Remont domu to idealny czas na wprowadzenie zmian, które będą miały na celu zwiększenie komfortu jego użytkowania oraz zmniejszą koszty eksploatacyjne. To idealny moment także na zmianę systemu wentylacji. Sprawdź, o czym należy pamiętać podczas wdrażania systemu rekuperacji przy modernizacji domu !
Rekuperacja – dlaczego to cenna inwestycja?
Dlaczego warto zainwestować w rekuperację i dlaczego najlepiej zrobić to podczas remontu lub modernizacji nieruchomości? Rekuperacja znacząco podwyższa jakość powietrza, jakim oddychamy, a dodatkowo przynosi korzyści ekonomiczne i ekologiczne – wskutek odzysku ciepła. Jest zatem instalacją przyszłościową, dbającą o komfort mieszkańców oraz domowe budżety, zwiększającą energooszczędność domu. Ponieważ jej instalacja wymaga szeregu prac, w szczególności, jeśli ma to być nowa wentylacja w starym domu, najlepiej jest połączyć ją z remontem lub modernizacją budynku.
Po pierwsze –plan
Żadna modernizacja nie może obejść się bez dobrego planu. Z uwagi na zaawansowanie technologiczne systemu rekuperacji i konieczność zapewnienia skuteczności obiegu powietrza w całej instalacji, z zachowaniem komfortu jej użytkowania, koniecznym jest rozplanowanie rozmieszczenia wszystkich jej elementów, jak rury wentylacyjne spiro. Podczas planowania wyznaczyć należy miejsca mocowania jednostki centralnej, czerpni i wyrzutni tak, by kanały spiro nie kolidowały z już istniejącymi instalacjami i systemami, a jednocześnie umożliwiały skuteczne transportowanie powietrza.
Po drugie – dobór systemu rekuperacji
Dobry system rekuperacji to system dopasowany do nieruchomości i potrzeb jej użytkowników. Na rynku dostępnych jest bowiem szereg rozwiązań technologicznych – rekuperatory dysponują różnymi wydajnościami, podzespołami, szeregiem funkcji dodatkowych, różne są rodzaje wymienników ciepła. Dobór rekuperatora powinien poprzedzony być wykonaniem odpowiednich pomiarów – ustalenia powierzchni i kubatury pomieszczeń objętych systemem, rodzaju pomieszczeń i instalacji w nich rozprowadzonych, ilością przewidywanych mieszkańców – czyli tzw. bilansem powietrza. Na jego podstawie możliwe jest ustalenie optymalnej mocy rekuperatora, a następnie – dodatkowych jego możliwości.
Po trzecie – przygotowanie domu pod instalację
Rekuperacja – system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła dedykowany jest specyficznym nieruchomościom – spełniającym kryteria nowoczesnego budownictwa. Jeśli dom do tej pory obsługiwała wentylacja grawitacyjna, koniecznym jest wykonanie odpowiednich uszczelnień, w miarę potrzeby – wymiana stolarki okiennej, drzwi, wykonanie ocieplenia budynku. Koniecznym jest doprowadzenie do rekuperatora instalacji elektrycznej. Ważnym jest – w przypadku posiadania kominka – konieczność jego wymiany na model z zamkniętą komorą spalania.
Po czwarte – instalacja rekuperacji
Aby rekuperacja działała sprawnie i nie powodowała kłopotów podczas jej eksploatacji, ważnym jest jej zgodne ze sztuką zamontowanie. Warto jest poświęcić chwilę na wyszukanie doświadczonej ekipy, która odpowiedni zamocuje elementy instalacji, w tym rury wentylacyjne spiro, by były stabilne, szczelnie ze sobą połączone i maksymalnie odizolowane. Taki montaż pozwoli na wykorzystanie maksymalnych możliwości systemu, zmniejszy straty ciepła podczas transportowania powietrza, zapewni ciche funkcjonowania instalacji, zredukuje możliwość osadzania się w systemie zanieczyszczeń czy jej uszkodzeń.
Rekuperacja jest systemem, który zapewnia dostęp do świeżego i jednocześnie – zawsze ciepłego powietrza. Zadbanie o odpowiednie jej wdrożenie podczas modernizacji domu, przyczyni się do zwiększenia komfortu przebywania w domu i sporych oszczędności dla domowego budżetu.