Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to system dbający o bezpieczne i komfortowe przebywanie w obiektach – w naszym domu, firmie, obiektach użyteczności publicznej. Niestety – jest systemem skomplikowanym i wymagającym odpowiedniego przygotowania i montażu. Sprawdź, jakie błędy popełniane są najczęściej przy zakładaniu rekuperacji i jak się przed nimi ustrzec!
Błąd nr 1 – Montaż rekuperacji bez projektu
System wentylacji musi dbać o cyrkulacje powietrza w całym obiekcie. Dlatego też wymaga odpowiedniego rozprowadzenia, dobrania dostosowanych do charakterystyki obiektu elementów. Nawet najbardziej doświadczony instalator nie podejmie się samodzielnego zamontowania systemu rekuperacji, bez profesjonalnie wykonanego projektu. Dla uzyskania efektywnej i sprawnej rekuperacji, koniecznym jest bowiem przeprowadzenie wstępnej analizy, obejmującej rodzaj i przeznaczenie pomieszczeń, sposób korzystania z obiektu, minimalne przepływy powietrza, zastosowany system grzewczy czy termoizolację budynku. Montaż rekuperacji bez projektu powodować może nieprawidłowości, awarie i niesprawności systemu, z którymi trzeba będzie zmagać się latami.
Błąd nr 2 – Niedopasowanie rekuperatora
Rekuperator stanowi podstawę systemu rekuperacji. Odpowiedzialny jest za zapewnienie stałej, prawidłowej cyrkulacji powietrza, jego oczyszczanie oraz odzysk ciepła, czyli przechwytywanie energii cieplnej z powietrza wywiewanego i przekazywanie jej do ogrzania powietrza wtłaczanego. Aby rekuperacja mogła działać efektywnie, rekuperator dopasowany musi być do charakterystyki obiektu i jego lokalizacji – przede wszystkim pod względem mocy urządzenia, ważne są również rodzaje wymienników ciepła, które muszą zapewniać nie tylko maksymalny odzysk ciepła, ale także sprawność niezależnie od warunków pogodowych.
Błąd nr 3 – Nieprawidłowości w dopasowaniu instalacji
Nie tylko rekuperator odpowiada za sprawność systemu rekuperacji. Równie ważne jest odpowiednie rozprowadzenie i dopasowanie innych elementów instalacji – czerpni, wyrzutni, przewodów do rekuperacji. Muszą one odpowiadać wymogom związanym z zapewnieniem prawidłowego przepływu powietrza, umożliwiać swobodny serwis rekuperacji, czyszczenie instalacji. Ponadto dostosowane muszą być do charakterystyki obiektu i danych pomieszczeń – tak pod względem średnicy, jak i rodzaju użytych elementów i ich właściwości.
Błąd nr 4 – Nieprawidłowości montażowe
Rekuperacja to system wymagający dużego profesjonalizmu w montażu. Ewentualnie nieprawidłowości lub niedopatrzenia przy dopasowaniu czy montażu rur spiro, mogą bowiem rzutować na późniejsze funkcjonowanie systemu. Na co zwrócić szczególną uwagę podczas prac montażowych? Przede wszystkim na:
- używanie w montażu elementów zgodnych z wytycznymi wskazanymi w projekcie,
- odpowiednie łączenie wszystkich elementów instalacji – przede wszystkim łączenie rury spiro między sobą oraz innymi elementami kanałów wentylacyjnych, jak kolano segmentowe, i sprawdzanie ich szczelności,
- solidność mocowania elementów rekuperacji,
- odpowiednie odizolowanie – kanały spiro muszą być ocieplone i odizolowane akustycznie,
- izolację elementów zewnętrznych systemu,
- odpowiednią lokalizację i zamocowanie jednostki centralnej.
Błąd nr 5 – Nieprzygotowana nieruchomość
Nie tylko system rekuperacji odpowiada za skuteczność wszystkich jego funkcjonalności. Rekuperacja wymaga bowiem do sprawnego działania odpowiedniego przygotowania domu. Uwagę zwrócić należy na spełnienie jak najwyższych norm termoizolacji nieruchomości, szczelność stolarki okiennej, drzwiowej, bram garażowych. W przypadku korzystania z jednostki nieposiadającej nagrzewnicy wstępnej – koniecznym jest zapewnienie odpowiedniego miejsca wewnątrz nieruchomości na rekuperator – np. poddasza.
Montaż rekuperacji to kluczowy element, który determinuje jej efektywność i bezawaryjność w dłuższym okresie użytkowania. Niewłaściwa instalacja może prowadzić do szeregu problemów, w tym do awarii, zmniejszenia efektywności odzysku ciepła, a nawet do poważniejszych niedogodności związanych z jakością powietrza w pomieszczeniach. Aby zapewnić sobie komfort i bezpieczeństwo, niezbędne jest, aby montaż systemu wentylacji z odzyskiem ciepła został wykonany przez doświadczonych i wykwalifikowanych fachowców, którzy znają się na swojej pracy i śledzą aktualne standardy oraz zalecenia branżowe.