Zaznacz stronę

Wdrażanie systemu rekuperacji podczas modernizacji domu – jak powinno przebiegać?

remont

Remont domu to idealny czas na wprowadzenie zmian, które będą miały na celu zwiększenie komfortu jego użytkowania oraz zmniejszą koszty eksploatacyjne. To idealny moment także na zmianę systemu wentylacji. Sprawdź, o czym należy pamiętać podczas wdrażania systemu rekuperacji przy modernizacji domu !

Rekuperacja – dlaczego to cenna inwestycja?

Dlaczego warto zainwestować w rekuperację i dlaczego najlepiej zrobić to podczas remontu lub modernizacji nieruchomości? Rekuperacja znacząco podwyższa jakość powietrza, jakim oddychamy, a dodatkowo przynosi korzyści ekonomiczne i ekologiczne – wskutek odzysku ciepła. Jest zatem instalacją przyszłościową, dbającą o komfort mieszkańców oraz domowe budżety, zwiększającą energooszczędność domu. Ponieważ jej instalacja wymaga szeregu prac, w szczególności, jeśli ma to być nowa wentylacja w starym domu, najlepiej jest połączyć ją z remontem lub modernizacją budynku. 

Po pierwsze –plan

Żadna modernizacja nie może obejść się bez dobrego planu. Z uwagi na zaawansowanie technologiczne systemu rekuperacji i konieczność zapewnienia skuteczności obiegu powietrza w całej instalacji, z zachowaniem komfortu jej użytkowania, koniecznym jest rozplanowanie rozmieszczenia wszystkich jej elementów, jak rury wentylacyjne spiro. Podczas planowania wyznaczyć należy miejsca mocowania jednostki centralnej, czerpni i wyrzutni tak, by kanały spiro nie kolidowały z już istniejącymi instalacjami i systemami, a jednocześnie umożliwiały skuteczne transportowanie powietrza. 

Po drugie – dobór systemu rekuperacji

Dobry system rekuperacji to system dopasowany do nieruchomości i potrzeb jej użytkowników. Na  rynku dostępnych jest bowiem szereg rozwiązań technologicznych – rekuperatory dysponują różnymi wydajnościami, podzespołami, szeregiem  funkcji dodatkowych, różne są rodzaje wymienników ciepła. Dobór rekuperatora powinien poprzedzony być wykonaniem odpowiednich pomiarów – ustalenia powierzchni  i kubatury pomieszczeń objętych systemem, rodzaju pomieszczeń i instalacji w nich rozprowadzonych, ilością przewidywanych mieszkańców – czyli tzw. bilansem powietrza. Na jego podstawie możliwe jest ustalenie optymalnej mocy rekuperatora, a następnie – dodatkowych jego możliwości. 

Po trzecie – przygotowanie domu pod instalację 

Rekuperacja – system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła dedykowany jest specyficznym nieruchomościom – spełniającym kryteria nowoczesnego budownictwa. Jeśli dom do tej pory obsługiwała wentylacja grawitacyjna, koniecznym jest wykonanie odpowiednich uszczelnień, w miarę potrzeby – wymiana stolarki okiennej, drzwi, wykonanie ocieplenia budynku. Koniecznym jest doprowadzenie do rekuperatora instalacji elektrycznej. Ważnym jest – w przypadku posiadania kominka – konieczność jego wymiany na model z zamkniętą komorą spalania.

Po czwarte – instalacja rekuperacji

Aby rekuperacja działała sprawnie i nie powodowała kłopotów podczas jej eksploatacji, ważnym jest jej zgodne ze sztuką zamontowanie. Warto jest poświęcić chwilę na wyszukanie doświadczonej ekipy, która odpowiedni zamocuje elementy instalacji, w tym rury wentylacyjne spiro, by były stabilne, szczelnie ze sobą połączone i maksymalnie odizolowane. Taki montaż pozwoli na wykorzystanie maksymalnych możliwości systemu, zmniejszy straty ciepła podczas transportowania powietrza, zapewni ciche funkcjonowania instalacji, zredukuje możliwość osadzania się w systemie zanieczyszczeń czy jej uszkodzeń.

Rekuperacja jest systemem, który zapewnia dostęp do świeżego i jednocześnie – zawsze ciepłego powietrza. Zadbanie o odpowiednie jej wdrożenie podczas modernizacji domu, przyczyni się do zwiększenia komfortu przebywania w domu i sporych oszczędności dla domowego budżetu.