Rekuperacja to nowoczesny sposób na wentylowanie i utrzymywanie ciepła w domu za jednym zamachem. Żeby jednak wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (gdyż tak brzmi pełna nazwa rekuperacji) mogła działać poprawnie, niezbędne jest właściwe dobranie wszystkich elementów jej układu. Szczególnie istotny jest tutaj rekuperator, czyli serce całego systemu. Dzisiaj przyjrzymy się im nieco bliżej, biorąc pod lupę rekuperatory Nibe – sprawdź, czego warto się o nich dowiedzieć!
Rekuperacja – sposób na nowoczesny i energooszczędny dom
Zanim przejdziemy do tematu rekuperatorów Nibe, dobrze będzie powiedzieć parę ogólnych słów o działaniu rekuperacji – nie wszyscy z nas mieli okazję zapoznać się lepiej z mechanicznym wentylowaniem pomieszczeń. Czym więc jest rekuperacja, jak działa i dlaczego w wielu przypadkach stanowi bardzo opłacalne rozwiązanie?
Rekuperacja to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Podstawową różnicą pomiędzy nią a klasycznym systemem wentylacji grawitacyjnej jest fakt, że w przypadku rekuperacji powietrze jest nawiewane do domu przy pomocy różnych urządzeń. To spora odmiana względem naturalnych systemów wentylowania pomieszczeń, które są w dużej mierze zależne od warunków atmosferycznych. Jeśli na dworze i w naszym domu będzie panowała zbliżona do siebie temperatura, działanie wentylacji grawitacyjnej może być utrudnione, lub nawet całkiem zatrzymane.
W przypadku rekuperacji nie spotkamy się z tym problemem, gdyż jej działanie jest w pełni zależne od nas. To my decydujemy, jaki sposób i siła wentylowania pokoi będzie dla nas najlepsza na dany moment i możemy je wygodnie ustawiać. Powietrze trafiające do naszych pomieszczeń jest oczywiście odpowiednio filtrowane i oczyszczane, co także jest plusem dla rekuperacji w porównaniu z klasycznymi systemami wentylacyjnymi. Co więcej, rekuperacja może stanowić także sposób na obniżenie kosztów ogrzewania naszego domu, co jest możliwe dzięki obecnemu w niej systemowi odzysku ciepła.
W jaki sposób działa to rozwiązanie? Jest ono niezwykle proste i jednocześnie pomysłowe. Powietrze, które jest pobierane do naszego mieszkania, przepływa przez system specjalnych kanałów. Są one umiejscowione w taki sposób, że powietrze ciepłe przepływa tuż obok chłodniejszego powietrza, jednak nie mieszają się ze sobą. Wymiana ciepła pomiędzy nimi następuje dzięki niedużej odległości pomiędzy kanałami na zużyte, oraz świeże powietrze.
Czym jest rekuperator?
Jak widać, działanie rekuperacji nie jest zbyt skomplikowane, jednak w dalszym ciągu wymaga od nas instalacji całego systemu niezbędnych urządzeń. Jednym z nich jest rekuperator, który możemy potraktować jako centralę dowodzenia wentylacją mechaniczną. Działanie oraz wydajność rekuperatora ma duży wpływ na jakość naszej wentylacji, więc jego parametry powinny być jak najlepiej dostosowane do potrzeb naszego domu.
Jakie funkcje pełni rekuperator? Przede wszystkim czuwa nad pracą innych urządzeń wchodzących w skład systemu rekuperacji. To właśnie w rekuperatorze znajdują się kanały, przez które przepływa powietrze pobierane i oddawane z naszego domu. Przy użyciu rekuperatora możemy także programować działanie wentylacji i dostosowywać jej siłę oraz inne parametry do naszych potrzeb.
Rekuperatory Nibe – co warto o nich wiedzieć?
Firma Nibe to szwedzkie przedsiębiorstwo zajmujące się dostarczaniem nowoczesnych rozwiązań wentylacyjnych i grzewczych do domów prywatnych i obiektów przemysłowych. Ta działająca już od przeszło czterdziestu lat marka, jest kojarzona głównie z pompami ciepła, czyli najbardziej ekologicznym obecnie sposobem na ogrzewanie. To ważne w kontekście rekuperatorów Nibe, ponieważ wszystkie oferowane przez nich centrale wentylacyjne są dostosowane do działania wraz z pompą ciepła.
Rekuperatory Nibe a pompa ciepła
Dlaczego fakt, że rekuperatory Nibedziałają wraz z pompą ciepła, jest tak istotny? Wynika to z prostej przyczyny – pompa ciepła i rekuperacja świetnie się uzupełniają i stanowią elementy, których nie może zabraknąć w żadnym energooszczędnym domu. Działanie pompy ciepła opiera się na odzysku ciepła z otoczenia i używaniu go do ogrzewania budynku, natomiast rekuperacja, jak już wiemy, odpowiada za mniejszą stratę energii cieplnej. W związku z tym oba te urządzenia będą mogły dobrze ze sobą współpracować i przyczyniać się do obniżania naszych rachunków.
Rekuperatory Nibe – najważniejsze funkcje
W gamie rekuperatorów Nibe możemy znaleźć wiele modeli, które cechują się różnymi właściwościami. Niektóre z nich, jak model Nibe GV-HR110, są przeznaczone do użytku w budynkach jednorodzinnych, natomiast inne, jak model Nibe GV-HR110-400, dzięki dużej wydajności świetnie sprawdzą się na większych powierzchniach. Niezależnie jednak od wybranego modelu, dostaniemy możliwość regulacji różnych parametrów pracy systemy rekuperacyjnego. Jakie funkcje oferują rekuperatory Nibe?
Każdy rekuperator Nibe jest wyposażony w sterownik, oryginalnie ustawiony na fabryczne parametry. Za pomocą prostego systemu kontrolnego możemy je zmienić, regulując takie aspekty pracy urządzenia, jak prędkość wentylatorów (do dyspozycji użytkownika są cztery prędkości), czy czas pracy. W centralach wentylacyjnych Nibe można zaprogramować określony sposób pracy wentylacji w zależności od pory dnia, co może być cennym udogodnieniem pozwalającym chociażby na automatyczne obniżanie wydajności rekuperatora w momencie, kiedy nikogo nie ma w domu.
Rekuperatory Nibe stwarzają także sporo możliwości, jeśli chodzi o obserwację pracy systemu wentylacyjnego. Dzięki odpowiednim ustawieniom będziemy mogli sprawdzić temperaturę powietrza w pięciu różnych punktach układu – przy czerpni, wyrzutni, nawiewie, wywiewie, oraz pomieszczeniu. Takie rozwiązanie przyda się tym z nas, którzy lubią sprawdzać co jakiś czas, w jaki sposób działa wentylacja i dostosowywać jej parametry do zmian pogody, czy temperatury otoczenia.
Rekuperatory Nibe są uznawane za centrale wentylacyjne wysokiej jakości. Duża gama modeli, oraz mnogość ustawień pracy systemu wentylacyjnego sprawiają, że rekuperatory tej marki mogą stanowić rozwiązanie zarówno do prywatnego domu, jak i większego budynku o innym przeznaczeniu.