Zaznacz stronę

Rekuperacja na poddaszu i strychu – czy to możliwe?

Rekuperacja na poddaszu

Rekuperacja w domu to świetne rozwiązanie dla każdego, kto chciałby zatroszczyć się o jakość powietrza w swoich czterech ścianach i jednocześnie obniżyć rachunki za ogrzewanie. Przy instalacji systemu rekuperacyjnego należy jednak wziąć pod uwagę wiele różnych czynników, jak chociażby umiejscowienie rekuperatora. Czy nieogrzewany strych lub poddasze będzie się nadawało do umieszczenia tam centrali wentylacyjnej? Czy strych lub poddasze także powinny być wentylowane? Za chwilę odpowiemy na te pytania, więc jeśli interesuje Cię rekuperacja na poddaszu – zapraszamy do czytania!

Rekuperacja – parę słów o wentylacji mechanicznej

Rekuperacja w domu to coraz częściej spotykane rozwiązanie w naszym kraju i trudno jest się temu dziwić. Dzięki wentylacji mechanicznej możemy uzyskać sporo korzyści, z których zdecydowanie najważniejszą będzie polepszenie jakości powietrza w naszym domu, jednak rekuperacja może stanowić także metodę na zredukowanie kosztów utrzymania całego budynku.

Żeby dobrze wyjaśnić, czym jest i jak działa rekuperacja w domu, dobrze będzie przyjrzeć się najpierw klasycznemu systemowi wentylowania pomieszczeń – wentylacji grawitacyjnej. To rozwiązanie wykorzystuje w swoim działaniu naturalne prawa przyrody. Ciepłe powietrze jest lżejsze niż chłodne, co sprawia, że leci do góry i trafia do wywietrzników umiejscowionych w stolarce drzwiowej i okiennej. Jednocześnie nawiewniki pobierają świeże powietrze z dworu, dzięki czemu mamy czym oddychać w naszych czterech ścianach. Nie jest to jednak optymalne rozwiązanie – użytkownik nie ma żadnej kontroli nad procesem wymiany powietrza i w momencie kiedy ten zaczyna działać nieco gorzej, jedyne co nam pozostaje to otwarcie okien.

W przypadku wentylacji mechanicznej nie będziemy mieli do czynienia z podobnymi problemami. Użytkownik rekuperacji ma pełną kontrolę nad wszystkimi parametrami pracy układu wentylacyjnego i może je dowolnie modyfikować względem swoich potrzeb. Co więcej – nie ma tutaj żadnego ryzyka, że przepływ powietrza będzie zaburzony, lub zatrzymany przez nieodpowiednie warunki panujące w domu, czy na zewnątrz. Za umożliwienie wędrówki powietrza pomiędzy pomieszczeniami odpowiadają tutaj kanały wentylacyjne i system wentylatorów, który kieruje powietrze w odpowiednie miejsca, niezależnie od wszystkich innych czynników.

Rekuperator i kwestia jego umiejscowienia w domu

Rekuperacja w domu będzie mogła działać optymalnie tylko wtedy, kiedy przy jej instalacji skorzystamy z odpowiedniego projektu. Jego częścią jest kwestia umiejscowienia rekuperatora, czyli centralnego punktu całego systemu. To właśnie w rekuperatorze powietrze jest filtrowane i ogrzewane, co przyczynia się w jasny sposób do ogólnej wydajności przepływu powietrza pomiędzy pokojami. O czym warto pamiętać, kiedy będziemy chcieli zamontować rekuperator w domu?

Rekuperator musi być przede wszystkim zainstalowany w ogrzewanym, bądź przynajmniej zaizolowanym pomieszczeniu. To niezwykle istotne dlatego, że urządzenie może przestać pracować prawidłowo przy niższych temperaturach. W zależności od modelu centrali wentylacyjnej granicznym punktem może być dla niej od pięciu do ośmiu stopni Celsjusza. Jeśli chcemy, żeby nasza rekuperacja w domu działała właściwie, koniecznie musimy to uwzględnić.

Nie bez znaczenia dla pracy rekuperatora jest także poziom wilgotności w danym pomieszczeniu. Ten parametr powinien być utrzymywany na poziomie powyżej sześćdziesięciu procent, jeśli nie chcemy, żeby na różnych elementach naszego rekuperatora zaczęła pojawiać się korozja.

Rekuperacja na strychu? Tak, ale pod pewnymi warunkami

W związku z tym, o czym mówiliśmy w poprzednim akapicie, rekuperacja na strychumoże czasami okazać się dosyć problematyczna. Przed instalacją rekuperatora na poddaszu należy zadbać o kilka rzeczy, w przeciwnym wypadku jego działanie może być dalekie od oczekiwanego. Jak więc przygotować nasz strych na montaż rekuperatora?

Przede wszystkim, jeśli nasz strych jest nieogrzewany, konieczna będzie dodatkowa izolacja. Pozwoli to na utrzymanie się na poddaszu ciepła pochodzącego z niższych pomieszczeń i zabezpieczy rekuperator przed zbyt niską temperaturą.

Innym rozwiązaniem jest zabudowanie samego rekuperatora. Najczęściej używa się do tego popularnych płyt karton-gipsowych i dodatkowej izolacji pod postacią wełny. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby połączyć oba te rozwiązania – jeśli nasz strych jest bardzo chłodny, możemy zaizolować jego ściany, strop i osobno zabudować centralę wentylacyjną. Pamiętajmy, żeby uwzględnić przy tym wszystkie jej elementy – powinniśmy zaizolować nie tylko sam rekuperator, ale także kanały wentylacyjne, czy anemostaty.

Czy rekuperacja na poddaszu jest potrzebna?

Warto poruszyć tutaj jeszcze jedną kwestię – czy rekuperacja na poddaszu jest czymś, co warto uwzględnić w swoim projekcie? Czy może lepiej będzie poprzestać na umieszczeniu kanałów powietrznych, nawiewów i wywiewów w innych pomieszczeniach w obrębie naszego budynku?

Rekuperacja na strychu to bardzo dobry pomysł, który zdecydowanie powinniśmy wziąć pod uwagę, zwłaszcza jeśli myślimy o instalacji systemu rekuperacji w reszcie domu. Przede wszystkim, zgodnie z prawem budowlanym, w całości budynku powinien funkcjonować ten sam system wentylacyjny, co niejako wymusza na nas to rozwiązanie. Niemniej jednak rekuperację na poddaszu i tak warto byłoby rozważyć, gdyż strych jako pomieszczenie przeważnie niedocieplone, może mieć problemy z właściwym przepływem powietrza. Taki stan rzeczy może wpłynąć nawet na kondycję budynku.

Rekuperacja na poddaszu – podsumowanie

Rekuperacja na strychu to świetny sposób na zapewnienie naszemu poddaszu odpowiedniej wymiany powietrza. Jeśli jednak chcemy umieścić tam rekuperator, musimy wziąć pod uwagę panującą tam temperaturę i wilgotność. Jeśli strych będzie zbyt zimny, lub wilgotny, rekuperator może nie działać prawidłowo. Rozwiązaniem tego problemu może być dodatkowa izolacja i docieplenie poddasza, lub zabudowanie rekuperatora dodatkową warstwą uszczelniającego materiału.