Zaznacz stronę

Parterowy Dom, a Rekuperacja – Kompendium Wiedzy

Dom Parterowy

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja, to nowoczesny sposób wentylowania pomieszczeń, który pozwala pozbyć się wszystkich niegodności związanych z nieświeżym powietrzem w domu. Zanim jednak zabierzemy się do instalacji systemu rekuperacji w naszym domu, musimy wybrać odpowiednie dla niego rozwiązanie – inaczej będzie wyglądała rekuperacja w domu parterowym, a inaczej w większym budynku przemysłowym. Dzisiaj zajmiemy się tą pierwszą możliwością i zastanowimy się, co warto wiedzieć o rekuperacji w domu jednorodzinnym. Zapraszamy do czytania!

Rekuperacja w domu – informacje ogólne

Na samym początku warto przyjrzeć się ogólnemu działaniu systemowi rekuperacji. Czym jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła i w jakim celu się ją stosuje? Rekuperacja w domu to alternatywna opcja względem wentylacji grawitacyjnej, zwanej także wentylacją naturalną. To najczęściej spotykany rodzaj wentylowania pomieszczeń w domach, jednak niestety nie jest on pozbawiony wad. Podstawową z nich jest fakt, że jeśli temperatura na zewnątrz, oraz wewnątrz budynku będzie zbliżona, nasze pomieszczenia nie będą wentylowane prawidłowo. Nie bez znaczenia jest tutaj także utrata energii cieplnej, powodowana przez obecność wywietrzników i nawiewników w oknach.

W przypadku rekuperacji wentylacja jest przeprowadzana w sposób mechaniczny, co oznacza, że mamy wpływ na jej działanie przez cały czas. Możemy dowolnie zmniejszać lub zwiększać przepływ powietrza między budynkiem a dworem, w zależności od tego, czego aktualnie potrzebujemy. Dodatkowo powietrze jest odpowiednio oczyszczane, dzięki czemu możemy mieć pewność, że do naszego domu nie wlecą żadne zanieczyszczenia. To rozwiązanie dobre nie tylko dla alergików, ale przede wszystkim dla tych, którzy chcą zapewnić sobie i swojej rodziny powietrze jak najwyższej jakości, nieniosące wraz ze sobą żadnych zagrożeń.

Kolejnym plusem rekuperacji, którego nie możemy doświadczyć przy klasycznej wentylacji, jest odzysk ciepła. Powietrze pobierane do naszego domu jest nie tylko filtrowane, ale także ogrzewane przy użyciu energii cieplnej pochodzącej z powietrza wywiewanego z naszych pomieszczeń. Tym samym rekuperacja w domu może stanowić świetny sposób na obniżenie kosztów związanych z ogrzewaniem i przyczynić się do stworzenia nowoczesnego, pasywnego budynku do życia.

Rekuperacja w domu parterowym – przygotowanie budynku

Kiedy mówimy o instalacji rekuperacji w domu parterowym, możemy mieć na myśli dwie opcje: instalację w budynku już wzniesionym, oraz montaż systemu na jednym z etapów budowy. Drugi z tych scenariuszy jest znacznie prostszą sytuacją, gdyż możemy bez żadnych przeszkód zaprojektować i wdrożyć wszystkie elementy systemu wentylacyjnego. Nie oznacza to jednak, że montaż rekuperacji w domu, który już został wybudowany, jest niemożliwe – jak najbardziej jest to wykonalne, trzeba jednak wziąć pod uwagę kilka kwestii.

Najważniejszą z nich jest obecna izolacja i ocieplenie budynku. Rekuperacja w domu parterowymdziała najlepiej wtedy, kiedy jest on szczelny, ponieważ ze względu na mechaniczną pracę systemu, wywietrzniki w stolarce drzwiowej, lub okiennej tylko przeszkadzają i przyczyniają się do utraty ciepła z naszych czterech ścian. Pierwszym krokiem do przygotowania naszego domu pod rekuperację powinna być wymiana wszystkich jego nieszczelnych elementów na nowe.

Kolejną kwestią do przemyślenia przy instalacji systemu rekuperacyjnego w domu już wzniesionym, jest umiejscowienie rekuperatora. Jest on prawdziwym sercem układu rekuperacji, więc nie warto podchodzić do tego lekceważąco – odpowiednie parametry pracy rekuperatora to pewność właściwej jakości powietrza w naszym domu. Do instalacji rekuperatora najlepiej przeznaczyć pomieszczenie gospodarcze, z tym zastrzeżeniem, że musi być ono ogrzewane. Spadki temperatury poniżej ośmiu stopni mogłyby odbić się negatywnie na pracy rekuperatora.

Rekuperacja w domu parterowym – jaka powinna być wydajność rekuperatora?

Przy rekuperacji w domu, nie tylko rekuperacji w domu parterowym, jedną z najważniejszych rzeczy jest odpowiednia wydajność systemu. Zależy ona od wielu czynników, takich jak przekrój używanych kanałów wentylacyjnych, czy rozmieszczenie nawiewów, jednak kluczowa jest tutaj wydajność samego rekuperatora. Podaje się ją w metrach sześciennych powietrza, które rekuperator jest w stanie pobrać i przefiltrować przez godzinę.

Jaka powinna być wydajność centrali wentylacyjnej przy rekuperacji w domu parterowym? Teoretycznie moglibyśmy powiedzieć, że im więcej metrów sześciennych jest w stanie wtłoczyć do naszych pomieszczeń rekuperator, tym lepiej, jednak przekłada się to także na zużycie prądu. Z tego powodu warto policzyć, jaki przepływ powietrza najlepiej nada się do naszego metrażu. Można to zrobić, korzystając z prostego wzoru:

Powierzchnia budynku x średnia wysokość pomieszczeń / ilość pożądanych wymian powietrza przez godzinę = wydajność rekuperacji.

Dla przykładu dom o powierzchni 100 metrów kwadratowych i średniej wysokości pomieszczeń 2,5 metra będzie wymagał przynajmniej rekuperatora o wydajności 250 metrów sześciennych na godzinę. Jeśli wolelibyśmy częstszą wymianę powietrza, możemy sięgnąć po rekuperator o lepszych parametrach. 

Pamiętajmy także o tym, że chociaż wydajność centrali rekuperacyjnej to jej najważniejszy parametr, zdecydowanie warto sprawdzić także to, jakie dodatkowe funkcje nam oferuje. Niektóre rekuperatory pozwalają chociażby na czasowe programowanie określonych trybów wentylacji, czy monitorowanie parametrów pracy całego układu.

Rekuperacja w domu – przygotowanie projektu

Kluczem do właściwego dostosowania układu rekuperacji względem naszego domu, jest dobry projekt. Jego wykonanie zdecydowanie lepiej będzie powierzyć specjalistom, gdyż wzięcie pod uwagę wszystkich niuansów związanych z projektowaniem przepływu powietrza w budynku będzie praktycznie niemożliwe dla kogoś, kto nie zajmuje się tym profesjonalnie. Decydując się na współpracę z doświadczonym zespołem specjalistów od rekuperacji, będziemy mieli pewność, że system w naszym domu zostanie zainstalowany prawidłowo a powietrze płynie pomiędzy pokojami bez żadnych przeszkód.