Zaznacz stronę

Rury do okapu – 6 zasad poprawnego montażu

rura do okapu

Działanie okapu jest w dużej mierze uzależnione od wybranych elementów oraz sposobu montażu. W artykule przedstawiamy sześć istotnych wskazówek, dzięki którym prawidłowo dobierzesz i zamontujesz rury do okapu. Od teraz możesz cieszyć się cichą i efektywną pracą!

Wybór odpowiedniego kształtu rur

Rury do okapu powinny mieć odpowiedni kształt, aby jak najlepiej spełniały swoją rolę. W większości przypadków najlepszym rozwiązaniem okażą się proste rury okrągłe. Nadają się do montażu we wszystkich pomieszczeniach, bez względu na metraż. Są odpowiednim wyborem także w przypadku długich połączeń. Stawiają najmniejsze opory przepływu powietrza.

Jeśli konstrukcja okapu tego wymaga, konieczne może być zastosowanie rur prostokątnych. Wykorzystuje się je m.in. w przypadku okapów blatowych, których systemy wentylacyjne są prowadzone w podłodze. 

Poza kształtem rur znaczenie ma również materiał, z jakiego zostały wykonane. Rury powinny odznaczać się odpornością na uszkodzenia. Powstają najczęściej z niezapalnego tworzywa sztucznego spełniającego wymagania międzynarodowych norm budowlanych.

Wybór rury o odpowiedniej średnicy

Rura do okapu powinna posiadać odpowiednią średnicę. W innym wypadku może nie spełniać swojej roli. Jeśli średnica będzie zbyt mała, praca okapu będzie nieefektywna oraz bardzo głośna. Zaleca się, by średnica rury była taka sama, jak wielkość wylotu silnika. W większości przypadków będzie to 15 cm, jednak występują także i wyloty o średnicy 10 czy 12,5 cm. 

Może się jednak zdarzyć, że zastosowanie rury o mniejszej średnicy jest konieczne. Stanie się tak np. w sytuacji, w której wejście do komina będzie mniejsze od wyjścia z turbiny okapu. Wówczas węższą rurę należy zastosować dopiero przy wejściu do kanału wywiewnego. Im dalej wystąpi redukcja średnicy rury, tym okap będzie lepiej działać.

Wybór rury o głośności poniżej 50 dB

Praca okapu często wiąże się z głośną pracą. Nie ma w tym nic dziwnego – w końcu urządzenie zasysa zanieczyszczone powietrze i dźwięki te są w pełni naturalne. Jeśli jednak zależy Ci na tym, by okap działał w miarę cicho, możesz zmniejszyć poziom hałasu, wybierając odpowiednią rurę.

Za ciche uznaje się rury, które na biegu początkowym mają głośność wynoszącą poniżej 50 dB.

Dopasowanie trybu pracy

Dla odpowiednie działania i montażu okapu na samym początku należy wybrać tryb, w jakim ma działać okap. Dostępne są dwa tryby:

  • tryb pochłaniacza – w tym przypadku pochłaniane są zapachy i cząsteczki tłuszczu, jednak opary i nieczystości pozostają w pomieszczeniu,
  • tryb wyciągu – występuje wtedy, gdy rura jest podłączona do wentylacji, a zanieczyszczone powietrze wraz z wilgocią zostaje wyprowadzone przez kanał wentylacyjny.

Rekomendowanym trybem pracy jest tryb wyciągu. Okap działający na tej zasadzie cechuje się wydajnością i stabilną pracą. Pozwala usunąć większość zanieczyszczeń, z którymi tryb pochłaniacza może sobie nie poradzić.

Montaż rury na wylocie silnika

Dla zachowania wydajnego i efektywnego działania okapu rurę należy zamontować na samym wylocie silnika. Dzięki temu przepływ odprowadzanego powietrza będzie swobodny.

 Aby efekt był zadowalający, uwagę należy zwrócić m.in. długość rury czy ilość zakrętów. Kluczowe znaczenie ma średnica rury odprowadzającej opary do komina wentylacyjnego, a także długość rury między wylotem a kominem.

Rura wystaje? Zabuduj ją

Może się zdarzyć, że rura do okapu jest nieco dłuższa niż maskownica okapu. Nie musisz się jednak martwić, bowiem zabudowanie jej nie będzie wcale problematyczne! Możesz wykonać specjalną konstrukcję z profili metalowych oraz obudować ją płytą gipsową. Następnie pozostaje umieścić w konstrukcji przewód oraz podłączyć go do kratki wentylacyjnej.

Przewód powinien być wyprowadzony w miejscu zawieszenia okapu. Ten prosty sposób pozwoli Ci zachować efektywność, a zarazem estetyczny wygląd okapu.

Trzymając się powyższych wskazówek, będziesz mógł cieszyć się sprawnym i bezawaryjnym działaniem swojego okapu. To właśnie rury stanowią jego integralną część.