Zaznacz stronę

Rekuperacja w garażu i kotłowni – czy jest zalecana? Jaki inny system wentylacji zastosować w pomieszczeniach technicznych?

Dzięki rekuperacji możemy nie tylko zapewnić sobie świetną jakość powietrza w domu, ale także zaoszczędzić sporo pieniędzy na ogrzewanie. Czy taki system możemy zamontować również w garażu i kotłowni? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, gdyż będzie to zależne od kilku czynników. Jeśli chcesz je poznać, zapraszamy do lektury poniższego artykułu, gdzie rzucimy nieco światła na systemy wentylacyjne w pomieszczeniach technicznych.

Jakie rodzaje wentylacji stosuje się w nowoczesnym budownictwie?

Żeby dobrze odpowiedzieć na pytanie o rekuperacji w garażu i kotłowni, na samym początku powinniśmy przyjrzeć się ogólnym informacjom o sposobach wentylowania budynków. Najpopularniejsza wciąż pozostaje wentylacja grawitacyjna, zwana także naturalną. Jej nazwa wynika ze sposobu działania, opartego o prawa fizyki – ciepłe powietrze naturalnie unosi się do góry, dzięki czemu może wydostawać się przez wywiewniki w stolarce drzwiowej i okiennej. W jego miejsce, przez nawiewniki jest pobierane świeże powietrze z zewnątrz.
Chociaż wentylacja grawitacyjna wciąż jest najpopularniejszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o zapewnianie domownikom świeżego powietrza, trudno nie zauważyć jego pewnych minusów. Największym z nich jest fakt, że użytkownik nie ma żadnego wpływu na to, z jaką intensywnością do jego domu dostaje się kolejna porcja powietrza. Oczywiście można w tym celu po prostu otworzyć lub uchylić okna, jednak będzie się to wiązało z utratą ciepła i tym samym większymi wydatkami ponoszonymi przez gospodarstwo domowe na rzecz ogrzewania.
Innym sposobem na wentylowanie pomieszczeń jest rekuperacja, która eliminuje większość problemów wentylacji grawitacyjnej. To system mechaniczny, który nawiewa i wywiewa powietrze za pomocą wentylatorów, dzięki czemu użytkownik może mieć pełną kontrolę nad ilością świeżego powietrza w domu. Zaletą rekuperacji jest także fakt, że każda dawka powietrza jest właściwie filtrowana zanim trafi do naszego budynku. Istotny jest także odzysk ciepła, który pozwala zaoszczędzić środki przeznaczane na ogrzewanie.

Czy można zastosować rekuperację w pomieszczeniu technicznym?

Pomieszczenia techniczne, takie jak kotłownia, czy garaż, również wymagają odpowiedniej wentylacji. Czy możemy zamontować tam rekuperację, podobnie jak w naszych innych pomieszczeniach? Jak zdążyliśmy wspomnieć we wstępie, odpowiedź nie będzie tutaj jednoznaczna – wiele zależy od tego, jakie warunki panują w naszym miejscu na samochód, czy piec.

Czy można zamontować rekuperację w garażu?

Odpowiednia wentylacja w garażu jest bardzo istotna, gdyż zapewnia nam właściwy stopień bezpieczeństwa. Przebywając w tym pomieszczeniu, jesteśmy narażeni na spaliny i różne potencjalnie niebezpieczne związki chemiczne, pochodzące z płynów eksploatacyjnych samochodu. Z tego powodu przepisy wyraźnie określają, jakie warunki wentylacyjne powinniśmy zapewnić w naszych garażach.
Mówiąc bardziej konkretnie, możemy to znaleźć w przepisach z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z 2002 r. nr 75, poz. 690 z późniejszymi zmianami). Zgodnie z nimi, jeśli garaż jest nieogrzewany, powinien być wyposażony w wentylację grawitacyjną. Dlaczego? Takie rozwiązanie może się akurat w tym wypadku sprawdzić najlepiej – przy niewielkiej różnicy temperatur pomiędzy garażem a dworem, powietrze będzie mogło swobodnie przepływać przez nawiewniki bez żadnych przeszkód. Jeśli jednak nasz garaż jest ogrzewanym pomieszczeniem, przepisy pozwalają na umieszczenie tam wentylacji mechanicznej, co będzie bardziej praktycznym rozwiązaniem.

Czy można zamontować rekuperację w kotłowni?

To, czy możemy zamontować system wentylacji mechanicznej w kotłowni, również będzie zależne od pewnego czynnika, mianowicie od konstrukcji i typu naszego pieca. Jeśli nasz piec centralnego ogrzewania posiada tradycyjną konstrukcję, przepisy wymagają od nas umieszczenia w tym miejscu wentylacji grawitacyjnej. Jeśli jednak posiadamy kocioł o nowszej konstrukcji, z zamkniętą komorą spalania, będziemy mogli postawić tam na wentylację mechaniczną.

Wentylacja w pomieszczeniach technicznych – co jeszcze warto wiedzieć?

Powinniśmy zwrócić uwagę na fakt, że zgodnie z przepisami, w jednym budynku powinien być zastosowany jeden system wentylacyjny, ale nie dotyczy to pomieszczeń technicznych. Co to oznacza w praktyce?
Jeśli chcemy zainstalować w naszym budynku system wentylacji mechanicznej, natomiast nasz garaż jest nieogrzewany i powinien być wyposażony w wentylację grawitacyjną, możemy to zrobić pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim powinien być on szczelnie odgrodzony od reszty pomieszczeń odpowiednimi drzwiami bez podcięcia. Problem ten nie występuje oczywiście w sytuacji, kiedy garaż nie należy do bryły budynku.
Rekuperacja jest bardzo nowoczesnym, ekologicznym i oszczędnym sposobem na wentylowanie domu i jak widać, wcale nie musimy z niego rezygnować także w garażu, lub kotłowni. Wszystko zależy od konkretnych warunków, jakie panują w przypadku naszego domu.