Zaznacz stronę

Rekuperacja a klimatyzacja – różnice, jakie musisz znać!

Rekuperacja

Czyste powietrze jest wartością coraz powszechniej docenianą. Wszechobecny smog i zanieczyszczenia, pyłki i alergeny mogą bowiem dość znacząco uprzykrzać życie każdego z nas. Dlatego też coraz częściej sięgamy po rozwiązania, które mają zadanie zadbać, o jak najwyższy poziom jakości tego, czym oddychamy – klimatyzację i rekuperację.

Rekuperacja i klimatyzacja – pojęcia często mylone

Pomimo podobnej funkcji, jaką pełnią oba systemy – tak klimatyzacja, jak i rekuperacja – a mianowicie zapewnienie powietrza o wskazanych parametrach wewnątrz obiektu, w jakim są zamontowane, zmiana tych właściwości, odbywa się na zupełnie różnych zasadach. W przypadku rekuperacji mamy bowiem do czynienia z wymianą powietrza, natomiast klimatyzacja z dostępnego w pomieszczeniu powietrza, tworzy powietrze o zmienionych parametrach – jak temperatura czy  stopień nawilżenia. 

Jak działają systemy klimatyzacyjne?

Klimatyzacja działa z użyciem powietrza, które już znajduje się w pomieszczeniu. Szybko i skuteczne potrafi je schłodzić lub podgrzać, z powodzeniem pozbędzie si z niego nadmiarowej wilgoci. Za jego działanie w dużej mierze odpowiada czynnik chłodzący, który porusza się w wymiennikach ciepła. Uruchamiając klimatyzację, włączamy pobór powietrza z pomieszczenia, które przepuszczane jest przez system i – w zależności od dobranych przez użytkownika parametrów potrafi – schłodzić gaz, nawilżyć lub zmniejszyć wilgotność powietrza, a dzięki specjalnym programom – również oczyścić je z zanieczyszczeń czy drobnoustrojów chorobotwórczych. 

Na czym polega działanie rekuperacji?

Rekuperacja jest jednym z rodzajów wentylacji  – wentylacją mechaniczną. Wymusza ona ruch powietrza pomiędzy pomieszczeniami a otoczeniem budynku, dzięki czemu cały czas mamy dostęp do świeżego, natlenionego powietrza. Dodatkowym działaniem rekuperacji jest odzyskiwanie ciepła z powietrza nagrzanego, jakie usuwane jest z obiektu i nagrzewanie nim powietrza, które jest do niego wtłaczane. Dzięki takiemu rozwiązaniu, możliwy jest odzysk nawet 90% energii, jak potrzebna byłaby na nagrzanie świeżego powietrza od nowa. Co więcej, powietrze wtłaczane przez rekuperację jest wolne od zanieczyszczeń, alergenów i drobnoustrojów chorobotwórczych, dzięki zawartych w rekuperatorze specjalnych filtrach. 

Klimatyzacja i rekuperacja – czy są to systemy zamienne?

Zdecydowanie nie. Klimatyzacja nie zapewnia wymiany powietrza, która niezbędna jest do życia i prawidłowego funkcjonowania nie tylko użytkowników, ale i samego budynku. Z pewnością zatem nie można zastępować wentylacji – również w formie rekuperacji – systemem klimatyzacji. Z drugiej strony rekuperacja, która może działać samodzielnie – jest systemem wystarczającym do zachowania prawidłowych parametrów powietrza w domu.

Czy rekuperacja i klimatyzacja mogą się uzupełniać?

Klimatyzację  z powodzeniem możemy zastosować jako uzupełnienie wentylacji mechanicznej, Nie ma tu żadnych przeciwwskazań, wręcz przeciwnie – dzięki klimatyzacji będziemy w stanie bowiem zapewnić  sobie chłodne powietrze w czasie upałów. Niemniej jednak warto nadmienić, że nowoczesne systemy rekuperacji coraz częściej posiadają również funkcje schładzania powietrza – co z pewnością stanowić będzie dużą konkurencję dla domowych klimatyzacji.

Rekuperacja i klimatyzacja pełnią zupełnie inne role w dbaniu o powietrze w naszym domu, pomimo z pozoru – takiej samej funkcji, jaką jest zapewnienie wysokiej jakości powietrza w pomieszczeniach. Chcąc zatem zadbać o komfort w domu, należy pamiętać o wyżej wymienionych różnicach w działaniu urządzeń.