Rekuperacja – czyli system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – znany jest ze swoich właściwości przypominających właściwości grzewcze. Umożliwia bowiem nagrzewanie wstępne powietrza, jakie wtłaczane jest do wnętrz. Może ona jednak działać odwrotnie – powodować obniżanie temperatury dostającego się do domu powietrza. Jak działa rekuperacja z chłodzeniem? Czy to rozwiązanie się opłaca?
Rekuperacja a chłodzenie powietrza
Jak współczesne systemy rekuperacji mogą pomóc nam w walce z upałami? Możliwe jest zastosowanie kilku rozwiązań, które zadbają o zwiększenie naszego komfortu w pomieszczeniach z wykorzystanie wentylacji mechanicznej. Zaliczyć do nich należy:
- odłączenie odzysku ciepła – przez zastosowanie by-passu,
- doposażenie systemu rekuperacji w gruntowy wymiennik ciepła,
- wyposażenie wentylacji mechanicznej w chłodnicę kanałową.
Rozwiązania te różnią się od siebie kosztami inwestycyjnymi oraz efektywnością chłodzenia. Jak wygląda porównanie różnych systemów rekuperacji z chłodzeniem?
Obejście odzysku ciepła w systemie rekuperacji
To rozwiązanie, które przekierowuje przepływ powietrza tak, by omijało ono wymiennik ciepła – a więc, by nie dochodziło do nagrzewania się powietrza wtłaczanego do pomieszczeń, powietrzem z niego usuwanym. Dzięki temu możliwe jest zmniejszanie temperatury w domu przez wdmuchiwanie do środka chłodniejszego powietrza z zewnątrz. Tzw. by-pass może być uruchamiany automatycznie lub ręcznie – przez zastąpienie wymiennika ciepła dedykowana kasetą letnią.
Rekuperacja z gruntowym wymiennikiem ciepła
Gruntowy wymiennik ciepła jest instalacją, która ma na celu doprowadzenie przez rury wentylacyjne spiro do wymiennika ciepłą powietrza, które wstępni ogrzewane jest przez ciepło gruntu. W okresie letnim jednak z powodzeniem może służyć on za instalację chłodzącą powietrze wtłaczane do domu. Podczas upałów bowiem dochodzi do odwrócenia się sytuacji, jaka ma miejsce zimą – powietrze przechodzące instalacją gruntowego wymiennika ciepła jest schładzane z uwagi na zdecydowanie niższą temperaturę poniżej gruntu niż temperatura atmosferyczna.
Rekuperacja z chłodnicą
Rozwiązaniem, które skutecznie obniża temperaturę powietrza wtłaczanego do domu przez system rekuperacji są chłodnice. Umieszczane są one zaraz za centralą rekuperacyjną, w miejscu, gdzie zaczyna się rura spiro do wentylacji. Możemy mieć do czynienia z kilkoma rodzajami chłodnic: chłodnicą kanałową wodną, chłodnicą freonową lub chłodnicą glikolową. Najtańszą i najprostszą chłodnicą jest chłodnica wodna, umożliwiająca schłodzenie powietrza nawet o kilkanaście stopni.
Rekuperacja z chłodzeniem a klimatyzacja
Wentylacja to system, którego podstawowym i nadrzędnym zadaniem jest zapewnienie prawidłowego obiegu powietrza między wnętrzami a otoczeniem nieruchomości. Może ona oczywiście schładzać powietrza, jednak nie zawsze będzie robiła to tak skutecznie, jak klimatyzacja. Rekuperacja z chłodzeniem sprawdzi się jako rozwiązanie alternatywne w stosunku do klimatyzacji w stosunkowo niewielkich kubaturowo nieruchomościach, które nie są poddane silnemu oddziaływaniu zewnętrznych czynników grzewczych – jak promieniowanie słoneczne przedostające się do pomieszczeń przez przeszklone elewacje, a zatem w domach parterowych, domach wyposażonych w systemy rolet zaciemniających lub zewnętrznych.
Rekuperacja z chłodzeniem to szereg tanich i łatwo dostępnych rozwiązań, które mogą pomóc w obniżeniu temperatury powietrza wtłaczanego przez wentylację do domu w upalne dni. Warto w nie zainwestować, by cieszyć się jakością powietrza z systemu rekuperacji i komfortem termicznym zarówno zimą, jak i latem.