydowanie bardziej ekonomiczne – nie generuje bowiem żadnych dodatkowych kosztów. Warto zaznaczyć, że korzystanie z nagrzewnicy dotyczy najczęściej jedynie okresu zimowego – stąd też koszty użytkowania nagrzewnicy nie są kosztami całorocznymi.

Nagrzewnica do wentylacji to niewątpliwie sprytne i korzystne ekonomicznie rozwiązanie, które chroni nasz system wentylacji oraz zwiększa komfort przebywania w pomieszczeniach. Zdecydowanie zatem jest sensowną inwestycją.