Zaznacz stronę

Projekt domu uwzględniający system rekuperacji – na co zwrócić uwagę?

system rekuperacji

Odpowiednio skuteczna wentylacja jest kluczowa tak dla konstrukcji obiektu, jak i dla zdrowia jego mieszkańców i użytkowników. Montaż systemu rekuperacji jest rozwiązaniem, które gwarantuje utrzymanie optymalnej wentylacji. Warto się na niego zdecydować już w momencie projektowania domu. Co powinno znaleźć się w projekcie domu z rekuperacją?

Projekt domu z rekuperacją – dlaczego lepiej wcześniej?

Prawidłowo wykonany system rekuperacji złożony jest ze specjalistycznego osprzętu, umożliwiającego mechaniczne wymuszanie wentylacji oraz dedykowanych kanałów wentylacyjnych. Kupując projekt domu z rekuperacją możesz z powodzeniem zrezygnować ze stawiania kosztownych kominów wentylacyjnych, które w przypadku rekuperacji nie są wymagane. Kanały używane w systemie rekuperacji różnią się bowiem od tradycyjnych kanałów wentylacji grawitacyjnej – muszą legitymować się odpowiednimi certyfikatami, potwierdzającymi spełnienie wysokich norm jakości i bezpieczeństwa.

Projekt rekuperacji – jak powinien wyglądać?

Prawidłowo wykonany projekt domu z systemem rekuperacji odzwierciedla szereg zmiennych, jakie charakteryzują każdy projekt domu. Powinien zapewniać idealne parametry wymienianego powietrza, minimalizować hałas dobiegający z pomieszczeń i z zewnątrz, zawierać osprzęt dostosowany do spełnienia tych wymogów. Uwzględnienie systemu rekuperacji już w projekcie domu zapewnia większą elastyczność rozwiązań, uprzedza inwestora o kosztach. Dodatkowo skorzystać można z wiedzy fachowców, którzy podpowiedzą, w jakie materiały i urządzenia do rekuperacji warto zainwestować – i ująć ich specyfikację i umiejscowienie w projekcie.

Elementy projektu rekuperacji

Kompleksowo wykonany projekt domu z systemem rekuperacji powinien:
• zawierać opracowanie bilansu powietrznego budynku,
• brać pod uwagę przewidywaną ilość mieszkańców lub użytkowników,
• określać optymalną średnicę kanałów wentylacyjnych,
• umiejscawiać centralę wentylacyjną, wysokiej jakości anemostaty nawiewne i wywiewne, czerpnie i wyrzutnie powietrza,
• określać rodzaj izolacji systemu,
• zawierać propozycję optymalnego dla obiektu urządzenia wraz z określeniem minimalnej jego wydajności w m3/h.
Przeglądając oferty domów z rekuperacją lub zlecając zmiany w projekcie uwzględniające rekuperacje należy sprawdzić, czy wszystkie wyżej wymienione elementy są w nim ujęte.

Etapy montażu rekuperacji

System kanałów rekuperacyjnych powinien być dokładnie dopasowany do charakterystyki danego domu. Jeśli rekuperacja została uwzględniona już w projekcie, kanały rozprowadzane są już na etapie stanu surowego zamkniętego budynku, przed rozpoczęciem pierwszych prac wykończeniowych, tj. tynków i wylewek. W ścianach i stropach rozprowadzane są dedykowane kanały wentylacyjne, w stropach wykonuje się niezbędne odwierty pionowe, w ścianach – otwory na zaprojektowane anemostaty nawiewne i wywiewne. To znacząco obniża koszty w porównaniu do prac wykonywanych w wybudowanym już obiekcie. Pozostałe elementy wentylacji z powodzeniem można zakupić na i zamontować po wykonaniu wstępnych prac wykończeniowych, jednak jeszcze przed odbiorem technicznym obiektu.

Konsekwencje braku projektu rekuperacji

Projekt domu z ujęty systemem rekuperacji nie generuje większych kosztów, jak projekt ze standardową wentylacją grawitacyjną. Brak prawidłowego rozprowadzenie elementów i ich odpowiedniego dopasowania do charakterystyki tak architektonicznej, jak użytkowej obiektu, mogą spowodować nieefektywne wentylowanie pomieszczeń, przenoszenie się hałasów. Montowanie rekuperacji w już istniejącym budynku to szereg problemów związanych z przebiegającymi już w nim instalacjami, które mogą kolidować z optymalnymi rozwiązaniami dla rekuperacji. Ujęcie systemu rekuperacji w projekcie domu zabezpiecza nas przed niepotrzebnymi kosztami i komplikacjami, jakie powodowane byłyby późniejszym wprowadzaniem rekuperacji do domu.

Zapewnienie w domu świeżego, czystego powietrza, dzięki nowoczesnemu, prawidłowo zaprojektowanemu systemowi rekuperacji jest bez wątpienia skuteczniejsze i wydajniejsze w porównaniu d tradycyjnej wentylacji – w szczególności, jeśli zadbamy o dopasowanie wszystkich elementów projektu do naszego domu.